Ryby to niedoceniany element psiego jadłospisu. Najczęściej traktowane są jedynie jako smaczna przekąska lub interesujące żywieniowe urozmaicenie. Tymczasem ryby mogą stanowić dla czworonogów źródło wielu cennych substancji. Jeśli chcemy, by na stałe zagościły w menu naszego pupila, powinniśmy sięgnąć po odpowiednio zbilansowaną karmę na bazie ryb dla psa.
Ryby w diecie psów
Ryby słyną z wyjątkowych walorów dietetycznych. Ich mięso może być dla psów świetnym źródłem wartościowego białka. Ryby wyróżniają się korzystnym profilem aminokwasowym. Znajdujące się w nich białko jest dobrze przyswajalne i lekkostrawne. Kolejnym atutem ryb jest wysoka zawartość wielonienasyconych kwasów tłuszczowych z grupy omega-3. Związki te mają właściwości przeciwzapalne i przeciwnowotworowe. Uczestniczą w syntezie hormonów tkankowych, regulujących funkcjonowanie całego organizmu. Wywierają również korzystny wpływ na odporność, stan skóry i sierści, krążenie krwi. Szczególnie bogate w wielonienasycone kwasy tłuszczowe są tłuste ryby morskie, tj. makrela, śledź, tuńczyk, łosoś.
Ryby cechuje optymalny stosunek wapnia do fosforu – istotny dla zachowania właściwej równowagi mineralnej i dobrego stanu układu szkieletowego. Tłuste ryby są również zasobne w witaminy A i D. Z kolei te pochodzące z morza mogą być dla czworonogów świetnym źródłem jodu – niezbędnego do prawidłowej pracy tarczycy.
Nie wszystkie ryby równie dobrze sprawdzają się w diecie psów. Szczególną ostrożność należy zachować w przypadku serwowania pupilowi ryb w postaci surowej. Niektóre z nich (np. karp, makrela, śledź, mintaj, sandacz) zawierają bowiem tiaminazę, powodująca rozkład witaminy B1. Problemy psiakom mogą też sprawić mintaj i morszczuk, w których skład wchodzi tlenek trójmetyloaminy, zaburzający przyswajanie żelaza. Za bezpieczne dla psów w postaci surowej uznaje się natomiast ryby takie jak: łosoś, tuńczyk, dorsz czy pstrąg.
Specyfika karm na bazie ryb dla psów
Karmy na bazie ryb dla psów to świetne żywieniowe rozwiązanie dla większości zwierzaków. Tego typu produkty pozwalają czworonogom w bezpieczny sposób korzystać z wszystkich walorów odżywczych mięsa wodnych stworzeń. W procesie ich produkcji neutralizowane są niebezpieczne dla zdrowia psiaków związki. Dzięki temu podając psu karmy z rybami, nie musimy obawiać się, że nasz podopieczny będzie cierpiał z powodu zatruć, niedoborów żelaza czy witaminy B1. Obróbka technologiczna nie obniża jednak znacząco wartości odżywczej pokarmu. Karmy na bazie ryb są zatem bogate w białko i wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Odznaczają się także dużą smakowitością.
Oferta karm rybnych dla psów jest dosyć szeroka. Wśród nich znajdziemy zarówno produkty pełnoporcjowe, jak i uzupełniające – opierające się na jednym lub kilku rodzajach ryb. Do najpopularniejszych pokarmów na bazie ryb dla psów należą produkty z łososiem, pstrągiem, dorszem. Ciekawą propozycją dla czworonogów są też pokarmy stanowiące mieszankę różnych ryb słodkowodnych lub morskich (np. śledzi, sardynek, fląder, morszczuków). W skład produktów oprócz samego mięsa ryb wchodzą zwykle ich organy (np. wątroba) i pozyskane z nich oleje. Składniki te poprawiają walory smakowe pożywienia i zwiększają jego wartość odżywczą.
↓ KARMY DLA PSÓW NA BAZIE RYB ↓
Kiedy warto zdecydować się na karmę na bazie ryb dla psa?
Karmy z rybami dobrze sprawdzają się w diecie psów o różnych potrzebach żywieniowych. Są one polecane przede wszystkim dla psów wrażliwych, cierpiących na alergię pokarmową. Mięso ryb, ze względu na niski potencjał uczulający, często stosowane jest w recepturach hipoalergicznych i monobiałkowych. Ryby dobrze komponują się z ziołami, dlatego chętnie sięgają po nie producenci pokarmów biologicznych. Ze względu na dużą wartość odżywczą, dobrą przyswajalność i wysoką zawartość kwasów omega-3 karmy na bazie ryb warto podawać psim seniorom oraz szczeniętom. Formuły z rybami dedykowane są też psiakom obdarzonym długą sierścią lub zmagającym się z problemami ze skórą czy sierścią. Znajdujące się w nich wielonienasycone kwasy tłuszczowe mogą poprawić kondycję szaty i zredukować stany zapalne skóry. Ostatnią grupę, dla której idealne są karmy na bazie ryb, stanowią psy wybredne i cierpiące z powodu spadku apetytu. Wyrazisty smak dań rybnych może skutecznie zachęcić je do pałaszowania posiłków i przywrócić im radość płynącą z jedzenia. Czworonożnym niejadkom warto serwować zwłaszcza pokarmy z sardynkami. Nie bójmy się sięgać także po rybne przekąski – suszone szprotki czy ciasteczka z pstrągiem to coś, czemu nie oprze się większość zwierzaków.
Tekst: Marta Majewska
Zdjęcie: © chendongshan — istockphoto.com