Informacja ze sklepu

Jak się opiekować myszką?



Myszy uchodzą za zwierzęta stosunkowo łatwe w utrzymaniu. Ciekawskie gryzonie z reguły bez problemu przystosowują się do nowych warunków i szybko odnajdują się w środowisku domowym. Mali podopieczni nie mają też wygórowanych wymagań żywieniowych czy pielęgnacyjnych. Troskliwa opieka może jednak uczynić mysie życie znacznie ciekawszym i szczęśliwszym. Jak właściwie zaaranżować otoczenie dla gryzonia? Jak dbać o mysz na co dzień ?
 

Żywienie myszy

 

Myszy to zwierzęta wszystkożerne, chętnie korzystające z różnych zasobów pokarmowych. W naturze gryzonie zajadają się zarówno zbożami, nasionami, jak i owadami czy resztkami pozostawionymi przez ludzi. Menu zwierzaków w warunkach domowych powinno być równie bogate, jak na wolności. Podstawą mysiego jadłospisu musi być gotowa sucha karma (w postaci granulatu lub mieszanki), oparta na zbożach. Jej udział w diecie powinien wynosić około 70-75%. Bardzo ważną rolę w menu małych podopiecznych odgrywają pokarmy uzupełniające. Myszom warto regularnie oferować warzywa, owoce i zioła zasobne w witaminy oraz minerały. Cennym uzupełnieniem diety gryzoni będą także wysokobiałkowe produkty pochodzenia zwierzęcego (np. mięso drobiowe, ugotowane jaja). Nie można ponadto zapomnieć o przekąskach dentystycznych (np. gałązkach drzew), ułatwiających utrzymanie uzębienia we właściwym stanie. Od czasu do czasu można uraczyć pupila bardziej kalorycznymi smakołykami, takimi jak np. kolby, orzeszki, ciasteczka, dropsy, nasiona słonecznika. Z takimi przysmakami nie można jednak przesadzać – nie powinny one stanowić więcej niż 5% jadłospisu naszego ulubieńca. 
 
↓ POKARMY VERSELE LAGA DLA MYSZY 
 
 

Aranżacja przestrzeni dla myszy

 
Odpowiednio zaaranżowane środowisko życiowe sprzyja zdrowiu i dobremu samopoczuciu. Warto pamiętać, że w swoim lokum mysz powinna czuć się całkowicie bezpiecznie, a zarazem swobodnie. W klatce gryzoń musi mieć możliwość realizowania naturalnych zachowań. Myszy, jako bardzo energiczne i ruchliwe stworzenia, potrzebują sporej przestrzeni. Minimalne wymiary klatki dla małych podopiecznych to około 50 cm długości x 30 cm szerokości x 50 cm wysokości. Aby sprytne gryzonie nie wydostały się z mieszkanka, odstęp między prętami nie może przekraczać 0,6 cm. Ze względu na dużą wrażliwość myszy na przegrzanie i wysoką koncentrację amoniaku w otoczeniu, ich lokum musi być dobrze wentylowane. Najlepsze dla gryzoni są na ogół klatki wykonane z metalowych prętów i plastikowej kuwety.
 
↓ KLATKI DLA MYSZY 
 
 
 Myszy uwielbiają się wspinać – doskonale czują się zatem w klatkach z pięterkami. W lokum gryzoni nie może oczywiście zabraknąć licznych akcesoriów do wypoczynku i zabawy. Warto zakupić dla pupila kołowrotek do ćwiczeń, linki i drabinki do wspinaczki oraz tunele. Mysz musi też dysponować bezpiecznym schronieniem (w postaci domku) i wygodnym legowiskiem. 
 
↓ ZABAWKI DLA MYSZY  
 
 
Podłogę trzeba wyłożyć około 2 cm warstwą ściółki (np. trocinami, pelletem), która będzie dobrze pochłaniać wilgoć i ułatwiać utrzymanie higieny w otoczeniu. Równie ważne, jak właściwe urządzenie klatki jest jej odpowiednie usytuowane. Mysie lokum nie może stać w przeciągu, miejscu silnie nasłonecznionym, w pobliżu okna czy kaloryfera. 
 
