Informacja ze sklepu

Szelki dla psa



Jeszcze do niedawna standardowym wyposażaniem każdego czworonożnego spacerowicza była obroża. Dziś coraz więcej właścicieli psiaków decyduje się zastąpić ją szelkami. Są one bardzo wygodne w stosowaniu, a ponadto wielofunkcyjne. W jakich sytuacjach mogą okazać się niezastąpione? Jakie szelki wybrać dla psa? 

 

Dlaczego warto zaopatrzyć psa w szelki?

 
Zarówno obroża, jak i szelki mają swoich zagorzałych zwolenników oraz przeciwników. W rzeczywistości u większości psiaków z powodzeniem można stosować oba akcesoria. Jeśli będą właściwie dobrane, nie powinny powodować u naszego pupila żadnego dyskomfortu. Dlaczego zatem w ostatnich latach to właśnie szelki zyskały tak dużą popularność? Szelki są cenione przede wszystkim za swoją funkcjonalność. Zapewniają one zwierzakowi dużą swobodę ruchów, a nam dostateczną kontrolę nad jego poczynaniami. Dodatkowo można precyzyjnie dopasować je do ciała podopiecznego, co znacznie zwiększa jego komfort i bezpieczeństwo. Dzięki ergonomicznej budowie szelki z reguły nadmiernie nie obciążają układu ruchu psiaka podczas przechadzek. Doskonale amortyzują wszelkie szarpnięcia i gwałtowne ruchy. W przeciwieństwie do obroży nie wywierają one nacisku na szyję i tchawicę, a co za tym idzie – nie powodują urazów w tych newralgicznych okolicach. Ma to szczególne znaczenie dla małych i wątłych psiaków, o delikatnej budowie, oraz dla zwierzaków, które uporczywie ciągną na smyczy. Nie sposób nie zauważyć, że szelki bardzo dobrze sprawdzają się nie tylko podczas codziennych spacerów, ale także w wielu innych sytuacjach. Przede wszystkim bywają one bardzo przydatnym narzędziem szkoleniowym. Skutecznie wspomagają m.in. naukę prawidłowego chodzenia na smyczy czy samokontroli. Łatwiej okiełznać w nich agresywnego, lękliwego czy reaktywnego czworonoga. Szelki są również niezastąpione w trakcie wszelkich aktywności sportowych uprawianych wraz z czworonożnym podopiecznym. 
 

Rodzaje szelek dla psa 

 
Aby szelki dobrze spełniały swoją funkcję, muszą być zawsze precyzyjnie dobrane do potrzeb naszego pupila. Jeśli szukamy akcesorium do wykorzystania na co dzień, możemy sięgnąć po standardowe szelki spacerowe typu step-in. Składają się one z dwóch pętli, przez które przekłada się łapy psiaka. Zapięcie w akcesorium tego typu umieszczone jest na grzbiecie zwierzaka. Szelki step-in są lekkie, komfortowe, łatwe w zakładaniu i dostępne w różnorodnych wzorach i kolorach. Są odpowiednie dla psów, które lubią spacery w umiarkowanym tempie i nie mają skłonności do nieprzewidywalnych czy gwałtownych reakcji. 
 
Innym bardzo popularnym modelem są szelki guard. Zbudowane są one z dwóch obręczy i łączących je pasków. Szelki typu guard równomiernie rozkładają ciężar ciała, nie krępują ruchów i uniemożliwiają psiakowi oswobodzenie się. Z tego względu są szczególnie polecane dla zwierzaków wykazujących problemy behawioralne. Można stosować je również w trakcie ćwiczeń fizycznych, np. biegania z psem. 

