Zdawać by się mogło, że wykąpanie domowego czworonoga nie powinno przysparzać większych problemów. Tymczasem, aby należycie wykonać to zadanie, zdobyć musimy odpowiedni szampon. W ofercie sklepów zoologicznych odnajdziemy bogaty asortyment psich środków higieny. Zanim zakupimy jednak konkretny preparat, warto zastanowić się nad tym, co zawiera on w swym składzie i czy dobrze pasuje on do potrzeb naszego zwierzaka.
Dlaczego kąpiąc psy, sięgać powinniśmy po specjalne psie szampony?
Zdawać by się mogło, że z brudem ukrytym w psiej sierści całkiem nieźle rozprawić może się nasz własny szampon. Wbrew pozorom jednak to, co dobre jest dla nas samych, niekoniecznie należycie służyć będzie naszym czworonożnym pupilom. Dedykowane psom i ludziom szampony wyraźnie różnią się od siebie, choćby z tego powodu, że dbać muszą one o różny rodzaj skóry. Odczyn skóry ludzkiej jest kwaśny i oscyluje w granicach 5,5 pH. Dla odmiany u psów skóra posiada odczyn wyraźnie zasadowy o wartości 7-7,5 pH. Sposobem tym myjąc zwierzaka własnym szamponem, naruszyć możemy jego płaszcz lipidowy. To zaś grozi nie tylko podrażnieniem skóry, ale i stworzeniem takiego środowiska, w którym namnażać będą się wirusy, bakterie i pasożyty.
Jakich składników nie powinny zawierać psie szampony?
Wybierając szampon dla psa, warto rzucić okiem na etykietę. Jak to zazwyczaj bywa, na rynku dostępne są produkty bardzo różnej jakości. Jeśli więc zawczasu nie sprawdzimy składu, w ręce nasze wpaść może taki szampon, który uszkodzi delikatną psią skórę, a regularnie stosowany wywoła wiele innych kłopotów zdrowotnych. Środki pielęgnacyjne dla psów, w tym również psie szampony, w stopniu jak największym bazować powinny na naturalnych składnikach. Przede wszystkim wystrzegajmy się więc takich propozycji, które zawierają: sztuczne barwniki, zapachy i konserwanty, parabeny, oleje mineralne, chlorek stearalkoniowy, laurylosiarczan sodu czy pianotwórczą substancję znaną pod nazwą DEA. Tego typu dodatki odpowiedzialne mogą być m.in. za wystąpienie podrażnień oczu, skóry oraz dróg oddechowych, za alergie, nudności, uszkodzenia nerek i wątroby, a nawet za nowotwory.
Najpopularniejsze rodzaje psich szamponów
Psi szampon musi nas nie tylko przekonywać swym składem, ważne jest też to, by dobrze dopasowany był on do sierści i potrzeb naszego zwierzaka. Poza szamponami uniwersalnymi, a więc takimi, które nadawać będą się dla większości czworonogów, na rynku dostępne są więc również bardziej specjalistyczne preparaty.
W przypadku psów borykających się z problemami skórnymi dobrze sprawdzą się delikatne
szampony hipoalergiczne. Po produkty te warto więc sięgnąć wówczas, gdy zwierzak nasz cierpi na alergię bądź gdy często występują u niego podrażnienia skóry.
↓ HIPOALERGICZNY SZAMPON DLA PSÓW ↓
Szczególnie delikatną formułą wyróżniają się też
szampony dla szczeniąt. Zarówno sierść, jak i skóra małych czworonożnych pupili różni się od tej, jaką posiadają dorosłe już zwierzaki. Stąd też producenci psich kosmetyków, z myślą o potrzebach szczeniąt, stworzyli osobne linie preparatów przeznaczonych do kąpieli.
↓ SZAMPONY DLA SZCZENIAKA ↓
Szampony do sierści ciemnej i białej to dwa rodzaje specyfików, które pomogą nam zadbać nie tylko o czystość futra zwierzaka, ale i o jego kolor. Szampony te ożywiają naturalny pigment sierści oraz zapewniają psim włosom należyty połysk. Ciemno umaszczone zwierzaki chronią one przed płowieniem, w przypadku białych pupili minimalizują zaś żółknięcie futra.
↓ SZAMPONY DLA PSA O CIEMNEJ I BIAŁEJ SIERŚCI ↓
Zwierzak zaatakowany przez pchły czym prędzej trafić powinien do wanny. W takiej sytuacji zrezygnujmy jednak z zazwyczaj stosowanych środków higieny i sięgnijmy po specjalny
szampon przeciwpchelny. Preparat taki, aby sprostać zadaniu, musi w składzie swym zawierać substancje biobójcze. Z racji tej zachowajmy należyte środki ostrożności i przed zastosowaniem go, przeczytajmy załączoną do niego ulotkę.
↓ SZAMPON PRZECIWPCHELNY DLA PSA ↓
Jeszcze inną grupę stanowią
lecznicze szampony dla psów. Wśród preparatów tego typu odnajdziemy m.in. szampony przeciwgrzybicze, antybakteryjne, przeciwłojotokowe czy przeciwświądowe. Specyfiki takie pomagają pokonać określone problemy skórne, stąd też stosowane powinny być zgodnie z zaleceniami wydanymi przez weterynarza.
↓ SZAMPONY LECZNICZE DLA PSÓW ↓
Tekst: Magdalena Paszko
Zdjęcie: © AleksandarNakic - istockphoto.com