Informacja ze sklepu

Jak utrzymać odpowiednią temperaturę wody w akwarium?



Zapewnienie rybom optymalnych warunków środowiskowych to podstawowe zadanie każdego akwarysty. Oprócz filtracji i oświetlenia niebagatelne znaczenie dla mieszkańców akwarium ma również temperatura wody. Choć pływające zwierzaki mają bardzo różne upodobania termiczne, wszystkie źle znoszą gwałtowne skoki temperatury. Z tego względu zawsze należy dbać o utrzymywanie w zbiorniku prawidłowej temperatury. W jaki sposób właściwie ogrzewać akwarium?
 

Znaczenie odpowiedniej temperatury w akwarium

 
Ryby, jako zwierzęta zmiennocieplne, są bardzo wrażliwe na zmiany temperatury otoczenia. Warunki termiczne wpływają na ich aktywność, tempo metabolizmu, samopoczucie, zdrowie i zachowania rozrodcze. Każdy gatunek ma własne optimum termiczne, ściśle uzależnione od środowiska, w jakim żyje na wolności. W zależności od upodobań co do temperatury ryby możemy podzielić na zimnolubne (optymalna temperatura: 18-20 ℃) i ciepłolubne (optymalna temperatura: 20-30 ℃). Wszyscy mieszkańcy akwariów tolerują pewne odstępstwa od preferowanych temperatur i zwykle są w stanie przystosować się do warunków panujących w zbiorniku. Na ogół nie ma więc problemów z utrzymywaniem w jednym akwarium gatunków różniących się nieco optimum termicznym. Ryby potrafią ponadto dobrze znieść krótkotrwały niewielki spadek lub wzrost temperatury – zwłaszcza jeśli następuje stopniowo. Problemy zaczynają się dopiero wtedy, gdy przez dłuższy czas wystawiamy je na działanie niekorzystnych temperatur. W takim przypadku ryby i inni mieszkańcy akwarium mogą stać się bardziej podatni na choroby bakteryjne i pasożytnicze, niechętni do żerowania, aktywności i tarła. Często obserwuje się również blaknięcie kolorów. Jeśli w zbiorniku panuje zbyt wysoka temperatura, u wodnych zwierząt można zauważyć zmiany zachowania, np. nadpobudliwość, agresję, próby wyskoczenia z akwarium. Poważną konsekwencją zachwiania równowagi termicznej jest ponadto spadek rozpuszczalności tlenu, który może doprowadzić u ryb do rozwoju przyduchy. Nagła zmiana temperatury bywa też przyczyną szoku termicznego, który stanowi poważne zagrożenie dla życia zwierząt akwariowych. 

 

Podstawowe zasady ogrzewania akwarium


Utrzymanie w akwarium właściwej temperatury nie jest na ogół skomplikowane. Właściciele ryb zimnolubnych zwykle nie muszą ingerować w warunki termiczne akwarium. W przypadku akwarium tropikalnego podstawą jest natomiast zakup odpowiedniej grzałki z termostatem. Takie akcesorium umożliwia dobranie temperatury do potrzeb zwierząt akwariowych i jej ciągłe utrzymywanie na tym samym poziomie. Termostat zainstalowany w urządzeniu reaguje nawet na niewielkie zmiany w warunkach termicznych i chroni zbiornik przed znacznymi wahaniami temperatury. Aby ogrzewanie akwarium było efektywne, grzałka musi mieć właściwą moc. Zaleca się, aby w zbiorniku na 1 l przypadało od 0,5 W (w dużych akwariach) do 1 W (w małych i średnich akwariach). Istotna jest też szeroka możliwość regulacji temperatury na wypadek różnych nieprzewidzianych okoliczności. 
 
Kiedy mamy już odpowiednią grzałkę, musimy zadbać o jej prawidłowe umiejscowienie. Akcesorium musi być całkowicie zanurzone w wodzie. Grzałka powinna być umieszczona jak najbliżej dna, nie może jednak stykać się bezpośrednio z podłożem. Aby ciepło było równomiernie rozprowadzane po całym akwarium, urządzenie grzewcze warto ulokować w pobliżu napowietrzacza. Ze względów estetycznych grzałkę zazwyczaj najlepiej umieścić na tylnej ścianie, w miejscu niewidocznym. Można przysłonić ją np. wysokimi roślinami lub elementami dekoracyjnymi. 
 
