Aby współpraca między człowiekiem, a psem była owocna podczas biegu, niezbędne są trzy przedmioty. W śród akcesoriów do biegania muszą się znaleźć szelki dla psa o takiej budowie, aby umożliwić pupilowi ciągnięcie, amortyzator, który będzie redukował wstrząsy i pas biodrowy, który ochroni układ kostny człowieka przed ciągnięciem i ewentualnymi szarpnięciami. Pies w trakcie biegu czy marszu ciągnie bagaż, czyli człowieka – musi więc czuć się komfortowo i mieć zapewnione bezpieczeństwo. Do takich zadań wykorzystuje się szelki zaprzęgowe, norweskie szelki typu sled i szelki guard. Pozwalają one na ciągnięcie całą masą psa, przez co przekładają siłę psa na efektywność biegu. Istotną rolę pełni także amortyzator. To dzięki niemu następuje redukcja szarpnięć, warto więc zwrócić uwagę na muskulaturę psa, gdy planujemy kupić linkę amortyzującą do biegu.
Niezbędne akcesoria do biegania z psem
Łącznik, który podpinamy z jednej strony do szelek psa, a z drugiej strony do pasa biodrowego, może mieć różne długości i możliwości amortyzujące. Jeśli pies jest bardzo umięśniony i mocno ciągnie, długość i jakość powierzchni amortyzującej ma tu istotne znaczenie. Warto też zastanowić się nad doborem linki, istnieją bowiem amortyzatory zakończone dwoma karabińczykami, a także takie, które mają z jednej strony karabińczyk, z drugiej rączkę. Na rączce znajduje się metalowe kółko, służące do podpięcia smyczy do pasa biodrowego. Czasami lepszym wyborem może być zakup zestawu do biegania, gdzie mamy od razu komplet z pasem do biegania i amortyzatorem. Jeśli chcemy uprawiać jogging z psem bardziej rekreacyjnie, można postawić na zestaw do joggingu z odblaskami, by jeszcze bardziej zwiększyć bezpieczeństwo własne i psa podczas biegania.
Canicross i dogtrekking, czyli bieganie z psem
Gdy decydujemy się na udział w zawodach canicrossu czy dogtrekkingu, wtedy warto poszukać profesjonalnych akcesoriów do biegania, np. wielofunkcyjnego pasa biodrowego. Ciągnięcie może być bardziej odczuwane przez człowieka w zależności od tego, jak sam woli je odczuwać, dlatego profesjonalny pas do biegania powinien umożliwiać różne sposoby na podpięcie amortyzatora, np. zarówno pod metalowe kółko na wysokości krocza, jak i pod szelki, które dadzą inną jakość ciągnięcia. Te ustawienia warto przetestować i dobrać takie, które najbardziej efektywnie wpływa na bieg, a co istotniejsze – daje największą wygodę psu i użytkownikowi.
Niezależnie od tego, czy chcemy biegać w ramach sportu czy też traktując bieg z psem jako hobby, przydatna będzie nerka na smakołyki. Saszetkę zakłada się na biodra na pas do biegania w taki sposób, aby zapięcie nie krępowało ruchów. Możemy wybrać torbę typu plecak lub worek przerzucany przez ramię, aby w każdej chwili móc sięgnąć po przysmak i nagrodzić psa. Fani canicrossu i dogtrekkingu zwykle stawiają na specjalne ubrania z pojemnymi kieszeniami, aby zmieścić w nich nie tylko coś smacznego dla pupila, ale także telefon komórkowy i książeczkę zdrowia psa. Ponadto warto zwrócić uwagę na odpowiednie oznaczenia, na odblaski w stroju i akcesoriach do biegania, kolory całego zestawu, aby zwiększyć swoją i psa widoczność podczas biegania.
↓ AKCESORIA DINGO DO BIEGANIA Z PSEM ↓
Tekst: Ewa Salińska
Zdjęcie: © pavel1964 — stock.adobe.com