↓ ŚCIÓŁKA DLA MYSZY 

 

Profilaktyka zdrowotna u myszy
 

Myszy żyjące w bezstresowym i czystym środowisku chorują bardzo rzadko. Właśnie dlatego podstawą profilaktyki zdrowotnej u gryzoni jest zachowanie właściwiej higieny środowiska. Należy na bieżąco usuwać z mieszkanka pupila zużytą ściółkę. Przynajmniej raz w tygodniu konieczne jest gruntowne sprzątanie całej klatki połączone z wymianą podłoża. Jeśli podajemy myszy wilgotne, łatwo psujące się pokarmy, powinniśmy każdego dnia usuwać niezjedzone resztki. Myszy nie można też wystawiać na działanie skrajnych temperatur. Zawsze warto bacznie obserwować pupila. Jeżeli zauważymy, że jest apatyczny, ma biegunkę, stracił apetyty, ma zmierzwioną sierść lub z jego oczu czy nosa wypływa podejrzana wydzielina, jak najszybciej powinniśmy skonsultować się z weterynarzem. 
 
↓ WYPOSAŻENIE KLATKI MYSZY 
 
 

Stymulacja fizyczna i intelektualna dla myszy

 

Myszy nie znoszą nudy. W ich życiu nie może zabraknąć nowych wyzwań i angażujących rozrywek. Ulubionym zajęciem gryzoni jest z pewnością eksploracja otoczenia, połączona z odkrywaniem nowych źródeł pożywienia oraz żerowaniem. Dla myszy warto więc przygotować interaktywne karmniki (np. kartonowe pudełka), z których będą mogły samodzielnie wydobyć upragnione kąski. Smakołyki można także umieścić na końcu labiryntu złożonego z tuneli lub ukryć między gałązkami. Gryzoniom powinniśmy umożliwić również samodzielne aranżowanie otoczenia. W tym celu można udostępnić zwierzakom materiał budowlany, w postaci sizalu, papierowych ręczników czy sianka. Wspaniałą rozrywką dla myszy bywają spacery po specjalnie przygotowanym wybiegu. Najlepiej urządzać je wtedy, gdy gryzonie są najbardziej aktywne, czyli późnym wieczorem. Ze względu na duży potencjał społeczny, myszy powinny mieć kontakt z przedstawicielami własnego gatunku. Zwierzaki powinniśmy zatem utrzymywać w haremach lub parach jednopłciowych. 

 

Oswajanie myszy

 
Mimo że myszy są dość przyjazne, często potrzebują czasu, by w pełni zaufać człowiekowi. W budowaniu relacji z gryzoniami istotną rolę odgrywa nasz zapach. Mysz musi go poznać i pozytywnie skojarzyć. Niezastąpionym narzędziem treningowym są różnorodne smakołyki. Skłaniają one zwierzaki do przełamania lęku i zbliżenia się do człowieka. Oswajanie można też przyspieszyć poprzez częste przebywanie w otoczeniu podopiecznego. Warto towarzyszyć gryzoniowi, zwłaszcza gdy znajduje się ona poza klatką (np. na wybiegu). Nie zaszkodzi przemawiać do ulubieńca łagodnym głosem. Myszy to inteligentne stworzenia, obdarzone czułym słuchem. Można uczyć je reagowania na określone dźwięki i w ten sposób tworzyć rytuały towarzyskie. A może to nauka sztuczek sprawi naszemu pupilowi największą frajdę?
 
↓ POKARMY I PRZYSMAKI DLA MYSZY 
 
Tekst: Marta Majewska
Zdjęcie: ©  twinlions — stock.adobe.com
« poprzednia archiwum następna »
Formy płatności, SSL
 
instagram-banner
 
Funpage internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 
Blog internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 

Centrum wiedzy

Przydatne informacje

Przypominacz

Zapominasz o zamówieniu karmy? Podaj nam swój email i wskaż kiedy mamy Ci przypomnieć o zamówieniu.

Newsletter

Aby otrzymywać informacje
o nowościach i ofertach specjalnych wpisz adres e-mail:

 

POKAŻ WIĘCEJ
ZWIŃ
Dostawy
Realizacja zamówień

Zlokalizuj swoją przesyłkę

Odbiór zamówienia w Paczkomacie

Bezpieczeństwo transakcji
Telekarma społecznościowo
Telekarma.pl . Copyright 2025

Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.

Zastrzeżenia prawne
Proponujemy produkty wielu marek
Proponujemy produkty wielu marek: Acana, Animonda, Arion, Bento Kronen, Bosch, Bozita, Brekkies, Brit, Chappi, Classic Cat, Classic Dog, Eukanuba, Evanger's, Felix, Gourmet, Happy Dog, Hills, IAMS, Kitekat, Mera Dog, Nutra Nuggets, Orijen, Pedigree, Profilum, Purina Cat Chow, Purina Dog Chow, Purina Pro Plan, Regal, Rinti, Royal Canin Breed, Royal Canin Feline, Royal Canin Size, Sanabelle, Sheba, Vitapol, Versele-Laga, Whiskas.
Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.
cookie