Akwarium to nie tylko środowisko życiowe ryb, ale także niepowtarzalny element domowej przestrzeni. Jeśli zależy nam, by zbiornik zachwycał swoim pięknem, powinniśmy umieścić w nim różnorodne dekoracje. Jakie ozdoby do akwarium pozwolą nam odtworzyć naturalne podwodne krajobrazy? Jak prawidłowo zaaranżować zbiornik?
Zasady aranżacji akwarium
W czym tkwi fenomen akwarystyki? Z pewnością w możliwości bliskiego obcowania z naturą. Dzięki akwarium możemy nie tylko śledzić życie ryb, ale również stworzyć w naszym domu namiastkę wodnego świata. Z tego względu ogromny wpływ na wygląd naszego zbiornika ma jego umiejętna aranżacja. Wiele zależy tu od indywidualnych preferencji i pomysłów. Zbiornik ma bowiem przede wszystkim cieszyć nasze oczy. Zanim rozpoczniemy więc dekorowanie akwarium, powinniśmy zawsze zastanowić się, jaki efekt chcemy osiągnąć. Podobają się nam naturalne, podwodne pejzaże? Zależy nam, by dokładnie odwzorować określony biotop? Chcemy stworzyć w akwarium prawdziwy podwodny ogród? A może priorytetem jest dla nas estetyka zbiornika? W zależności od upodobań możemy zdecydować się na akwarium naturalistyczne, holenderskie, biotopowe czy dekoracyjne. Przed wyborem ozdób do akwarium warto też przemyśleć, jakie ryby i rośliny planujemy utrzymywać. Istotne jest ponadto umiejscowienie zbiornika – przeanalizujmy, jak jego wystrój będzie komponował się z pozostałymi elementami wyposażenia pomieszczenia.
Zwykle dekorowanie akwarium rozpoczynamy od wyboru tła. Jego kolor powinien dobrze eksponować barwy roślin i ryb. Oprócz fototapety do wyboru mamy także tło strukturalne (3D), które pozwala tworzyć wypukłe, efektowne dekoracje wewnątrz zbiornika. Zabiera ono jednak nieco miejsca w akwarium, dlatego polecane jest głównie do większych zbiorników. W akwarium warto zaaranżować kilka planów. Możemy to zrobić, umiejscawiając niskie elementy z przodu, a wysokie z tyłu. Również podłoże powinno podnosić się w stronę tylnej szyby. Ważną rolę podczas ozdabiania akwarium odgrywa odpowiednie rozsadzenie roślin. Nie należy obok siebie sadzić roślin o podobnej wysokości, barwie i budowie. Wyższe rośliny muszą znajdować się z tyłu. Kompozycje roślinne mogą kształtować układ wklęsły (wysokie po bokach, niskie na środku) lub wypukły (wysokie w centrum, niskie po bokach). Zaleca się, aby kamienie i korzenie tworzyły w akwarium punkt centralny. Umieszczając je na pierwszym, drugim i trzecim planie można natomiast spotęgować wrażenie głębi. Ciekawym rozwiązaniem jest też zbudowanie w zbiorniku tzw. triady kamiennej. Polega ona na ułożeniu trzech kamieni w kształt poziomego lub pionowego trójkąta. Na ostateczny wygląd zbiornika spory wpływ ma również oświetlenie. Nowoczesne oświetlenie ledowe pozwala osiągnąć niezwykłe efekty i podkreślić wyjątkowy charakter zbiornika.
Rodzaje dekoracji do akwarium
Ozdoby akwariowe możemy podzielić na dwie główne grupy: naturalne i sztuczne. Do pierwszej zaliczają się: żywe rośliny, żwir, korzenie, skałki, kora, muszle, pędy bambusa, liście dębu czy szyszki olchy. Naturalne ozdoby do akwarium pomagają odtworzyć poszczególne biotopy. Dzięki nim wygląd zbiornika imituje prawdziwe podwodne krajobrazy. Dodatkowo takie dekoracje akwariowe często oddziałują na parametry biochemiczne wody, a co za tym idzie – ułatwiają stworzenie dla ryb i innych wodnych zwierząt dogodnych warunków do życia.
Drugą kategorię ozdób tworzą: sztuczne rośliny, kolorowe żwirki, zamki, mosty, skrzynie, jaskinie, statki, rurki ceramiczne, doniczki i wszelkie inne przedmioty w fantazyjnych kształtach. Tego typu elementy nie wpływają na parametry wody, są za to bardzo trwałe. Wiele z nich może pełnić dodatkowe funkcje, np. kryjówek czy miejsc rozrodu. Sztuczne ozdoby do akwarium pozwalają też aranżować zbiorniki w niezwykle oryginalny, niecodzienny sposób. Stanowią nie lada atrakcję zwłaszcza dla najmłodszych akwarystów.
Jak dobrać odpowiednie ozdoby do akwarium?
Wybierając ozdoby do akwarium, musimy mieć na uwadze ogólny wygląd zbiornika. Jeśli zależy nam na zachowaniu naturalnego charakteru, powinniśmy postawić głównie na ozdoby naturalne. Sztuczne dekoracje są natomiast polecane do akwariów dziecięcych oraz mających wyróżniać się sposobem aranżacji. Pamiętajmy, że wszystkie elementy zawsze powinny ze sobą współgrać i tworzyć harmonijny pejzaż.
Dekoracje akwariowe warto dostosować też do upodobań pływających podopiecznych. Jeśli planujemy utrzymywać ryby pałaszujące roślinność, z pewnością zamiast żywych roślin lepiej w zbiorniku umieścić sztuczne okazy. Ryby przekopujące podłoże (np. kiryski) będą potrzebować drobnoziarnistego naturalnego żwirku, pozbawionego ostrych krawędzi. Skałki wapienne możemy ulokować w akwarium zamieszkiwanym przez ryby preferujące twardą, zasadową wodę. Liście dębu czy szyszki olchy to z kolei idealne dekoracje zakwaszające wodę przeznaczone do zbiorników biotopu „czarnych wód”. Zamki, rurki czy łupiny kokosa spodobają się płochliwym rybom, poszukującym kryjówek.
Jak przygotować ozdoby do akwarium?
Wszelkie ozdoby przed włożeniem do zbiornika należy odpowiednio przygotować. W przypadku sztucznych dekoracji na ogół wystarczy dokładne przepłukanie letnią wodą. Ozdoby naturalne wymagają bardziej skrupulatnych zabiegów. Zwykle należy je wyparzyć i dokładnie oczyścić. Niektóre dekoracje (np. łupinę kokosa, pędy bambusa, korzenie) trzeba dodatkowo zdezynfekować, gotując w solance, a następnie wypłukać. Nie obejdzie się również bez regularnego oczyszczania ozdób akwariowych z glonów i okresowej wymiany żywych dekoracji.
Tekst: Marta Majewska
Zdjęcie: © mauriziobiso — stock.adobe.com