Każdy akwarysta wie, że działanie nawet najlepszych sprzętów musi być kontrolowane. Nigdy nie powinniśmy zatem rezygnować z monitorowania warunków termicznych. Z tego powodu niezbędnym elementem w każdym akwarium jest termometr. Należy umieścić go z dala od grzałki i innych źródeł ciepła. Aby uniknąć problemów, warto przynajmniej raz dziennie sprawdzić, jaka temperatura panuje w akwarium.
 
Temperatura w zbiorniku może znacząco się zmienić pod wpływem podmiany wody. Z tego względu do akwarium najlepiej dolewać wodę o zbliżonych parametrach termicznych. Powinna mieć ona przynajmniej temperaturę pokojową. W przypadku dużych podmian zasadne może być pogrzanie wody przed dolaniem lub przestawienie termostatu na wyższą temperaturę – przyspieszy to przywrócenie optymalnych warunków w zbiorniku.
 
Choć nie należy narażać ryb na duże wahania temperatury, jej nieznaczne cykliczne zmiany mogą pozytywnie wpłynąć na funkcjonowanie wodnych mieszkańców. Wskazane jest, aby temperatura w nocy była o około 1℃ niższa niż w ciągu dnia. Także w okresie zimowym warto zmodyfikować warunki termiczne, zmniejszając temperaturę o 2-4 ℃. Aby zachęcić ryby do tarła, powinniśmy natomiast podnieść temperaturę. Takie działania pozwalają odtworzyć w akwarium warunki naturalne – z sezonowymi i dobowymi zmianami termicznymi. 

 

Sposoby regulowania temperatury wody w akwarium

 
Temperatura w akwarium uzależniona jest nie tylko od systemu grzewczego, ale również od warunków panujących w otoczeniu. Szczególnie latem wielu akwarystów zmaga się więc z problemem nadmiernego ogrzewania się wody w akwarium. W takim przypadku konieczne jest obniżenie temperatury panującej w pomieszczeniu i wyeliminowanie dodatkowych źródeł ciepła. Dobrym pomysłem może okazać się zatem uruchomienie wentylatora i zacienienie pokoju, np. poprzez zasłonięcie okien roletami. Woda w zbiorniku może ogrzewać się także od niektórych świetlówek, dlatego warto rozważyć skrócenie czasu oświetlania zbiornika. Jeżeli mamy natomiast problem ze zbyt szybkim ochładzaniem się akwarium, powinniśmy prawdopodobnie wybrać grzałkę o większej mocy. W zbiornikach odkrytych pomocne może być również zamontowanie pokrywy, która ograniczy straty ciepła. W skrajnych sytuacjach, gdy musimy szybko zmodyfikować warunki termiczne, możemy usunąć trochę wody z akwarium i zastąpić ją świeżą – o odpowiedniej temperaturze.

 
Tekst: Marta Majewska
Zdjęcie: © Susan Marley — stock.adobe.com
 
« poprzednia archiwum następna »
Formy płatności, SSL
 
instagram-banner
 
Funpage internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 
Blog internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 

Centrum wiedzy

Przydatne informacje

Przypominacz

Zapominasz o zamówieniu karmy? Podaj nam swój email i wskaż kiedy mamy Ci przypomnieć o zamówieniu.

Newsletter

Aby otrzymywać informacje
o nowościach i ofertach specjalnych wpisz adres e-mail:

 

POKAŻ WIĘCEJ
ZWIŃ
Dostawy
Realizacja zamówień

Zlokalizuj swoją przesyłkę

Odbiór zamówienia w Paczkomacie

Bezpieczeństwo transakcji
Telekarma społecznościowo
Telekarma.pl . Copyright 2024

Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.

Zastrzeżenia prawne
Proponujemy produkty wielu marek
Proponujemy produkty wielu marek: Acana, Animonda, Arion, Bento Kronen, Bosch, Bozita, Brekkies, Brit, Chappi, Classic Cat, Classic Dog, Eukanuba, Evanger's, Felix, Gourmet, Happy Dog, Hills, IAMS, Kitekat, Mera Dog, Nutra Nuggets, Orijen, Pedigree, Profilum, Purina Cat Chow, Purina Dog Chow, Purina Pro Plan, Regal, Rinti, Royal Canin Breed, Royal Canin Feline, Royal Canin Size, Sanabelle, Sheba, Vitapol, Versele-Laga, Whiskas.
Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.
cookie