Właściwe karmienie rybek to jedna z najważniejszych kwestii, jakie powinien wziąć pod uwagę każdy początkujący akwarysta. Tylko dobrze odżywione ryby będą zdrowe i ładnie wybarwione. Pokarm powinien być więc dostosowany do naturalnych potrzeb konkretnego gatunku, a przede wszystkim zawierać wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Co jeszcze warto wziąć pod uwagę wybierając karmę dla ryb akwariowych i w jaki sposób ją podawać?
Rodzaje pokarmów dla rybek akwariowych
Wybierając pokarm dla rybek akwariowych, warto pamiętać, że poszczególne gatunki mogą bardzo różnić się od siebie sposobem żerowania. Niektóre rybki zbierają pokarm z powierzchni wody, inne szukają go w toni lub zbierają z liści roślin, a jeszcze inne przystosowane są do żerowania przy samym dnie. Rodzaj pokarmu powinien być więc ściśle uzależniony od hodowanych gatunków ryb i ich naturalnych potrzeb.
Zdecydowanie najpopularniejsze są karmy w formie tabletek, granulek i płatków. Te pierwsze przeznaczone są zwłaszcza dla ryb żyjących blisko dna. Tabletka wrzucona do akwarium lub przyklejona do jego ściany na odpowiedniej głębokości, będzie powoli rozpadała się na mniejsze części. Pozwoli to wszystkim rybom pobrać odpowiednią ilość pokarmu. Granulat z kolei to rozwiązanie bardziej uniwersalne, które sprawdzi się, gdy w akwarium hodujemy różne gatunki ryb. Do wyboru mamy granulaty pływające, przeznaczone dla ryb posilających się przy powierzchni wody, oraz opadające dla ryb żerujących w toni i przy dnie. Natomiast pokarm w płatkach, jako najlżejszy, dobrze sprawdza się w przypadku ryb wyławiających pokarm z powierzchni wody. Płatki początkowo unoszą się na wodzie, a nasiąkając, opadają powoli na dno.
Pokarmy żywe i mrożone – czy warto je podawać?
Poza taką gotową, suchą karmą w sklepach zoologicznych można nabyć także pokarm żywy lub mrożony. Są to przeważnie różnego rodzaju larwy, dżdżownice, narybek, muszki owocówki czy pierścienice. Dodatki tego rodzaju z pewnością urozmaicą dietę naszych rybek i uzupełnią ją o istotne, a brakują składniki odżywcze. Jego podawanie wzbudza jednak wiele kontrowersji, z uwagi na zagrożenia jakie ze sobą siebie. Trzeba pamiętać, że mrożony pokarm ma krótki termin przydatności do spożycia, więc trzeba szybko go zużyć. Ponadto nie zawsze mamy pewność w jakim środowisku znajdowały się owe organizmy i czy wraz z nimi nie wprowadzimy do akwarium szkodliwego dla ryb patogenu.
Jak często karmić ryby akwariowe?
Ogólna zasada mówi, że lepiej podać za mało pokarmu niż za dużo. Trzeba pamiętać, że przekarmianie rybek może poważnie odbić się na ich zdrowiu oraz na warunkach panujących w akwarium. Resztki niezjedzonej karmy zalegające na dnie sprzyjają rozwojowi glonów, bakterii i ustrojów chorobotwórczych. Mogą także zatykać filtr, przez co woda staje się mętna i nieestetyczna. Nadmierne karmienie powoduje także otłuszczenie narządów wewnętrznych ryb, zaburzenia trawienia oraz problemy z pęcherzem pławnym, co często kończy się śmiercią.
Dlatego rybek akwariowych nie należy karmić częściej niż 2-3 razy dziennie, o stałych porach, najlepiej rano i wieczorem. Ilość pokarmu także powinna być ściśle dostosowana do ilości ryb w zbiorniku oraz ich potrzeb. Jak ją ocenić? Otóż pokarm, który jednorazowo wsypiemy do zbiornika powinien zniknąć w przeciągu kilku minut. Jeżeli po około 15-20 minutach widzimy, że w wodzie wciąż unoszą się granulki, to znaczy, że podaliśmy zbyt dużo. Wówczas należy usunąć resztki, by nie dopuścić do rozwoju glonów.
Zasady karmienia rybek akwariowych
Trzeba pamiętać, że w warunkach naturalnych rybki mają dostęp do różnorodnego pokarmu, który dostarcza im wszelkich niezbędnych składników odżywczych. Ich dieta w akwarium powinna wyglądać podobnie, bo tylko urozmaicony pokarm sprawi, że rybki będą zdrowe, energiczne i pięknie wybarwione.
Karmiąc rybki warto też zwracać uwagę na wielkość i kształt granulek. Należy dobrać je tak, by pasowały do wielkości otworu gębowego ryby oraz sposobu, w jaki pobiera ona pokarm. Dobierając odpowiednią karmę, ułatwimy rynkom żerowaniu w sposób zbliżony do naturalnego. Od czasu do czasu, chociażby raz w tygodniu, warto też zaserwować rybkom małą głodówkę. Jeden dzień postu nie zaszkodzi im, a wręcz wyjdzie na zdrowie. Pozwoli to oczyścić organizm z toksyn i poprawi funkcję przewodu pokarmowego. Pamiętajmy tylko, że głodówka nie dotyczy narybku. Ze względu na intensywny wzrost młode ryby potrzebują więcej pokarmu i regularnego karmienia.
Tekst: Angelika Podgajna
Zdjęcie: © Andrey Armyagov — stock.adobe.co