Informacja ze sklepu

Czy są koty, które nie uczulają alergików?

Czy są koty, które nie uczulają alergików?

Kontakty z kotami często nie należą do najprzyjemniejszych dla alergików. Osoby uczulone niejednokrotnie nawet po niewinnej zabawie z mruczkiem lub wspólnym wypoczynku doświadczają wielu uciążliwych dolegliwości. Alergia nie musi jednak wcale wykluczać marzeń o futrzaku. Które koty uznawane są bezpieczne dla alergików? Jak opiekować się mruczkiem, by uniknąć przykrych symptomów uczulenia?


Alergia na kota – objawy


Alergia to bardzo powszechna dolegliwość, która dotyka osoby w różnym wieku. Choć istnieje mnóstwo potencjalnych alergenów, istota problemu pozostaje zawsze taka sama. U podłoża alergii leży nieprawidłowa reakcja układu immunologicznego, który nieszkodliwe substancje znajdujące się w środowisku rozpoznaje jako niebezpieczne. Skutkiem nadwrażliwości jest nadprodukcja przeciwciał, a w konsekwencji uwalnianie mediatorów stanu zapalnego odpowiedzialnych za wystąpienie nieprzyjemnych objawów. Alergia na kota nie należy niestety do rzadkości. Dla osób uczulonych większe zagrożenie stanowią kontakty z mruczkami niż z psami, choć jest to zawsze sprawa indywidualna. Do najczęstszych symptomów alergii na kota zalicza się: kichanie, kaszel, katar, łzawienie oczu, zaczerwienie spojówek, duszności. Czasami zdarza się, że uczulenie daje objawy skórne, tj.: pokrzywka, rumień, świąd. Dolegliwości te zazwyczaj nasilają się pod wpływem długich lub bliskich kontaktów z mruczkiem. Szczególnie groźne są bezpośrednie interakcje, czyli np. głaskanie.


Które koty nie uczulają alergików?


Dość często za główną przyczynę problemów alergików uznawana jest sierść kota. W rzeczywistości to wcale nie ona wywołuje uczulenie, choć jest głównym nośnikiem kocich alergenów. Reakcja nadwrażliwości rozwija się zwykle na skutek ekspozycji na białko Fel d 1, znajdujące się w ślinie i wydzielinie gruczołów łojowych mruczka. Zwierzak, starannie wylizując swoje futerko, przenosi alergen na sierść. Właściwości uczulające mają także inne białka (Fel d 2 – Fel d 8). Występują one m.in. w naskórku i moczu futrzaka. Nie wszystkie koty wytwarzają jednak taką samą ilość alergenów. Ze względu na mniejszą liczbę gruczołów łojowych za bezpieczniejsze dla alergików uznawane są kotki niż kocury. Produkcja łoju, w którym znajduje się główny alergen, spada na skutek kastracji. Pewne znaczenie może mieć długość i obfitość futerka mruczka. Wypadająca sierść łatwo roznosi się w otoczeniu, co zwiększa ekspozycję na alergeny. Uważa się więc, że koty z krótką sierścią nie uczulają alergików w takim stopniu, jak mruczki obdarzone bujną szatą, z gęstym podszerstkiem.


Rasy kotów dla alergików


Choć nie istnieją całkowicie hipoalergiczne rasy kotów, niektóre mruczki wydzielają nieco mniej uczulającego białka Fel d 1. Kontakty z nimi są więc dużo bezpieczniejsze dla osób zmagających się z nadwrażliwością. W gronie kotów polecanych dla alergików znajdują się m.in.: mruczki balijskie, syberyjskie i neva masquerade. Dobrym wyborem mogą okazać się także zwierzaki o krótkiej sierści lub szacie pozbawionej podszerska, np. cornish rexy, devon rexy, koty jawajskie. Alergicy mogą rozważyć również przyjęcie pod swój dach sfinksa. W związku z tym, że mruczek tej rasy jest prawie całkowicie pozbawiony sierści, a jego tłusta skóra nie łuszczy się, kłopotliwy alergen nie roznosi się po pomieszczeniach. Dodatkowo sfinksy wymagają regularnych, cotygodniowych kąpieli, które pozwalają ograniczyć ilość białka Fel 1 znajdującego się na ich skórze.


