Koty czyszcząc swe futro połykają znajdujące się w nim martwe włosie. Zalegające w przewodzie pokarmowym kule włosowe zagrażać mogą zaś kociemu zdrowiu. Jak się okazuje kocim czyściochom niezbędne jest nasze wsparcie w codziennych pielęgnacyjnych zabiegach. Aby należycie uporać się z brudem i kołtunami w kocim futrze, sięgnąć musimy po dobrze dobraną szczotkę.
Rodzaje szczotek dla kotów
→ Szczotka pudlówka
Szczotka pudlówka, pod warunkiem, że jest umiejętnie wykorzystywana, uchodzić może za podstawowy koci przyrząd pielęgnacyjny. Szczotkę tę, zaopatrzoną w armię delikatnych drucianych ząbków osadzonych na pracującej poduszce, stosować możemy do wszystkich rodzajów kocich włosów. Pudlówka rozczesuje zarówno podszerstek, jak i okrywę włosową. Z podszerstkiem obchodzi się ona znacznie delikatniej niż furminator. Stąd też tym rodzajem szczotki spokojnie czesać możemy nawet ogony tych kotów, które posiadają prawdziwie ozdobne, puszyste kity.
→ Szczotka z naturalnego włosia
Szczotka z naturalnego włosia to przyrząd idealnie nadający się do wykończenia kociej fryzury. Za jej pomocą nie rozczeszemy długiego splątanego futra – w tym celu znacznie lepiej sprawdzi się odpowiedni grzebień. Szczotka zaopatrzona w miękkie włosie usunie zaś kurz i brud oraz rozprowadzi po ciele zwierzaka naturalne, wydzielane przez niego oleje. Idealnie zadba więc ona o lśniący i zdrowy wygląd włosowej okrywy. Ponadto czesząc nią, możemy zarówno uładzić, jak i napuszyć futro.
→ Szczotka gumowa
W przypadku niektórych domowych pupili gumowe szczotki są jedynym tolerowanym przez te zwierzaki przyrządem pielęgnacyjnym. Gumowe szczotki zapewniają naszym milusińskim przyjemny masaż. Stąd, gdy stosujemy ten właśnie rodzaj szczotki, zwierzaki uznawać mogą, że do czynienia mają nie z zabiegiem pielęgnacyjnym, a z miłą pieszczotą. Przy okazji jednak gumowe szczotki całkiem nieźle dbają też o sierść zwierzaka. Usuwają one brud i martwe włosy oraz wygładzają wierzchnią warstwę futra.
↓ GUMOWA SZCZOTKA DLA KOTA ↓
Czesanie kota długowłosego
Sierść kotów długowłosych wymaga nie tylko codziennego szczotkowania, ale i zastosowania różnego rodzaju narzędzi. Długi włos w pierwszej kolejności musimy więc porządnie rozczesać. To zaś najłatwiej osiągnąć uda nam się przy pomocy dwustronnego grzebienia. Zęby szeroko rozstawione idealnie sprawdzają się w walce z kołtunami, te bliżej ze sobą sąsiadujące dokładnie wyczesują zaś sierść zwierzaka. Dopiero po takim wstępnym przygotowaniu sięgnąć możemy po szczotę podlówkę bądź tę wykonaną z naturalnego włosia. Za pomocą tych przyrządów z łatwością nadamy zwierzakowi ostatecznego szlifu, a więc wygładzimy futro bądź napuszymy ogon. Narzędziem znajdującym swe zastosowanie w pielęgnacji kotów długowłosych jest też furminator, który to znakomicie sprawdza się przy wyczesywaniu z sierści martwych włosów.
↓ GRZEBIENIE DLA KOTA ↓
Czesanie kota krótkowłosego
Zdecydowanie łatwiejsze w pielęgnacji są koty krótkowłose – te wystarczy czesać raz w tygodniu. Mając w domu takiego zwierzaka, zaopatrzyć powinniśmy się w szczotkę pudlówkę oraz w gumową szczotkę bądź rękawicę. Pierwszy ze wspomnianych tu pielęgnacyjnych przyrządów dobrze wyczesze koci podszerstek, drugi zaś nie tylko usunie z sierści martwy włos i naskórek, ale i zapewni zwierzakowi przyjemny masaż. Ponadto u kota takiego fryzurę układać możemy też wszystkimi tymi szczotkami, które mają drobne ząbki. Jeśli zaś zwierzak nasz posiada naprawdę gęsty podszerstek, pod ręką powinniśmy mieć furminator.
O czym powinniśmy pamiętać, wybierając szczotki dla kotów?
Kupując szczotkę dla kota, przede wszystkim zwrócić musimy uwagę na długość i rozstaw ząbków. Tradycyjnie szczotki z długimi ząbkami przeznaczone są dla długowłosych kotów, te z krótkimi zaś dla zwierzaków obdarzonych mniejszą ilością futra. Szczotki o rzadszym rozstawie zębów lepiej sprawdzają się u kotów z gęstszym futrem. Im rzadsze włosie naszego zwierzaka, tym gęściej ustawione powinny być zaś ząbki na szczotce.
Kiepskim wyborem, zwłaszcza w przypadku długowłosych zwierzaków, są szczotki w całości plastikowe, a nawet te posiadające tylko plastikowe rączki. Przyrządy takie elektryzują futro naszych pupili, a tym samym wprowadzają tak duży nieład, że uniemożliwiają czesanie.
Inną istotną kwestią jest tu jakość wykonania. W przypadku tym w grę wchodzą nie tylko walory estetyczne i potencjalna długość użytkowania wybranej przez nas szczotki. Pamiętać musimy i o tym, że niestarannie wykończone sprzęty pielęgnacyjne mogą porysować skórę zwierzaka i powyrywać włosy. Dla bezpieczeństwa sięgajmy więc po te szczotki, których ząbki nie są ostre, a ich końcówki zabezpieczają niewielkie kuleczki. Przy okazji kupując szczotkę, zadbajmy również o to, aby ta wygodnie leżała nam w dłoni i nie ślizgała się podczas czesania. Kwestii tej nie warto bagatelizować zwłaszcza wówczas, gdy pupila czesać zamierzamy codziennie.
↓ SZCZOTKI DLA KOTÓW ↓
Tekst: Małgorzata Paszko
Zdjęcie: © Yana Kallas - istockphoto.com