↓ SZELKI DLA PSA 

 
W przypadku bardzo aktywnych i silnych czworonogów bardzo dobrym wyborem mogą być szelki norweskie. Dzięki specyficznej konstrukcji i specjalnej rączce takie akcesorium pomaga okiełznać oraz utrzymać nawet dużego i energicznego psiaka. 
Podczas sportów zaprzęgowych, dogtrekkingu, canicrossu, bikejoringu i skijoringu niezbędne są szelki sled. Pozwalają one w maksymalnym stopniu wykorzystać siłę zwierzaka i nie ograniczają swobody ruchu. Ich charakterystyczną cechą jest miękkie podszycie, zwiększające komfort czworonożnych sportowców. Szelki treningowe dla psa powinni wybrać właściciele zwierzaków uporczywie ciągnących na smyczy.
Zapięcie w akcesorium „easy walk” umieszczone jest z przodu, przez co pies – jeśli zaczyna ciągnąć – jest automatycznie zatrzymywany, a jego ciało odwraca się w naszym kierunku. Istnieje też mnóstwo szelek o specjalnym przeznaczeniu. Wrażliwym czworonogom i szczeniętom możemy zaoferować np. szelki bezuciskowe, które nie powodują żadnych otarć i nieprzyjemnych doznań.
Podczas podróży pomocne będą szelki samochodowe, umożliwiające zapięcie zwierzaka pasami. Akcesoria odblaskowe to natomiast doskonała propozycja dla wszystkich wielbicieli wieczornych przechadzek. 
 

Jak dobrać odpowiednie szelki dla psa?

 
By nasz pupil czuł się w szelkach naprawdę wygodnie, nie mogą być one ani za luźne, ani za ciasne. Przed zakupem akcesorium warto zatem dokładnie zmierzyć zwierzaka. Zwykle potrzebny będzie nam obwód klatki piersiowej i szyi czworonoga. Szelki powinny dobrze przylegać do ciała podopiecznego. Nie mogą jednak wrzynać się w skórę. Z tego powodu akcesorium spacerowe musi być na ogół o około 1-2 cm większe od wymiarów psiaka. Najlepiej zdecydować się na szelki regulowane, które można w razie potrzeby odpowiednio dopasować. Istotna jest też szerokość pasków. Większe psy potrzebują szerszych akcesoriów. Szelki przypominające kamizelki są rekomendowane również czworonogom lękliwym – stały nacisk na dużą powierzchnię ciała może pomóc ukoić ich nerwy. Warto zwrócić ponadto uwagę na wytrzymałość akcesorium. Upewnijmy się, czy wszystkie zapięcia i klamry są wykonane solidnie. Jeżeli nasz pupil dysponuje dużą siłą, wybierzemy bardzo mocne szelki skórzane lub polipropylenowe. W przypadku psich wrażliwców pamiętajmy natomiast o miękkim podszyciu.

 
Tekst: Marta Majewska
Zdjęcie: © Milos — stock.adobe.com
« poprzednia archiwum następna »
Formy płatności, SSL
 
instagram-banner
 
Funpage internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 
Blog internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 

Centrum wiedzy

Przydatne informacje

Przypominacz

Zapominasz o zamówieniu karmy? Podaj nam swój email i wskaż kiedy mamy Ci przypomnieć o zamówieniu.

Newsletter

Aby otrzymywać informacje
o nowościach i ofertach specjalnych wpisz adres e-mail:

 

POKAŻ WIĘCEJ
ZWIŃ
Dostawy
Realizacja zamówień

Zlokalizuj swoją przesyłkę

Odbiór zamówienia w Paczkomacie

Bezpieczeństwo transakcji
Telekarma społecznościowo
Telekarma.pl . Copyright 2025

Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.

Zastrzeżenia prawne
Proponujemy produkty wielu marek
Proponujemy produkty wielu marek: Acana, Animonda, Arion, Bento Kronen, Bosch, Bozita, Brekkies, Brit, Chappi, Classic Cat, Classic Dog, Eukanuba, Evanger's, Felix, Gourmet, Happy Dog, Hills, IAMS, Kitekat, Mera Dog, Nutra Nuggets, Orijen, Pedigree, Profilum, Purina Cat Chow, Purina Dog Chow, Purina Pro Plan, Regal, Rinti, Royal Canin Breed, Royal Canin Feline, Royal Canin Size, Sanabelle, Sheba, Vitapol, Versele-Laga, Whiskas.
Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.
cookie