Klatka dla chomika to jego małe królestwo, gdzie może się czuć całkowicie bezpieczny, zrelaksowany, gdzie jest miejsce na pożywienie, zabawę i sen. Choć chomiki są małymi zwierzakami, im większą klatkę możemy im zafundować, tym lepiej. Pamiętajmy, że to bardzo ruchliwe zwierzaki, a do tego ciekawskie, żywiołowe i uwielbiające wciskać się we wszystkie szczeliny. Nie radzą sobie natomiast ze wspinaniem się, a upadek może okazać się dla nich nie tylko bolesny , ale również bardzo niebezpieczny. To wszystko koniecznie trzeba wziąć pod uwagę wybierając klatkę dla pupila i urządzając ją. Chcemy przecież, aby lokum było wygodne, komfortowe i bezpieczne, prawda?
Tradycyjne klatki dla chomików
Wciąż są to najbardziej popularne modele klatek dla chomików, czyli takie z kuwetowym dnem i prętami. Nie bez powodu mają tylu zwolenników. Są przestronne, wygodne, mają dobrą cyrkulację powietrza i dopływ tlenu, a do tego możemy je swobodnie umeblować dla zwierzaka, a nawet podzielić na kilka pięter (w przypadku chomików nie zaleca się jednak zabudowywania klatek w pionie, aby pupile nie zrobiły sobie krzywdy podczas wspinania się). Tradycyjne klatki mają szeroki otwór wejściowy i często także oddzielne drzwiczki w dachu, nieraz bardzo przydatne, na przykład kiedy musimy wyciągnąć chomika z legowiska, ponieważ zabieramy go do weterynarza. Na co dzień jednak nie używajmy tego wejścia, aby nie zestresować zwierzaka. Klatki z kuwetowym dnem stosunkowo łatwo się czyści, można je też rozebrać, jeśli zachodzi taka potrzeba. Do prętów wygodnie mocuje się poidło, w samej klatce stawiamy też domek, miski, paśnik, kręciołek (najlepiej zabudowany, aby chomikowi nie wpadały łapy w szczeliny), dodajemy różne zabawki i tunele, w które zwierzak chętnie się wciśnie. Wybierajmy modele klatek z odpowiednio wąskim rozstawem krat (chomiki są naprawdę małe, zwłaszcza te Roborowskiego albo dżungarskie) i bez prętów powleczonych farbą, którą łatwo zeskrobać zębami i zjeść.
↓ TRADYCYJNE KLATKI DLA CHOMIKÓW ↓
Kompaktowe klatki dla chomików
Jeśli postanowiliśmy wybrać dla naszego chomika klatkę typu akwarium lub terrarium, nic nie stoi na przeszkodzie, ale trzeba sięgnąć po model z dobrą wentylacją, aby zwierzakowi było w nim komfortowo nawet podczas sporych upałów. Na rynku jest też wspaniała nowość, czyli właśnie klatki kompaktowe, którymi może się poszczycić przede wszystkim firma Ferplast. Jak takie modele wyglądają? Przypominają trochę statki kosmiczne, bo mają opływowy kształt i boczne wejścia, w które bez problemu wmontujemy korytarze i tym samym umożliwimy podłączenie kolejnego pomieszczenia kompaktowego. Efekt? Nasz chomik może mieć całe królestwo różnych klatek połączonych korytarzami i przejściami. W ten sposób znika wszelki problem zbyt małej powierzchni. Klatki są przezroczyste, więc łatwo nam będzie obserwować pupila. Firma Ferplast oferuje różne typy pomieszczeń i łączeń, aby zwierzakowi nigdy się nie nudziło. Same klatki wyglądają nowocześnie i łatwo wpasują się w estetykę naszego mieszkania. Niektóre mają specjalne zdobienia w postaci kwiatów albo przypominają łódki lub zamki. Zarówno chomik, jak i nasze dzieci będą zachwycone. Klatki mają zazwyczaj podstawowe wyposażenie w komplecie, ale możemy zawsze dokupić dodatkowy kręciołek, domek albo zabawki.
Gdzie postawić klatkę dla chomika?
Chomiki mają inny rytm dnia niż ludzie i do życia budzą się przede wszystkim po zachodzie słońca. Dlatego ważne jest, aby porządnie przemyśleć fakt, gdzie postawimy klatkę. Odpadają wszystkie ruchliwe, hałaśliwe, zimne i gorące miejsca. Nigdy nie stawiamy zatem klatki na parapecie, w pobliżu balkonu, w przedpokoju lub w głównym korytarzu. Lepiej unikać również kuchni, bo intensywne zapachy mogą nie spodobać się pupilowi. Najlepszym miejscem jest zawsze zaciszny kąt pokoju. Upewnijmy się tylko, że w pobliżu nie ma telewizora, komputera albo radia. Jeśli zachodzi obawa, że buszujący w nocy chomik przeszkodzi nam w spaniu, warto wybrać salon zamiast sypialni. Dobrym pomysłem jest też umieszczenie klatki nieco nad podłogą, na przykład na niskiej półce, dzięki czemu zwierzak uniknie przeciągów i zbierającego się kurzu. Klatkę trzeba też regularnie sprzątać, a przede wszystkim czyścić miski, uzupełniać wodę w poidle i wymieniać ściółkę, bo inaczej stanie się rajem dla rozwijających się bakterii i grzybów. Przynajmniej raz w tygodniu warto też wyszorować dno klatki pod kranem, aby pozbyć się wszystkich brudów i nieczystości.
Pamiętajmy, że nawet najbardziej komfortowa klatka to nie wszystko, bo chomik potrzebuje też codziennego wybiegania się po mniej ograniczonej przestrzeni. To dobry czas na zabawę i pieszczoty. Zorganizowanie wybiegu dla chomika nie wymaga wielkich umiejętności: ogradzamy teren, usuwamy z niego wszystkie kable, rośliny, drobne przedmioty i ostre krawędzie oraz kanty, a potem pozwalamy futrzakowi bawić się w najlepsze. Poświęćmy przynajmniej pół godziny dziennie na taką zabawę z pupilem. Będzie nam bardzo wdzięczny. Warto wybrać porę wieczorną, kiedy zwierzak budzi się do życia. Harce rano albo w południe to dla chomika żadna frajda, bo chce mu się przede wszystkim spać.
Tekst: Magdalena Dolata
Zdjęcie: © LightFieldStudios — istockphoto.com