Podstawowe zasady opieki nad kotem dla alergików


Wybór odpowiedniego mruczącego towarzysza to dopiero połowa sukcesu w walce z alergią. Aby życie ze zwierzakiem nie było dla nas uciążliwe, powinniśmy przestrzegać kilku niezwykle istotnych zasad. Przede wszystkim musimy zminimalizować ilość alergenu znajdującego się w otoczeniu. Niezbędne jest zatem częste sprzątanie mieszkania, odkurzanie wszystkich dywanów, pranie kocich legowisk i wietrzenie pomieszczeń. Warto także wyznaczyć w domu miejsca, do których nasz pupil nie będzie miał dostępu. Mruczka z pewnością nie powinniśmy wpuszczać do sypialni.

W przypadku alergii nie najlepszym rozwiązaniem jest stałe utrzymywanie futrzaka w domowych pieleszach. Warto umożliwić kotu swobodne wychodzenie na zewnątrz lub przynajmniej przebywanie w wolierze ogrodowej. Jeśli chcemy spędzić trochę czasu ze zwierzakiem, zamiast głaskania możemy zaoferować mu ekscytującą zabawę. Zaopatrzmy się w zabawki dystansowe (np. wędki), które pozwolą nam bawić się z futrzakiem na odległość. Pamiętajmy także, by po każdym kontakcie z mruczkiem dokładnie umyć ręce.

↓  WĘDKI DLA KOTA ↓



By uniknąć reakcji alergicznych, warto zatroszczyć się o należytą pielęgnację kota. Konieczne jest przede wszystkim jego codzienne szczotkowanie. Należy rozważyć również nieco częstsze kąpanie zwierzaka. O wykonanie zabiegów pielęgnacyjnych powinniśmy poprosić osobę, która nie ma alergii. Dodatkowo kotu można podawać specjalną karmę wspomagającą odbudowę sierści. Dzięki niej włos zwierzaka stanie się mocniejszy, a linienie mniej uciążliwe.

↓ SZCZOTKI DLA KOTA ↓



Tekst: Marta Majewska
Zdjęcie: © elenaleonova - istockphoto.com
« poprzednia archiwum następna »
Formy płatności, SSL
 
instagram-banner
 
Funpage internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 
Blog internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 

Centrum wiedzy

Przydatne informacje

Przypominacz

Zapominasz o zamówieniu karmy? Podaj nam swój email i wskaż kiedy mamy Ci przypomnieć o zamówieniu.

Newsletter

Aby otrzymywać informacje
o nowościach i ofertach specjalnych wpisz adres e-mail:

 

POKAŻ WIĘCEJ
ZWIŃ
Dostawy
Realizacja zamówień

Zlokalizuj swoją przesyłkę

Odbiór zamówienia w Paczkomacie

Bezpieczeństwo transakcji
Telekarma społecznościowo
Telekarma.pl . Copyright 2024

Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.

Zastrzeżenia prawne
Proponujemy produkty wielu marek
Proponujemy produkty wielu marek: Acana, Animonda, Arion, Bento Kronen, Bosch, Bozita, Brekkies, Brit, Chappi, Classic Cat, Classic Dog, Eukanuba, Evanger's, Felix, Gourmet, Happy Dog, Hills, IAMS, Kitekat, Mera Dog, Nutra Nuggets, Orijen, Pedigree, Profilum, Purina Cat Chow, Purina Dog Chow, Purina Pro Plan, Regal, Rinti, Royal Canin Breed, Royal Canin Feline, Royal Canin Size, Sanabelle, Sheba, Vitapol, Versele-Laga, Whiskas.
Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.
cookie