Kompletując wyprawkę dla gryzonia czy królika nie możemy zapomnieć o wygodnym domku. W klatce pupila powinno bowiem znaleźć się schronienie, w którym zwierzak skryje się, gdy będzie potrzebował odpoczynku lub kiedy czegoś się przestraszy. Zobaczmy zatem, jak wybrać odpowiedni domek dla gryzonia i królika.
Domek dla gryzonia i królika – dlaczego jest potrzebny?
W warunkach naturalnych, króliki i gryzonie korzystają z różnego rodzaju kryjówek, które zapewniają im ochronę przed polującymi na nie drapieżnikami. Niektóre z nich drążą rozległe, podziemne tunele, innym zaś wystarczają dziuple drzew czy też niewielkie jamy pod ich korzeniami. Co ciekawe, nora pełni nie tylko funkcję schronienia, ale również sypialni i magazynu żywności. Wiele gryzoni, na przykład chomiki, przechowuje w swoich kryjówkach ziarno oraz inne produkty, dzięki którym łatwiej im przetrwać te pory roku, w których brakuje pożywienia.
Fakt, że w naszych domach zwierzaki są całkowicie bezpieczne i nie czyha na nie żaden wróg ani głód, nie ma tu żadnego znaczenia. Potrzeba posiadania bezpiecznego azylu jest dla wielu gryzoni i królików instynktowna, więc warto zapewnić im takie miejsce. Doskonałą namiastką są różnego rodzaju domki dla gryzoni, które bez problemu nabędziemy w sklepach zoologicznych. Jak wybrać ten właściwy?
Jaki domek wybrać dla gryzonia lub królika?
Domek dla gryzonia i królika powinien być wygodny oraz przytulny, tak aby pupil czuł się w nim bezpiecznie i mógł tam spokojnie odpocząć. Kupując taki domek warto więc zwrócić uwagę na kilka podstawowych kwestii. Jedną z nich jest rozmiar domku oraz wielkość wejścia.
Kryjówka powinna być na tyle duża, by zwierzak mógł swobodne wejść do środka i bez trudu się tam poruszać. Domek, w którym pupil nie może wykonać żadnego ruchu ani wnieść do środka choć kilku przysmaków na pewno się nie sprawdzi. Nie tylko dlatego, że gryzoniowi będzie tam po prostu za ciasno, ale również z uwagi na bardzo słabą wentylację. Pamiętajmy jednak, że zbyt duży domek też nie spodoba się zwierzakowi, bo nie będzie już tak przytulny, a przede wszystkim nie będzie kojarzył się mu się z bezpiecznym schronieniem.
Wybierając domek dla gryzonia i królika warto zwrócić też uwagę na jakość jego wykonania. Pamiętajmy, że domek ma zapewniać pupilowi bezpieczeństwo, więc nie może być mowy o żadnych wystających, nieoszlifowanych krawędziach, gwoździach czy wylewającym się zza krawędzi kleju. Miejmy na uwadze, że wszystko to stwarza potencjalne zagrożenie dla pupila.
Rodzaje domków dla gryzoni i królików
W sklepach zoologicznych dostępne są rozmaite domki dla gryzoni i królików. Możemy wybierać spośród tradycyjnych budek, jak i tych bardziej wyszukanych domków o ciekawych kształtach i kolorach. Największe znaczenie ma jednak materiał, z którego wykonano taki produkt. Zdecydowanie najpopularniejsze są domki z tworzywa sztucznego. Do ich największych zalet zalicza się dostępność, przystępną cenę oraz łatwość utrzymania i czyszczenia. Co więcej, domki plastikowe dostępne są w przeróżnych kształtach i kolorach, więc jeśli zależy nam na designie, to zdecydowanie warto rozejrzeć się po ich ofercie. Jedynym minusem jest fakt, że plastik szybko pada ofiarą zębów gryzoni. Istnieje też ryzyko, że pupil podgryzając jakiś wystający fragment skaleczy sobie dziąsła lub podniebienie, więc przed zakupem upewnijmy się, że domek jest ładnie i solidnie wykonany.
↓ PLASTIKOWE DOMKI DLA GRYZONI I KRÓLIKÓW ↓
Dużo bezpieczniejszą opcją są domki drewniane. Drewno to materiał naturalny, który na pewno nie zaszkodzi, a co więcej przypomina zwierzakom ich naturalne kryjówki. Domki z drewna ładnie się prezentują, są także bardzo wygodne i ciepłe. Jednak i one nie są pozbawione pewnych minusów. Mankamentem może być na przykład fakt, że nieco trudniej utrzymać je w należytej czystości.
Jeśli chodzi o sam wygląd domku, to możliwości są niemal nieograniczone. Do wyboru mamy tradycyjne domki i budki, a także gniazda o wymyślnych kształtach. Niektóre przypominają prawdziwe pałace, z kilkoma piętrami i wieżyczkami. Zanim jednak zdecydujemy się na taką atrakcję, zastanówmy się czy aby na pewno przypadnie do gustu pupilowi. Zwróćmy uwagę czy rozbudowana konstrukcja nie utrudni pupilowi poruszania się po kryjówce i swobodnego wchodzenia oraz wychodzenia z niej.
Tekst: Angelika Podgajna
Zdjęcie: Patrycja Bydlińska