Informacja ze sklepu

Jak odchudzić psa?

 
 
Problem nadwagi czy otyłości dotyczy już nie tylko ludzi, ale i zwierząt. Niestety coraz więcej psów boryka się z tymi przypadłościami, co często kończy się dla nich poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Jak pomóc pupilowi uporać się z nadwagą? Po czym poznać, że nasz pies potrzebuje specjalnej diety i jak bez szkody dla zdrowia odchudzić go w warunkach domowych?
 

Czynniki sprzyjające nadwadze u psa

 
Zanim przejdziemy do diety odchudzającej, warto powiedzieć kilka słów o przyczynach powodujących nadwagę i otyłość u czworonogów. Mając tę wiedzę, łatwiej będzie nam obmyślić plan działania oraz skutecznie wprowadzić go w życie.
 
Jednym z oczywistych czynników sprzyjających nadmiernemu przyrostowi masy ciała u psa jest nieodpowiednia dieta. Najczęstszym błędem, jaki zdarza nam się popełniać jest podawanie zbyt dużej ilości posiłków lub dokarmianie psa smakołykami i resztkami ze stołu. Przyczyną nadwagi może być także źle dobrana karma, o zbyt dużym jak na potrzeby psa bilansie kalorycznym.
 
↓ NISKOKALORYCZNA KARMA DLA PSA 

 
Nadwaga może być związana również z wiekiem psa. Z biegiem lat metabolizm zwierzaka zwalnia, a aktywność spada, co z kolei wpływa na zmniejszenie zapotrzebowania na energię. Innym czynnikiem jest także zabieg sterylizacji. Mniejsza ilość hormonów płciowych wpływa na spowolnienie metabolizmu, konieczna jest więc zmiana diety na mniej kaloryczną. Przyczyną nadwagi mogą być również choroby, między innymi cukrzyca, niedoczynność tarczycy, a także schorzenia układu krążenia.
 

Jak rozpoznać nadwagę u psa?

 
To, ile nasz pupil powinien ważyć zależy od jego wieku, rasy, wielkości oraz kondycji zdrowotnej. O nadwadze możemy mówić, gdy masa ciała psa jest o ok. 10% większa od tej optymalnej. Otyłość z kolei diagnozuje się, kiedy zwierzak waży o 20% więcej niż powinien.
 
W ocenie kondycji pupila pomoże nam także jego stan wizualny. Przyjmuje się, że pies o prawidłowej masie ciała powinien mieć widoczne wcięcie w talii oraz żebra łatwo wyczuwalne pod skórą, ale nie mocno zarysowane. Jeśli jednak nie zauważamy wcięcia w talii, doły lędźwiowe psa są wypełnione i zaokrąglone, a żebra i inne kości słabo wyczuwalne pod warstwą tłuszczu, to możemy mówić o nadwadze.
 

Jak bezpiecznie odchudzić psa?

 
Jeśli wygląd i pogarszająca się kondycja pupila zaczynają nas niepokoić, warto przede wszystkim udać się do weterynarza. Specjalista najlepiej oceni stan zwierzaka i określi jego przyczynę. Prawdopodobnie konieczne będzie wdrożenie specjalnej diety odchudzającej. Z pomocą weterynarza oszacujemy optymalną dawkę kalorii dla pupila oraz nowy plan żywieniowy.
 
Pamiętajmy też, by przynajmniej na jakiś czas odstawić wszelkie smakołyki i dodatkowe przekąski, jakimi do tej pory raczyliśmy psa. Postarajmy się także zachęcać pupila do ruchu na świeżym powietrzu. Pamiętajmy tylko, by robić to stopniowo i nie zmuszać go od razu to wytężonego wysiłku. Mogłoby to zaszkodzić obciążonym stawom, a nawet spowodować problemy z sercem i układem krążenia.

 

Karmy odchudzające dla psa

 
W sklepie zoologicznym Telekarma.pl znajdziemy różnego rodzaju karmy odchudzające dla psów. Cechuje je obniżona ilość kalorii i węglowodanów, co sprzyja utrzymaniu prawidłowej masy ciała lub utracie zbędnych kilogramów. W ich składzie znajdziemy między innymi chude mięso, będące źródłem lekkostrawnego białka, utrzymującego mięśnie psa w należytej kondycji. Karmy typu light dla psów są smaczne, a co więcej dają psu uczucie sytości.
 
Gotowe karmy dietetyczne zawierają także różne substancje dodatkowe, takie jak L-karnityna. Składnik ten odgrywa dużą rolę w metabolizmie tłuszczy, a przy tym wspomaga rozwój mięśni. Karma odchudzająca jest także źródłem antyoksydantów oraz chondroityny, wspomagającej funkcjonowanie i regenerację obciążonej chrząstki stawowej.

 

Czym grozi otyłość u psa?

 
Walka z nadwagą czy otyłością u psa nie jest łatwa. Cały proces będzie wymagał od nas sporo konsekwencji i zdecydowania. Nie możemy pobłażać pupilowi i ściśle trzymać się diety oraz zaleceń weterynarza. A pamiętajmy też, że zlekceważenie nadwagi u psa może nieść ze sobą poważne konsekwencje. Chodzi tu zwłaszcza o obciążenie stawów i szkieletu psa, które zwiększa ryzyko złamań oraz zwichnięć. Nadwaga może być także przyczyną cukrzycy, zaburzeń gospodarki hormonalnej oraz pracy wątroby. Nadwaga wpływa również na funkcjonowanie układu krążenia oraz dolnych dróg moczowych.
 
↓ KARMA LIGHT DLA PSA 

 
Tekst: Angelika Podgajna 
Zdjęcie: ©  grki — stock.adobe.com
« poprzednia archiwum następna »
Formy płatności, SSL
 
instagram-banner
 
Funpage internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 
Blog internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 

Centrum wiedzy

Przydatne informacje

Przypominacz

Zapominasz o zamówieniu karmy? Podaj nam swój email i wskaż kiedy mamy Ci przypomnieć o zamówieniu.

Newsletter

Aby otrzymywać informacje
o nowościach i ofertach specjalnych wpisz adres e-mail:

 

POKAŻ WIĘCEJ
ZWIŃ
Dostawy
Realizacja zamówień

Zlokalizuj swoją przesyłkę

Odbiór zamówienia w Paczkomacie

Bezpieczeństwo transakcji
Telekarma społecznościowo
Telekarma.pl . Copyright 2024

Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.

Zastrzeżenia prawne
Proponujemy produkty wielu marek
Proponujemy produkty wielu marek: Acana, Animonda, Arion, Bento Kronen, Bosch, Bozita, Brekkies, Brit, Chappi, Classic Cat, Classic Dog, Eukanuba, Evanger's, Felix, Gourmet, Happy Dog, Hills, IAMS, Kitekat, Mera Dog, Nutra Nuggets, Orijen, Pedigree, Profilum, Purina Cat Chow, Purina Dog Chow, Purina Pro Plan, Regal, Rinti, Royal Canin Breed, Royal Canin Feline, Royal Canin Size, Sanabelle, Sheba, Vitapol, Versele-Laga, Whiskas.
Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.
cookie