Choć szczury nie są szczególnie wybredne w kwestii jedzenia, to ich codzienna dieta powinna jednak spełniać pewne kryteria. Pamiętajmy, że wszelkie błędy żywieniowe w końcu odbiją się na zdrowiu i samopoczuciu naszego pupila. Jak zatem powinna wyglądać dieta szczura? Czym karmić gryzonia, by zawsze cieszył się energią i nienaganną kondycją? Zobaczmy!
Prawidłowe żywienie szczura domowego
Jak dobrze wiemy, szczur domowy zaliczany jest do grona zwierząt wszystkożernych. To jednak wcale nie znaczy, że możemy karmić go czymkolwiek, co spadnie z naszego własnego stołu. Wbrew pozorom szczury są dosyć delikatnymi zwierzakami i źle znoszą żywieniową monotonię oraz niedobory kluczowych składników odżywczych. W warunkach naturalnych, gdy tylko mogą, chętnie korzystają z różnorodnych źródeł i rodzajów pożywienia. Do ich menu należą między innymi zboża, korzenie, warzywa, owoce, ale i owady oraz jaja ptaków. Domowa dieta powinna wyglądać podobnie, to znaczy składać się zarówno z surowców pochodzenia roślinnego, jak i zwierzęcego.
↓ POKARMY VERSELE LAGA DLA SZCZURA ↓
Karma dla szczura, czyli podstawa diety
Podstawą szczurzej diety w warunkach domowych powinna być karma, składająca się z właściwie dobranej mieszanki ziaren i różnych dodatków. Pośród zbóż powinny znaleźć się zwłaszcza pszenica, jęczmień, owies, ryż oraz gryka. Są one nie tylko pożywne, ale i dosyć twarde, więc umożliwiają gryzoniowi ścieranie zębów podczas posiłku. W karmie dla szczura nie może zabraknąć także nasion i warzyw. Cenne dla zdrowia pupila będą zwłaszcza dodatki, takie jak marchew, pestki dyni, siemię lniane czy płatki owsiane.
Niektóre karmy zawierają także dodatki pochodzenia zwierzęcego. Są to między innymi jaja, suszone mięso drobiowe, krewetki lub olej z łososia. Takie specjały uzupełniają dietę szczura w niezbędną porcję białka oraz tłuszczu. Dobrej jakości pokarmy dla szczurów obfitują także w szereg składników prozdrowotnych, takich jak ekstrakty roślinne, prebiotyki, witaminy oraz minerały.
Jak wybrać karmę dla szczura?
Odpowiednia karma dla szczura powinna przede wszystkim zawierać składniki niezbędne do prawidłowego rozwoju i utrzymania należytej kondycji. Wybierając ją zwróćmy więc uwagę na skład produktu. Unikajmy pokarmów nafaszerowanych konserwantami, barwnikami oraz sztucznymi polepszaczami smaku. Ważne też, by karma była odpowiednio twarda i krucha. Pamiętajmy, że jednym z jej zadań jest wspomaganie ścierania zębów oraz ograniczenie przyrostu kamienia nazębnego.
Do wyboru mamy karmy w formie mieszanki oraz granulatu. Obie opcje są równie dobre, chyba, że nasz pupil ma tendencję do wyjadania z miski tylko ulubionych kąsków, a resztę pozostawia nietkniętą. W takim wypadku lepszym rozwiązaniem będzie granulat. Podając go mamy pewność, że w diecie pupila nie zabraknie żadnych składników odżywczych.
↓ KARMY DLA SZCZURA ↓
Czym jeszcze można karmić szczura?
Jak już wspomnieliśmy, szczury nie lubią monotonii. Ich dieta powinna być jak najbardziej urozmaicona i obfita w pokarmy różnego pochodzenia. Podstawą ich diety jest pełnoporcjowa karma, a jej udział w całym menu powinien wynosić około 80%. Resztę należy zapełnić różnego rodzaju zdrowymi przekąskami. W tej roli najlepiej spisują się warzywa i owoce. Pamiętajmy tylko, by podawać je bez skórki i pestek, a niektóre tylko po ugotowaniu. Będą one doskonałym źródłem witamin i mikroelementów, a przy tym na pewno posmakują pupilowi.
W menu szczura powinny znaleźć się także produkty pochodzenia zwierzęcego. Może do być gotowane mięso drobiowe, ryby, owady lub jaja, jogurty naturalne oraz twaróg. Pamiętajmy jednak, że z takimi dodatkami nie należy przesadzać. Taki smakołyk wystarczy zaserwować pupilowi 1-2 razy w tygodniu, w bardzo niewielkich ilościach. W sklepach zoologicznych znajdziemy także różnego typu gotowe przysmaki dla szczurów. Najlepsze są te w formie suszonych warzyw czy owocowych ciasteczek. Dobrą propozycją są także przekąski z dodatkiem aromatycznych ziół.
↓ POKARMY I PRZYSMAKI DLA SZCZURA ↓
Tekst: Angelika Podgajna
Zdjęcie: © mercava2007 — stock.adobe.com