Klatka jest miejscem, w którym hodowane w domach ptaki spędzają zdecydowaną większość swego życia. O należyte wymiary i kształt tego lokum warto zadbać więc zwłaszcza wówczas, gdy zwierzakom nie stwarzamy zbyt wielu możliwości, by mogły sobie swobodnie polatać.
Jaką wielkość powinna mieć klatka dla ptaków?
Wielkość klatki jest jedną z najważniejszych kwestii, jaką powinniśmy wziąć pod uwagę, wybierając lokum dla ptaków. Podstawowa zasada jest tu dość prosta – im większa klatka, tym lepiej. Rozmiar ptasiej kwatery przede wszystkim zależny będzie więc od przestrzeni, jaką dysponujemy w domu. Innymi istotnymi aspektami są tu też gabaryty hodowanego przez nas ptaka, ilość zwierzaków w klatce oraz to, ile godzin dziennie pupile nasi spędzają w zamknięciu.
Oczywiste jest, że papużka falista potrzebuje mniej miejsca niż ara. Jednocześnie pamiętajmy jednak, że każdy ptak do dyspozycji musi mieć na tyle przestronne otoczenie, by swobodnie fruwać. Jeśli przez większość dnia do dyspozycji skrzydlaka oddamy cały pokój, nie jest wymagane, by noclegownia jego była aż tak wielka. W przeciwnym razie zatroszczyć musimy się zwłaszcza o należytą długość i szerokość klatki. Ta przynajmniej trzykrotnie przekraczać powinna długość ciała zwierzaka i rozpiętość jego skrzydeł. Przy okazji zadbajmy też o to, by żerdzie rozmieszczone we wnętrzu tak dobranego lokum, nie utrudniały ptakowi latania.
↓ KLATKI DLA PTAKÓW ↓
Kształt ptasiej klatki
Przeglądając ofertę ptasich klatek trudno oprzeć się wrażeniu, że niektóre domy dla skrzydlaków zachwycać mają zdobieniami i wyszukanym kształtem. Wygląd klatki oczywiście nie jest bez znaczenia, w pierwszej kolejności pod uwagę warto wziąć jednak jej funkcjonalność. Pod tym względem kiepsko wypadają klatki okrągłe, stylizowane na te z dawnych czasów. Choć potrafią one prawdziwie cieszyć oko, niekoniecznie nadają się na mieszkanie dla zwierzaka. Okrągłe ptasie domy są zbyt małe, brak w nich też ustronnego kąta, a kształt ich często uniemożliwia zawieszenie niezbędnych w klatce akcesoriów. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem są więc przestronniejsze klatki prostokątne lub kwadratowe, w których pupil nasz może bez problemu latać. Jeszcze inną grupę klatek stanowią te o nieregularnym kształcie. Jeśli zdecydujemy się na takie rozwiązanie, wybrać musimy model możliwie jak największy – tak, by ewentualne zakola czy skosy nie przeszkadzały zwierzakowi przemieszczać się w swej rezydencji.
Na co jeszcze warto zwrócić uwagę, wybierając ptasią klatkę?
Ptasia klatka w pierwszej kolejności zapewniać musi naszym pupilom odpowiednią przestrzeń do życia. Nie zapominajmy jednak i o tym, że kolejną ważną kwestią jest to, by lokum takie łatwo było utrzymać w czystości. Niezbędnym elementem każdej klatki jest wysuwana dolna szuflada, dzięki której bez problemu usuwać można zgromadzone na dnie nieczystości. Dobrym dodatkowym rozwiązaniem jest też znajdujący się nad szufladą ruszt, który separuje zwierzaki od pozostawionych przez nie odchodów. Ponadto do wnętrza klatki musi być łatwy dostęp. To umożliwi nam nie tylko wygodne karmienie ptaków, ale i sprawne wyjmowanie, a tym samym i mycie wszelkich znajdujących się we wnętrzu akcesoriów.
Inną niebagatelną kwestią jest troska o ptasie bezpieczeństwo. Wybrana przez nas klatka musi być więc solidnie wykonana i starannie wykończona, a więc pozbawiona jakichkolwiek ostrych i mogących uszkodzić zwierzaka elementów. Zadbajmy też o to, żeby ptasi dom wykonany był z w pełni bezpiecznych, a więc nietoksycznych materiałów oraz aby posiadał dopasowany do wielkości ptaka rozstaw prętów. Te ustawione muszą być na tyle blisko siebie, żeby zwierzak nie mógł pomiędzy nie wetknąć głowy.
↓ ZABAWKI DLA PTAKÓW ↓
Tekst: Małgorzata Paszko
Zdjęcie: © lusyaya — stock.adobe.com