Informacja ze sklepu

Jak odchudzić labradora?

 
Labradory to rasa genetycznie predysponowana do nadmiernego gromadzenia tkanki tłuszczowej. Tendencja do tycia oznacza, że wszystko to, co je nasz pupil może mieć ogromny wpływ na jego kondycję oraz ogólny stan zdrowia. Czym może grozić nadwaga i otyłość u czworonoga? Jak odchudzić labradora, nie narażając go na żadne powikłania i schorzenia?
 

Jakie są przyczyny nadwagi u labradora?

 
Niestety najpowszechniejszym czynnikiem powodującym nadwagę lub otyłość u psów jest nasz własna niefrasobliwość. Błędy żywieniowe, jakie zdarza nam się popełniać bardzo szybko odbijają się na kondycji podopiecznych. A trzeba pamiętać, że labradory to jedna z ras obarczonych genetyczną skłonnością do tycia. Ich dieta powinna być zatem ściśle kontrolowana, a ilość i częstotliwość posiłków jasno określona. Pupilowi zaszkodzić może zwłaszcza źle dobrana karma, o zawyżonej dawce energetycznej. Jeśli naszemu psu brakuje ruchu i aktywności, to zwyczajnie nie będzie mógł spalić takiej porcji kalorii, co w efekcie doprowadzi do wzrostu masy ciała.
 
↓ KARMA LIGHT DLA LABRADORA 

 
Kolejną przyczyną nadwagi bądź otyłości u psa mogą być czynniki chorobowe. Jeśli nasz pupil jest zdrowo odżywiany i codziennie otrzymuje solidną porcję ruchu, a mimo to przybiera na wadze, to warto wybrać się do weterynarza. Źródłem problemu mogą być schorzenia, takie jak niedoczynność tarczycy, choroba Cushinga lub zaburzenia hormonalne.
 

Czym grozi nadwaga i otyłość u labradora?

 
Nadwaga i otyłość u psa to dwa poważne problemy, których w żadnych wypadku nie powinniśmy lekceważyć. Jeśli nic z tym nie zrobimy, pupil będzie tył dalej, a jego kondycja zacznie się pogarszać. Zbyt duża masa ciała może prowadzić do wielu poważnych schorzeń i chorób, skracających życie psa. Jednymi z najczęstszych dolegliwości są dysplazje i zapalenia stawów oraz zwyrodnienia kręgosłupa. Nadwaga może obciążać także układ oddechowy czworonoga lub zakłócać pracę układu krążenia. Serce ulega otłuszczeniu, zanika tolerancja na wysiłek, co może prowadzić nawet do niewydolności mięśnia sercowego i zastawek.
 
Nadwaga i otyłość u psa zaburza także pracę narządów wewnętrznych, takich jak trzustka, wątroba czy nerki. Na liście potencjalnych schorzeń znajduje się także cukrzyca oraz różnego rodzaju zaburzenia metaboliczne oraz choroby nowotworowe.

 

Jak walczyć z otyłością u labradora?

 
Jeśli wygląd i kondycja naszego pupila zaczynają nas niepokoić, warto wybrać się do weterynarza. Specjalista przeprowadzi dokładny wywiad i wykona niezbędne badania, które pozwolą mu określić rzeczywisty stan czworonoga oraz jego przyczynę. Jeśli otyłość spowodowana jest schorzeniami lub zaburzeniami metabolizmu, konieczne będzie zastosowanie odpowiedniego leczenia oraz towarzyszącej mu diety weterynaryjnej.
 
Jeżeli jednak waga labradora wynika z nieprawidłowej diety, trzeba będzie opracować specjalny plan żywieniowy na najbliższe miesiące. Pierwszym krokiem jest określenie docelowej masy ciała, która nie zagrozi życiu zwierzaka i będzie dla niego komfortowa. Następnie wraz z weterynarzem ustalimy dzienne zapotrzebowanie kaloryczne labradora oraz liczbę posiłków, jaką powinien otrzymywać. Pamiętajmy, by w takim podsumowaniu uwzględnić nie tylko karmę, ale i ulubione przysmaki pupila. Ustalmy również plan aktywności fizycznej psa, dostosowany do jego możliwości. Ważne, by określić także tempo spadku wagi. Miejmy na uwadze, że proces odchudzania potrwa przynajmniej kilka miesięcy, a pupil nie powinien tracić więcej niż około 2% masy tygodniowo.
 

Dieta dla labradora z nadwagą lub otyłością

 
W odchudzaniu labradora najważniejszy jest dobór karmy o odpowiedniej kaloryczności. Dawka kalorii powinna być dostosowana do rzeczywistego zapotrzebowania psa, jego wieku oraz trybu życia. W sklepach zoologicznych znajdziemy wiele pokarmów typu light, opracowanych właśnie z myślą o psach z nadwagą lub z tendencją do tycia. Są to doskonale zbilansowane, pełnoporcjowe posiłki o starannie dobranych proporcach wszystkich składników odżywczych. Odznacza je zwiększona ilość białka, która dostarczy psu energii i zapobiegnie utracie masy mięśniowej, oraz pomniejszona dawka tłuszczy i węglowodanów.
 
Karma odchudzając dla psa powinna zawierać także błonnik, który wspomaga pracę układu pokarmowego, a ponadto komplet mikro i makroelementów, niezbędnych do zachowania dobrej kondycji. Serwując pupilowi taką karmę trzymajmy się zaleceń weterynarza lub wskazówek producenta dotyczących dawkowania karmy. Pamiętajmy też, by przynajmniej raz w miesiącu ważyć pupila i na bieżąco monitorować jego stan.

↓ NISKOKALORYCZNA KARMA DLA LABRADORA 

 
Tekst: Angelika Podgajna
Zdjęcie: © Yakobchuk Olena — stock.adobe.com
 
« poprzednia archiwum następna »
Formy płatności, SSL
 
instagram-banner
 
Funpage internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 
Blog internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 

Centrum wiedzy

Przydatne informacje

Przypominacz

Zapominasz o zamówieniu karmy? Podaj nam swój email i wskaż kiedy mamy Ci przypomnieć o zamówieniu.

Newsletter

Aby otrzymywać informacje
o nowościach i ofertach specjalnych wpisz adres e-mail:

 

POKAŻ WIĘCEJ
ZWIŃ
Dostawy
Realizacja zamówień

Zlokalizuj swoją przesyłkę

Odbiór zamówienia w Paczkomacie

Bezpieczeństwo transakcji
Telekarma społecznościowo
Telekarma.pl . Copyright 2024

Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.

Zastrzeżenia prawne
Proponujemy produkty wielu marek
Proponujemy produkty wielu marek: Acana, Animonda, Arion, Bento Kronen, Bosch, Bozita, Brekkies, Brit, Chappi, Classic Cat, Classic Dog, Eukanuba, Evanger's, Felix, Gourmet, Happy Dog, Hills, IAMS, Kitekat, Mera Dog, Nutra Nuggets, Orijen, Pedigree, Profilum, Purina Cat Chow, Purina Dog Chow, Purina Pro Plan, Regal, Rinti, Royal Canin Breed, Royal Canin Feline, Royal Canin Size, Sanabelle, Sheba, Vitapol, Versele-Laga, Whiskas.
Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.
cookie