Żadne akwarium nie może się obejść bez grzałki. To dzięki niej woda w zbiorniku ma odpowiednią temperaturę, dopasowaną do potrzeb zamieszkujących akwarium ryb oraz roślin. W przeciwnym wypadku grozi nam usychanie roślin, odbarwianie się ryb czy wręcz masowe wymieranie wszelkiego życia w zbiorniku. Grzałka pomaga nam zatem stworzyć w akwarium warunki najbardziej zbliżone do tych panujących w naturalnych środowisku. Dzięki regulacji temperatury wody możemy uszczęśliwić zarówno gatunki tropikalne (dużo wyższe temperatury), jak i te bardziej z okolic stref umiarkowanych albo wręcz zimnych. Pamiętajmy też, że ryby to zwierzęta zmiennocieplne, czyli dostosowujące temperaturę swojego ciała do warunków zewnętrznych. Jeśli ustawimy wodę na nieodpowiednią na nich ciepłotę, pojawią się problemy ze zdrowiem, czasami bardzo poważne.
Grzałki akwariowe – co trzeba o nich wiedzieć?
Grzałka, kiedy już jest dobrze zamontowana i ustawiona, zapewnia organizmom w akwarium możliwie najlepsze warunki życia. Aby jednak tak się stało, musimy wiedzieć, gdzie najlepiej jest ją umieścić i jakich zasad przestrzegać. Grzałka to sprzęt, a zatem sama za siebie nie pomyśli, więc za regulację odpowiada właściciel akwarium. Wiele zależy od samej pojemności zbiornika – w zależności od tego, czy mamy akwarium małe (do osiemdziesięciu litrów), czy duże (powyżej osiemdziesięciu litrów), musimy wybrać odpowiednio mocniejszą grzałkę, która nagrzewa litr wody mocą jednego wata albo połowy. Warto pamiętać, że na temperaturę wody w akwarium wpływa także ciepłota otaczającego zbiornik środowiska (czyli naszego mieszkania) oraz obecność pokrywy akwariowej, która w zależności od rodzaju i zamontowania pełni rolę mniej lub bardziej szczelnego izolatora ciepła. Grzałki zasadniczo dzielimy na te, które mają termostat i na takie, które go nie mają. Termostat to bardzo wygodne urządzenie, bo reguluje pracę grzałki, oszczędzając nam sporo pracy i konieczności sprawdzania co chwila, czy grzałki nie trzeba trochę przestawić temperaturowo. Termostat działa w ten sposób, że włącza lub wyłącza działanie grzałki, jeśli woda przestanie mieć odpowiednią temperaturę i dzięki temu wszystko znów wraca do normy. Grzałki możemy też podzielić na szklane (tradycyjne) i plastikowe (nietłukące i o mniejszych rozmiarach, więc doskonałe do mniejszych zbiorników).
Jak zamontować grzałkę w akwarium?
Wybierzmy konkretne miejsce w akwarium i potem nie przestawiajmy już grzałki gdzie indziej. Najlepszym miejscem jest tylna szyba akwarium. Grzałkę montujemy dosyć nisko, ale nie za nisko, bo jeśli będzie się znajdować prawie przy dnie, możemy zaburzyć naturalną cyrkulację powietrza w zbiorniku. Przed zamontowaniem trzeba też sprawdzić szczelność obudowy grzałki (zalana grzałka nie posłuży nam długo) oraz pamiętać o tym, aby nie włączać jej, dopóki nie zostanie zanurzona w wodzie, aby nie zaburzyć jej naturalnego chłodzenia.
Grzałki akwariowe Aquael
Aquael jest polską firmą akwarystyczną, która staje się coraz bardziej popularna i rozpoznawalna na rynku. W ofercie marki znajdziemy oczywiście także grzałki. Jeśli szukamy czegoś wytrzymałego i trwałego sięgnijmy po Ultra Heater. To nowoczesna grzałka w nietłukącej się obudowie z tworzyw sztucznych. Posiada precyzyjny, elektroniczny termostat, wbudowany termometr oraz alarm przed przegrzaniem. Taki model nie parzy i można go bezpiecznie umieszczać nawet w zbiornikach z dużymi i wyjątkowo wrażliwymi temperaturowo osobnikami, jak żółwie. Wolimy tradycyjną, szklaną grzałkę? Sięgnijmy po Platinum Heater z elektronicznym termostatem o zakresie temperaturowym od dwudziestu do trzydziestu trzech stopni. Grzałka posiada intuicyjny sposób regulacji, ceramiczny radiator ciepła oraz wbudowany elektroniczny termometr. Z kolei model Comfort Zone Fix jest całkowicie automatyczny, z wbudowanym termostatem oraz kompaktowym rozmiarem, więc bez problemu zmieści się nawet w małym akwarium. Ponadto ciemny kolor sprawia, że grzałka jest niemal niewidoczna w zbiorniku. Na specjalne potrzeby natomiast idealny okaże się model Gold. To grzałka do bardzo dużych akwariów, zarówno słodkowodnych, jak i morskich. Grzałka posiada plastikową, nietłukącą się obudowę, która jednocześnie chroni mieszkańców akwarium przed poparzeniem. Wszystkie modele grzałek Aquael dostępne są w wariantach o różnych mocach, więc na pewno znajdziemy w ofercie grzałkę idealną do naszego zbiornika. Aquael oferuje także specjalne zestawy akwarystyczne, które przydadzą nam się, jeśli dopiero urządzamy akwarium i potrzebujemy wielu akcesoriów. W ich skład wchodzą oczywiście również grzałki.
Tekst: Magdalena Dolata
Zdjęcie: © Vadim Gnidash — stock.adobe.com