Informacja ze sklepu

Jak opiekować się chomikiem?

Jak opiekować się chomikiem?

Chomik to przyjazny gryzoń, który doskonale sprawdzi się w roli pupila dla dziecka. Ma wyjątkowo miły wygląd, a jego utrzymanie nie sprawia większych trudności. Pamiętajmy jednak, że nawet opieka nad tak małym gryzoniem wiąże się z dosyć dużą odpowiedzialnością. Zanim zdecydujemy się na chomika warto więc dowiedzieć się jak najwięcej o jego zwyczajach i potrzebach, by móc odpowiednio się nim zająć.
 

Co trzeba wiedzieć zanim kupimy chomika?

 
Z uwagi na swój przyjazny wygląd i niewielkie rozmiary chomiki często wybiera się na pierwszego pupila dla dziecka. Nie ma w tym nic złego, pod warunkiem, że decyzja o nabyciu gryzonia jest przemyślana i mamy pewność, że dziecko rzeczywiście będzie zajmowało się swoim ulubieńcem. Pamiętajmy także, by nauczyć najmłodszych prawidłowego podejścia do zwierząt. Wytłumaczmy, że chomik to nie zabawka a żywa, czująca istota, której łatwo zrobić krzywdę. Starajmy się także kontrolować kontakty dziecka z gryzoniem. Zawsze miejmy na nich oko i pilnujmy, by dziecko nie tarmosiło, nie ściskało ani nie przytrzymywało gryzonia na siłę.
 
 

Warto pamiętać też o jeszcze jednak kwestii. Chomiki z natury są samotnikami, a w pary łączą się jedynie w okresie lęgowym. Poza nim obecność innych osobników wywołuje w nich duży stres i nerwowość, a czasem nawet agresję. Jeśli zatem przyjdzie nam do głowy hodować więcej niż jednego chomika, to koniecznie zadbajmy o to, by miały oddzielne klatki.

 

Opieka nad chomikiem – wyprawka

 
Biorąc pod swą opiekę chomika trzeba koniecznie zadbać o kilka kwestii. W pierwszej kolejności powinniśmy wyposażyć się w odpowiednią klatkę, a następnie skompletować wszystkie niezbędne akcesoria. Minimalne wymiary klatki dla chomika to 50x80cm. Trzeba pamiętać, że gryzonie te są bardzo energiczne i pełne zapału do zabawy. Im więcej miejsca zapewnimy pupilowi, tym lepiej będzie czuł się w swoim lokum. Najlepiej sprawdzają się klatki wykonane z metalowych prętów, z niewielkimi odległościami pomiędzy nimi.
 
WYPOSAŻENIE KLATKI CHOMIKA

 
Warto wybrać klatkę z podwyższonymi ściankami kuwety, którą wysypiemy odpowiednią ściółką. Chomiki uwielbiają kopać i drążyć tunele, więc gruba warstwa ściółki zapewni im dużą frajdę. Poza tym, w klatce gryzonia powinna znaleźć się także stabilna, ceramiczna miska na pokarm, poidełko oraz paśnik na sianko. Pamiętajmy również o domku, w którym pupil będzie mógł odpocząć lub się schronić. Kolejne na liście są zabawki, przede wszystkim kołowrotek. Chomiki to niezwykle aktywne zwierzaki, które źle znoszą nudę, więc ich lokum powinno przypominać prawdziwy plac zabaw. Umieśćmy tam tunele, drabinki oraz hamaki, które zapewnią im rozrywkę oraz możliwość rozładowania energii.
 

Żywienie, czyli co powinien jeść chomik

 
W naturalnym jadłospisie chomików dominują zwłaszcza produkty pochodzenia roślinnego, choć gryzonie te zalicza się do grona zwierząt wszystkożernych. Głównym składnikiem ich diety powinny być ziarna rozmaitych nasion i zbóż, zioła, zielone części roślin, a także warzywa i korzenie. W warunkach domowych możemy podawać im gotową karmę, w postaci granulatu lub mieszanki różnych składników.
 
POKARMY VERESELE LAGA DLA CHOMIKA
 
 
Poza karmą warto serwować także świeże lub suszone warzywa i owoce, takie jak jabłka, marchewki, banany, truskawki, selery czy cukinie. Chomikom smakują także zioła, zwłaszcza babka lancetowata, mniszek lekarski oraz gwiazdnica pospolita. To jednak nie koniec menu. Jako zwierzak wszystkożerny chomik potrzebuje także przekąsek bogatych w białko zwierzęce, takich jak gotowane mięso drobiowe czy owady. Pamiętajmy też o korze i gałązkach drzew, bo ich obgryzanie umożliwia chomikowi ścieranie zębów.
 
POKARMY I PRZYSMAKI DLA CHOMIKA

 

Higiena i pielęgnacja chomika

 
Sam chomik nie wymaga skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjny, ale jednym z obowiązków właściciela jest utrzymywanie porządku w klatce pupila. Zabrudzoną ściółkę należy usuwać codzienne, a raz w tygodniu warto całkiem ja wymienić. Wilgotne trociny wydzielają nieprzyjemny zapach, a ponadto mogą być siedliskiem bakterii. Pamiętajmy też, by od czasu do czasu gruntownie wyczyścić i umyć całą klatkę. 
 
Jeśli chodzi o pielęgnację chomika, to warto przede wszystkim uważnie go obserwować. Kontrolujmy stan jego zębów, pazurów, oczu i uszu. Wszelkie niepokojące zmiany w jego zachowaniu, takie jak brak apetytu, ospałość czy osowiałość powinny skłonić nas do wizyty u weterynarza.
 
PELLET DLA CHOMIKA

 
Tekst: Angelika Podgajna 
Zdjęcie: © Vera Kuttelvaserova — stock.adobe.com
 
« poprzednia archiwum następna »
Formy płatności, SSL
 
instagram-banner
 
Funpage internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 
Blog internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 

Centrum wiedzy

Przydatne informacje

Przypominacz

Zapominasz o zamówieniu karmy? Podaj nam swój email i wskaż kiedy mamy Ci przypomnieć o zamówieniu.

Newsletter

Aby otrzymywać informacje
o nowościach i ofertach specjalnych wpisz adres e-mail:

 

POKAŻ WIĘCEJ
ZWIŃ
Dostawy
Realizacja zamówień

Zlokalizuj swoją przesyłkę

Odbiór zamówienia w Paczkomacie

Bezpieczeństwo transakcji
Telekarma społecznościowo
Telekarma.pl . Copyright 2024

Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.

Zastrzeżenia prawne
Proponujemy produkty wielu marek
Proponujemy produkty wielu marek: Acana, Animonda, Arion, Bento Kronen, Bosch, Bozita, Brekkies, Brit, Chappi, Classic Cat, Classic Dog, Eukanuba, Evanger's, Felix, Gourmet, Happy Dog, Hills, IAMS, Kitekat, Mera Dog, Nutra Nuggets, Orijen, Pedigree, Profilum, Purina Cat Chow, Purina Dog Chow, Purina Pro Plan, Regal, Rinti, Royal Canin Breed, Royal Canin Feline, Royal Canin Size, Sanabelle, Sheba, Vitapol, Versele-Laga, Whiskas.
Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.
cookie