Przypuszczać można by, że to, z jakiego pojemnika serwujemy psu jedzenie, jest kwestią zupełnie nieistotną. Faktycznie jednak miska może utrudniać psu jedzenie, a tym samym odbierać przyjemność spożywania posiłku.
Z jakiego tworzywa wykonana powinna być psia miska?
Miski dla domowych czworonogów najczęściej wykonywane są z plastiku bądź stali nierdzewnej, choć całkiem sporą popularnością cieszą się też psie miski ceramiczne.
Miski plastikowe z reguły kuszą swymi kolorami i oryginalnymi kształtami. Decydując się na taki model, sięgnijmy po te psie naczynia, które wykonano z wytrzymałego tworzywa sztucznego i zaopatrzono w specjalne antypoślizgowe krawędzie. Plastikowe pojemniki na jedzenie są lekkie – dobrze sprawdzają się więc one zarówno podczas codziennego użytkowania, jak i w trakcie wyjazdów. Nie odstraszają one też swą ceną. Jeśli jednak psiak nasz ma w zwyczaju podgryzanie bądź drapanie miski, ta łatwo ulec może uszkodzeniu. Takie niewielkie nawet zarysowania powierzchni trudno jest domyć, łatwo więc namnażają się w nich bakterie. Inną kwestią jest też to, że plastik, z którego wykonane są miski może zawierać szkodliwy dla zwierzaka bisfenol A (znany pod nazwą BPA). W miarę możliwości sprawdzajmy więc, czy wybrany przez nas produkt wolny jest od tego typu dodatków.
Miski ze stali nierdzewnej wydają się najlepszą propozycją dla domowych czworonogów. Naczynia takie łatwo utrzymać jest w czystości – spokojnie można je też myć w zmywarce. Ponadto nie tłuką się, nie ulegają też tak łatwo psim zębom. Możemy być więc pewni, że taki pojemnik na jedzenie bądź wodę długo służyć będzie naszemu pupilowi. Jedynym minusem tego typu akcesoriów jest to, że są one dość lekkie. By zapobiec ślizganiu się psiej zastawy po podłodze, wybrać możemy wersję z antypoślizgowym zabezpieczeniem bądź zdecydować się na specjalny stojak na miski.
Jeśli stojak wydaje nam się zbędnym gadżetem, a jednocześnie zależy nam na tym, by psie talerze stabilnie stały na podłodze, czworonogowi sprawić możemy odpowiednio ciężką miskę ceramiczną. Decydując się na tego typu rozwiązanie, pamiętajmy jedynie o tym, że miski ceramiczne łatwo jest uszkodzić, a wszelkie zarysowania są idealnym środowiskiem życia dla bakterii.
↓ CERAMICZNE MISKI DLA PSA ↓
Czy wielkość miski ma znaczenie?
Jak okazuje się, w przypadku psich misek ważne jest nie tylko tworzywo, z jakiego te są wykonane, ale i gabaryty wybranych przez nas pojemników. Pod uwagę wziąć musimy więc tu zarówno szerokość miski, jak i jej wysokość. Oczywiste wydaje się to, że mały york i rosły owczarek niemiecki nie będą mogły swobodnie wymieniać się talerzami. Zbyt wąski pojemnik uniemożliwi psu swobodne otwieranie pyska, zbyt głęboki zaś utrudni dostanie się do tych kęsów, które znajdą się na dnie miski. O dobrze dobranej misce dla zwierzaka mówić możemy więc wtedy, gdy pupil nasz bez problemu wybiera z niej pożywienie.
Inną kwestią, o której warto pamiętać, jest to, że pies jedząc, nie powinien przyjmować niewygodnej pozycji. Uwaga ta tyczy się oczywiście dużych zwierzaków, których miski stoją wprost na podłodze. Aby zapobiec uginaniu łap i zbyt niskiemu pochylaniu głowy, pojemniki na jedzenie umieścić powinniśmy na podwyższeniu. Zwłaszcza wówczas, gdy czworonóg nasz jest jeszcze małym szczeniakiem, zaopatrzmy się w stojak regulowany – ten rosnąć będzie mógł wraz z psiakiem.
Specjalistyczne miski dla psów
Jeśli ze zwierzakiem dużo czasu spędzamy w podróży bądź na świeżym powietrzu, wygodnym rozwiązaniem będzie specjalna miska turystyczna. Mając taki gadżet pod ręką, bez problemu zaserwujemy psiakowi świeżą wodę. Pojemnik po złożeniu jest zaś na tyle mały, że z łatwością zmieści się do podręcznej torby czy małego plecaka.
Gdy w domu mamy więcej niż jednego zwierzaka, a pupile nasi spożywają różny rodzaj karmy, pomocny okazać może się automat na karmę z czytnikiem mikrochipów. Choć brzmi to dość futurystycznie, urządzenie takie skutecznie zapobiega wzajemnemu podjadaniu żywieniowych zapasów. Zasada działania jest tu prosta – podajnik rozpoznaje, który pupil zbliżył się do jadłodajni i serwuje mu przeznaczoną dla niego karmę. Automatyczne karmniki dla psów zapewniają też świeżość karmie, a więc dobrze sprawdzają się wtedy, gdy pupile nasi sporą część dnia spędzają sami w domu.
Miski spowalniające jedzenie to opcja dla prawdziwych psich łakomczuchów. Zaprojektowane zostały one tak, aby maksymalnie wydłużać czas spożywania posiłków. Zabieg ten skutecznie przeciwdziała zatem wywołanym przez zbyt szybkie jedzenie kolkom, wymiotom, wzdęciom i skrętom żołądka.
Tekst: Małgorzata Paszko
Zdjęcie: © Jiri Hera — stock.adobe.com