Informacja ze sklepu

Karmy odkłaczające dla kotów

 
 
Skrupulatna codzienna toaleta to nieodzowny element kociego życia. Mruczki nigdy nie zaniedbują dokładnego czyszczenia futerka. Niestety, zabieg ten zwykle wiąże się z połykaniem sporych ilości sierści, z której w przewodzie pokarmowym mogą tworzyć się pilobezoary. Aby ograniczyć ich powstawanie, warto sięgnąć po karmy odkłaczające dla kotów.

 

Po czym poznać, że kot ma problem z bezoarami?

 
Szorstki, pokryty licznymi brodawkami, język z powodzeniem zastępuje mruczkom narzędzia kulinarne i pielęgnacyjne. Pełni on zarówno funkcję tarki, jak i szczotki – umożliwia dokładne oderwanie mięsa znajdującego się przy kościach ofiar oraz gruntowne wyczesanie własnej okrywy włosowej. Podczas kociej toalety martwe włosy przyczepiają się do języka, a następnie są połykane, transportowane przez cały przewód pokarmowy i wydalane. Nie zawsze mechanizm ten działa jednak wystarczająco efektywnie. Jeśli sierści połykanej przez kota jest naprawdę dużo lub aktywność motoryczna jelit jest zbyt mała, martwe włosy zaczynają gromadzić się w przewodzie pokarmowym, tworząc pilobezoary. Zalegająca sierść utrudnia przesuwanie pokarmu, dlatego może powodować u zwierzaków silne zaparcia. W rzadkich przypadkach bezoary całkowicie blokują przewód pokarmowy, co stanowi już bezpośrednie zagrożenie dla życia mruczków. 
 
O tym, że nasz pupil ma problem z kłaczkami, świadczą najczęściej: wymioty, utrata apetytu, bóle brzucha, apatia i niechęć do aktywności. Dosyć charakterystyczny jest także suchy kaszel połączony z dławieniem się. Niejednokrotnie można też zauważyć zwiększone zainteresowanie roślinami – ich spożywanie to typowy koci sposób na kłopoty z przewodem pokarmowym. 
 

Jak ograniczyć powstawanie kul włosowych u kota?

 
Kłaczki u kotów nie tworzą się nigdy z dnia na dzień. Aby ograniczyć ich powstawanie, warto więc wdrożyć odpowiednie działania profilaktyczne. Najważniejsza jest właściwa pielęgnacja. Jeśli będziemy regularnie wyczesywać mruczącego pupila, w trakcie wylizywania futerka połknie on znacznie mniej sierści. Sięgnijmy po akcesoria, które ułatwią nam zebranie martwych włosów. Przydać może nam się np. zgrzebło, furminator lub rękawica do czesania. Dostosujmy częstotliwość zabiegów do długości okrywy włosowej ulubieńca. Koty długowłose wymagają codziennego czesania, natomiast krótkowłose zwykle wystarczy szczotkować raz w tygodniu. 
 
Warto zatroszczyć się również o kondycję kociej szaty. Aby sierść była ona mocna i nie wypadała, powinniśmy włączyć do diety pupila specjalne smakołyki funkcjonalne lub suplementy. Pomocne mogą okazać się kosmetyki i preparaty do pielęgnacji wzmacniające sierść. Nie zaszkodzi też udostępnić mruczkowi doniczkę ze świeżą zieleniną. Często nie obejdzie się jednak bez zmian w diecie. W walce z bezoarami niezastąpione są karmy odkłaczające dla kotów. 

 

Czym wyróżniają się karmy odkłaczające dla kotów?

