Informacja ze sklepu

Jak często kąpać kota?



Wielu osobom wciąż wydaje się, że koty nie potrzebują kąpieli. To oczywiście błędne myślenie, bo nawet takie czyste zwierzaki jak koty nie są w stanie zawsze poradzić sobie z utrzymaniem swego futerka w należytym porządku. Zdarza się, że bez kąpieli po prostu się nie obejdzie, zwłaszcza jeśli nasz mruczek spędza czas również na zewnątrz. Kiedy i jak często można kąpać kota?

Czy trzeba kąpać kota?

 

Koty domowe to prawdziwe czyściochy, które każdego dnia poświęcają wiele czasu na higienę oraz pielęgnację swej pięknej sierści. Za pomocą szorstkiego języka są w stanie wyczesać z niej większość zabrudzeń, kurz oraz martwe włosy zalegające w futerku. W związku z tym często uważa się, że zdrowy kot nie potrzebuje dodatkowych kąpieli. Nic bardziej mylnego! Zdarza się bowiem, że kąpiel jest mruczkowi wręcz niezbędna, podobnie z resztą jak inne zabiegi pielęgnacyjne, takie jak wyczesywanie oraz szczotkowanie sierści. Kiedy zatem trzeba wykąpać kota?
 
  SZAMPONY VET EXPERT DLA KOTA  ↓ 
 
 

Kiedy kot potrzebuje kąpieli?

 
Kąpieli mogą potrzebować zwłaszcza koty wychodzące, których sierść z oczywistych względów narażona jest na działanie dużo większej ilości szkodliwych czynników. Jeśli futerko pupila wydaje się tłuste, przebarwione, szorstkie lub brzydko pachnie to znak, że wymaga dokładnego szczotkowania, a następnie kąpieli. Pomocy w pielęgnacji sierści mogą potrzebować także koty starsze lub z nadwagą, które nie radzą sobie same z utrzymaniem futra w należytym stanie, w związku z czym potrzebują bardziej regularnych kąpieli.
 
Kąpane powinny być także koty borykające się z różnego rodzaju chorobami skóry lub przechodzące inwazję pcheł. Systematyczne kąpiele w odpowiednich preparatach pomogą przywrócić dobrą kondycję skóry, a tym samym uporać się z problemami, takimi jak swędzenie, łupież czy kołtunienie sierści.

 

Jak często można kąpać kota?

 
Kota nie trzeba kąpać tak często jak psa. Przesadzając z ilością kąpieli, możemy tylko niepotrzebnie przesuszyć lub podrażnić skórę mruczka. Częstotliwość kąpieli zależy przede wszystkim od długości i rodzaju kociej sierści. Mruczki o krótszym futerku możemy kąpać mniej więcej co 6 tygodni. Nieco częstszych zabiegów będą jednak potrzebowały koty długowłose oraz te, które większą część dnia spędzają poza domem. W ich przypadku kąpiele mogą odbywać się nawet raz w miesiącu, w zależności od potrzeb i stopnia zabrudzenia futerka.
 

Kot w kąpieli – od czego zacząć?

 
Pamiętajmy, że kot przed kąpielą powinien zostać dokładnie wyczesany. Aby uniknąć zadrapań warto też podciąć jego pazury. Wszystkie niezbędne akcesoria przygotujmy sobie wcześniej w jednym miejscu, by uniknąć nerwowej bieganiny, która jeszcze bardziej zestresuje zwierzaka. Kąpiel dla mruczka najlepiej urządzić w zlewie lub większej misce, którą włożymy do wanny czy brodzika. Postarajmy się tak zorganizować wszystko dookoła, by nic nie mogło przestraszyć pupila. Do wody możemy wrzucić piłeczkę lub inną ulubioną zabawkę zwierzaka, która być może odwróci jego uwagę od mało komfortowego zabiegu. Na dnie zlewu lub miski połóżmy ręcznik. Koty nie lubią śliskich powierzchni, więc niepewny grunt pod łapami mógłby dodatkowo stresować pupila.

 

Szampon i kosmetyki dla kota

 
Do kąpieli kota powinniśmy przygotować jeszcze jedną rzecz. Chodzi oczywiście o odpowiedni szampon, dostosowany do potrzeb naszego pupila. W sklepach zoologicznych znajdziemy rozmaite preparaty do pielęgnacji kociej sierści. Dużą popularnością cieszą się między innymi suche szampony, które przychodzą nam z pomocą, gdy pupil stanowczo nie zgadza się na jakikolwiek bliższy kontakt z wodą. Szampony tego typu są łatwe w aplikacji i pozwalają usunąć większość zabrudzeń, jednak po ich użyciu mruczek powinien być dokładnie wyczesany. Pamiętajmy też, że suchy szampon, choć skuteczny, jest rozwiązaniem doraźnym i prawdziwa kąpiel tak czy siak nie ominie mruczka. 
 
Na rynku nie brakuje rozmaitych szamponów dla kotów o różnym rodzaju i długości włosa. Jeśli nasz pupil ma wyjątkowo długą sierść warto sięgnąć po szampon z odżywką, który wygładzi futro i zapobiegnie powstawaniu kołtunów. W sklepach dostępne są także preparaty dla kotów o konkretnej barwie sierści, na przykład białej, które usuwają przebarwienia i podkreślają naturalną barwę. Wybierając takie szampony starajmy się szukać preparatów jak najbardziej naturalnych, które nie podrażnią skóry pupila i rzeczywiście poprawią wygląd jego sierści. 
 
 
↓ SZAMPONY DLA KOTA  



Tekst: Angelika Podgajna 
Zdjęcie: © 135pixels  — stock.adobe.com
 
« poprzednia archiwum następna »
Formy płatności, SSL
 
instagram-banner
 
Funpage internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 
Blog internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 

Centrum wiedzy

Przydatne informacje

Przypominacz

Zapominasz o zamówieniu karmy? Podaj nam swój email i wskaż kiedy mamy Ci przypomnieć o zamówieniu.

Newsletter

Aby otrzymywać informacje
o nowościach i ofertach specjalnych wpisz adres e-mail:

 

POKAŻ WIĘCEJ
ZWIŃ
Dostawy
Realizacja zamówień

Zlokalizuj swoją przesyłkę

Odbiór zamówienia w Paczkomacie

Bezpieczeństwo transakcji
Telekarma społecznościowo
Telekarma.pl . Copyright 2025

Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.

Zastrzeżenia prawne
Proponujemy produkty wielu marek
Proponujemy produkty wielu marek: Acana, Animonda, Arion, Bento Kronen, Bosch, Bozita, Brekkies, Brit, Chappi, Classic Cat, Classic Dog, Eukanuba, Evanger's, Felix, Gourmet, Happy Dog, Hills, IAMS, Kitekat, Mera Dog, Nutra Nuggets, Orijen, Pedigree, Profilum, Purina Cat Chow, Purina Dog Chow, Purina Pro Plan, Regal, Rinti, Royal Canin Breed, Royal Canin Feline, Royal Canin Size, Sanabelle, Sheba, Vitapol, Versele-Laga, Whiskas.
Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.
cookie