Informacja ze sklepu

Jak odchudzić goldena?

 
 
Golden retriever to jedna z najpopularniejszych i najbardziej lubianych ras. Zwierzaki te cenione są za swą inteligencję, przyjacielskie usposobienie oraz zrównoważony charakter. Niestety psy tej rasy mają też kilka słabych punktów, a jednym z nich jest tendencja do nadwagi i otyłości. Dziś podpowiemy, jak zapobiec tym problemom lub odchudzić goldena, gdy przybierze na wadze.
 

Dieta i ruch – przepis na zdrowego Golden Retrievera

 
Niestety coraz więcej goldenów boryka się z problemem nadwagi i otyłości. Wynika to między innymi ze źle dobranej diety oraz braku ruchu, którego te psy bardzo potrzebują. Warto wiedzieć, że golden retrievery to psy zrównoważone, przyjacielskie i oddane rodzinie, ale też niezwykle aktywne i pełne energii. Zwierzaki te kochają pracę, świetnie radzą sobie jako psy myśliwskie, policyjne, ratownicze lub jako pomocnicy osób niepełnosprawnych. Nie są to więc typowe kanapowce, które zadowoliłby jeden dłuższy spacer w ciągu dnia. Wręcz przeciwnie – brak odpowiedniej dawki ruchu może poważnie odbić się na ich kondycji, a w połączeniu ze zbyt kaloryczną dietą prowadzić prosto do nadwagi lub otyłości.
 

Jak rozpoznać nadwagę u goldena?

 
Źle dobrana dieta oraz brak ruchu z czasem odbiją się na kondycji naszego pupila. Zbyt duża dawka energii, której pupil nie będzie mógł spalić może prowadzić do nadwagi oraz wielu związanych z nią problemów zdrowotnych. Dlatego tak ważne jest, by obserwować sylwetkę zwierzaka i w porę zauważyć niechciany przyrost wagi. 
 
Po czym poznać, że nasz pies ma nadwagę? Można sprawdzić to dotykając żeber czworonoga. U psa o prawidłowej masie ciała powinny być one niewidoczne, ale dobrze wyczuwalne pod otwartą dłonią. Jeśli nie wyczuwamy żeber, to znaczy, że warstwa tkanki tłuszczowej jest zbyt duża. U psa ze znaczną nadwagą lub otyłością zauważymy również, że talia jest ledwie zarysowana, a lędźwie szersze i zaokrąglone.
 
↓ KARMA LIGHT DLA GOLDENA 

 

Jak zapobiegać nadwadze u goldena?

 
Aby uchronić pupila przed nadwagą i wynikającymi z niej konsekwencjami zdrowotnymi, warto przede wszystkim zatroszczyć się o odpowiednią dietę. Golden retriever jako pies rodzinny powinien otrzymywać karmę z wysoką zawartością białka zwierzęcego, a niską zawartością tłuszczu. Warto też wybierać pokarmy bezzbożowe, w których ilość węglowodanów ograniczona jest do niezbędnego minimum. Karma powinna dostarczać także składników wzmacniających mięśnie, takich jak L-karnityna, oraz substancji wspomagających kości i stawy, czyli glukozaminę i chondroitynę. Nie powinno zabraknąć w niej również związków poprawiających stan skóry i sierści, czy biotyny, cynku, miedzi oraz kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6.
 
Kolejną ważną rzeczą jest zapewnienie pupilowi codziennej dawki ruchu. Pamiętajmy, że goldeny to psy aktywne i energiczne, więc jeden dłuższy spacer z pewnością im nie wystarczy. Zadbajmy o to, by zwierzak miał okazję do zabawy i wybiegania się na świeżym powietrzu. Gonitwa za piłką lub frisbee to nie tylko rozrywka dla psa, ale i okazja do spalenia kalorii.

↓ DINGO ZABAWKI DLA PSA DO APORTOWANIA 

 

Dieta odchudzająca dla goldena

 
Odchudzanie psa to żmudny i niełatwy proces, wymagający całych pokładów cierpliwości i konsekwencji. Jeśli stwierdzimy u naszego pupila pierwsze oznaki nadwagi, warto przede wszystkim udać się z nim do weterynarza. Lekarz określi właściwą wagę i nowy plan dietetyczny, który pomoże zwierzakowi zrzucić kilka zbędnych kilogramów.
 
Pamiętajmy też, że odchudzanie psa nie może przebiegać w sposób gwałtowny, a powrót do optymalnej masy ciała powinien zająć mu około kilku miesięcy. Golden powinien tracić od 1 do 2% masy ciała tygodniowo, co uzyskuje się poprzez zmniejszenie kaloryczności posiłków. Najlepiej stosować specjalne karmy odchudzające, ponieważ zawierają one odpowiednio zbilansowaną dawkę wszystkich składników odżywczych. W ich składzie znajdziemy także substancje wspomagające pracę układu pokarmowego i wzmagające uczucie sytości.
 
Podczas terapii odchudzającej powinniśmy też zachęcać pupila do większego wysiłku fizycznego. W miarę możliwości postarajmy się wiec zwiększyć liczbę spacerów lub wydłużyć czas zabawy. 

↓ NISKOKALORYCZNA KARMA DLA GOLDENA 

 
Tekst: Angelika Podgajna
Zdjęcie: ©  135pixels — stock.adobe.com
« poprzednia archiwum następna »
Formy płatności, SSL
 
instagram-banner
 
Funpage internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 
Blog internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 

Centrum wiedzy

Przydatne informacje

Przypominacz

Zapominasz o zamówieniu karmy? Podaj nam swój email i wskaż kiedy mamy Ci przypomnieć o zamówieniu.

Newsletter

Aby otrzymywać informacje
o nowościach i ofertach specjalnych wpisz adres e-mail:

 

POKAŻ WIĘCEJ
ZWIŃ
Dostawy
Realizacja zamówień

Zlokalizuj swoją przesyłkę

Odbiór zamówienia w Paczkomacie

Bezpieczeństwo transakcji
Telekarma społecznościowo
Telekarma.pl . Copyright 2025

Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.

Zastrzeżenia prawne
Proponujemy produkty wielu marek
Proponujemy produkty wielu marek: Acana, Animonda, Arion, Bento Kronen, Bosch, Bozita, Brekkies, Brit, Chappi, Classic Cat, Classic Dog, Eukanuba, Evanger's, Felix, Gourmet, Happy Dog, Hills, IAMS, Kitekat, Mera Dog, Nutra Nuggets, Orijen, Pedigree, Profilum, Purina Cat Chow, Purina Dog Chow, Purina Pro Plan, Regal, Rinti, Royal Canin Breed, Royal Canin Feline, Royal Canin Size, Sanabelle, Sheba, Vitapol, Versele-Laga, Whiskas.
Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.
cookie