 
Karmy odkłaczające dla kotów mają za zadanie ograniczać powstawanie kul włosowych oraz ułatwiać usuwanie sierści z przewodu pokarmowego. Receptura tego typu pokarmów jest więc wzbogacona o substancje poślizgowe i wspomagające pracę układu trawiennego. Aby usprawnić transport martwych włosów przez jelita, do karm odkłaczających dodaje się oleje roślinne. Prawidłową perystaltykę jelit i ich efektywne oczyszczanie z kul włosowych zapewniają specjalnie dobrane frakcje włókien roślinnych. Formuły odkłaczające dla kotów zawierają nierozpuszczalne włókno w postaci celulozy i ligniny. Do istotnych składników funkcjonalnych, regulujących pracę przewodu pokarmowego, należą ponadto: babka płesznik, siemię lniane, drożdże, warzywa i zioła. 
 
Pokarmy anti-hairball zwykle odznaczają się podwyższoną zawartością błonnika. Dzięki temu skracają czas pasażu jelitowego, a co za tym idzie – ograniczają zaleganie martwych włosów. Nierzadko karmy wspomagające usuwanie kłaczków są zasobne w substancje poprawiające stan sierści, np. olej z łososia, witaminy z grupy B. Czasami formuła odkłaczające jest też łączona z innymi właściwościami. Wśród produktów anti-hairball bez problemu znajdziemy zatem odpowiednie pokarmy dla kociąt czy kotów dorosłych, a także zwierzaków z predyspozycjami do chorób układu moczowego czy pokarmowego. 
 
↓ WITAMINY DLA KOTA WZMACNIAJĄCE SIERŚĆ I SKÓRĘ 

 

Kiedy warto sięgnąć po karmy odkłaczające dla kotów?

 
Ze względu na ilość połykanej sierści, najbardziej narażone na powstawanie pilobezoarów są koty długowłose. To właśnie dla nich szczególnie polecane są karmy odkłaczające. Pokarmy anti-hairball świetnie sprawdzają się również przy wszelkich kłopotach z sierścią, powodujących jej nadmierne wypadanie. Warto więc stosować je u kotów zestresowanych czy przewlekle chorych. Z ich właściwości z pewnością skorzystają też mruczki mające tendencję do zaparć. Dla kocich seniorów lub leniwych mruczących domatorów mogą okazać się zatem idealne. Pokarmy odkłaczające znajdują jednak zastosowanie w profilaktyce bezoarów u wszystkich kotów. Jeśli więc nasz pupil miał już w przeszłości problem z kłaczkami, na pewno warto je wypróbować.

↓ KARMY ODKŁACZAJĄCE DLA KOTÓW 
 

Tekst: Marta Majewska
Zdjęcie: © lalalululala — stock.adobe.com
« poprzednia archiwum następna »
Formy płatności, SSL
 
instagram-banner
 
Funpage internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 
Blog internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 

Centrum wiedzy

Przydatne informacje

Przypominacz

Zapominasz o zamówieniu karmy? Podaj nam swój email i wskaż kiedy mamy Ci przypomnieć o zamówieniu.

Newsletter

Aby otrzymywać informacje
o nowościach i ofertach specjalnych wpisz adres e-mail:

 

POKAŻ WIĘCEJ
ZWIŃ
Dostawy
Realizacja zamówień

Zlokalizuj swoją przesyłkę

Odbiór zamówienia w Paczkomacie

Bezpieczeństwo transakcji
Telekarma społecznościowo
Telekarma.pl . Copyright 2025

Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.

Zastrzeżenia prawne
Proponujemy produkty wielu marek
Proponujemy produkty wielu marek: Acana, Animonda, Arion, Bento Kronen, Bosch, Bozita, Brekkies, Brit, Chappi, Classic Cat, Classic Dog, Eukanuba, Evanger's, Felix, Gourmet, Happy Dog, Hills, IAMS, Kitekat, Mera Dog, Nutra Nuggets, Orijen, Pedigree, Profilum, Purina Cat Chow, Purina Dog Chow, Purina Pro Plan, Regal, Rinti, Royal Canin Breed, Royal Canin Feline, Royal Canin Size, Sanabelle, Sheba, Vitapol, Versele-Laga, Whiskas.
Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.
cookie