Informacja ze sklepu

Kiedy pies dorasta?

Kiedy pies dorasta?

Kiedy nasz psiak przestaje być szczeniakiem, a staje się dojrzałym pupilem? Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ każdy zwierzak dorasta inaczej i w innym tempie. Najważniejsza jest tu rasa i związana z nią wielkość docelowa psiaka. Kudłacze ras dużych dojrzewają o wiele dłużej niż czworonogi ras małych i miniaturowych. Ogólne założenie, że psiak dorasta mniej więcej wtedy, kiedy ma rok, ma niewiele wspólnego z rzeczywistością. Niemożliwe jest też ustanowienie jednego konkretnego wieku dla tak dużej rozpiętości rasowej naszych zwierzaków. Docelowy wzrost pupila nie zawsze jest również związany z dojrzałością psychiczną, która dodatkowo jest zależna także od indywidualnego charakteru i doświadczeń życiowych psiaka. Jak zatem widać, sprawa jest złożona i na pewno nie ma jednej dobrej odpowiedzi na pytanie, kiedy pies dorasta?

Psi nastolatek


Zwierzaki też mają swój okres nastoletniości. To czas, kiedy przestają już być szczeniakami, ale jeszcze nie są całkiem dorosłe. Zmienia się ich wygląd, ale zachowanie nadal jest mocno dziecinne (szczenięce). To również okres buntu, tak samo jak w przypadku ludzkich nastolatków. Psiak może zacząć zachowywać się bardziej nieprzewidywalnie, uciekać nam na spacerach, grymasić, zrobić się uparty lub humorzasty. To wszystko jest zupełnie normalne i trzeba ten okres po prostu przeczekać. To również czas, kiedy nasz pupil najbardziej zmienia się fizycznie i jest to bardzo zauważalne. Traci wygląd szczeniaka i zaczyna się przeobrażać – intensywnie rośnie, wydłuża się całe jego ciało, nogi stają się masywniejsze, a spojrzenie bardziej poważne. U wielu ras może się też zmieniać okrywa włosowa, zmienia się ponadto struktura kości i mięśni futrzaka.


Kiedy pies staje się dorosły?


Psy osiągają dojrzałość mniej więcej w wieku od dwunastu do osiemnastu miesięcy, a u ras dużych i olbrzymich może się to zadziać jeszcze później. Wówczas psiaki osiągają też swoje pełne wymiary, choć zdarzają się rasy, które potrzebują aż dwóch lat, aby w pełni rozwinąć dorosły wygląd. Z kolei rasy miniaturowe mogą osiągnąć docelową wagę i wzrost już w wieku sześciu miesięcy, ponieważ ich organizmy rozwijają się o wiele szybciej (niestety szybciej się też starzeją).

↓ KARMY DLA SZCZENIĄT ↓


Kiedy pies osiąga dojrzałość psychiczną?


Tutaj sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Oczywiście, są statystyczne dane, kiedy mniej więcej u jakiej rasy powinien nastąpić etap dojrzałości psychicznej, czyli mówiąc prościej - okres, gdy psiak przestaje zachowywać się jak szczeniak. Wiele zależy jednak od charakteru zwierzaka i indywidualnych uwarunkowań. Co mówią dane? Kudłacze ras małych przestają mieć szczenięce zachowania w wieku dwunastu-piętnastu miesięcy, czworonogi ras średnich dorośleją aż do drugiego roku życia, natomiast psiaki ras dużych i olbrzymich potrzebują na wydoroślenie nawet trzech lat. Warto znać te przedziały wiekowe, aby na przykład wiedzieć, kiedy opłaca się zacząć tresować psa.


Jak zmienia się zachowanie psa, kiedy dorasta?


Najbardziej zauważalna zmiana jest zazwyczaj taka, że dorosły psiak nie ma już takiej potrzeby gryzienia wszystkiego w swoim otoczeniu, jak szczeniak. Oczywiście nie znaczy to, że gryzienie ustanie z dnia na dzień. Nie mylmy też szczenięcego podgryzania, wygłupów i bycia trochę nieznośnym z niewychowanym pupilem, który po dorośnięciu będzie zachowywał się dokładnie tak samo albo jeszcze gorzej. To kwestia ułożenia kudłacza i nauczenia go hierarchii panującej w domu. Jeżeli pozwolimy mu wejść sobie na głowę już od najmłodszego okresu, potem na pewno nie będzie lepiej. Psiaki dojrzałe bywają też nieco spokojniejsze i bardziej zrównoważone, ale nie jest to regułą. Wiele zależy od charakteru pupila i tego, jak bardzo jest żywiołowy sam z siebie (tutaj ma znaczenie również rasa). Pamiętajmy jednak, że dorośnięcie zwierzaka nie oznacza, że teraz potrzebuje mniej naszej uwagi. Oczywiście, nie musimy już pilnować każdego jego kroku, ale nie zwalnia nas to z obowiązku poświęcania mu czasu, bo tego potrzebuje każdy pupil na każdym etapie życia. To samo dotyczy spacerów – psiak musi się na nich wyszaleć. Dorosły futrzak lepiej słucha właściciela, można go łatwiej nauczyć różnych sztuczek i wytresować, ale nadal musi mieć porządną porcję ruchu każdego dnia. Jeden długi spacer to obowiązek! Do tego dojrzałe zwierzaki też lubią się powygłupiać i oczywiście poprzytulać. Zmianę zauważymy natomiast przy karmieniu, bo dorosły pupil je nieco rzadziej niż szczeniak (raz do dwóch razy dziennie, ale tu znowu wiele zależy od rasy i zapotrzebowań dietetycznych osobnika), musi mieć też karmę dopasowaną do jego wieku i potrzeb. To bardzo ważne, bo tylko taki produkt dostarczy mu odpowiedniej ilości kalorii oraz składników odżywczych.

↓ KARMY DLA DOROSŁYCH PSÓW ↓



Tekst: Magdalena Dolata
Zdjęcie: canva.com
« poprzednia archiwum następna »
Formy płatności, SSL
 
instagram-banner
 
Funpage internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 
Blog internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 

Centrum wiedzy

Przydatne informacje

Przypominacz

Zapominasz o zamówieniu karmy? Podaj nam swój email i wskaż kiedy mamy Ci przypomnieć o zamówieniu.

Newsletter

Aby otrzymywać informacje
o nowościach i ofertach specjalnych wpisz adres e-mail:

 

POKAŻ WIĘCEJ
ZWIŃ
Dostawy
Realizacja zamówień

Zlokalizuj swoją przesyłkę

Odbiór zamówienia w Paczkomacie

Bezpieczeństwo transakcji
Telekarma społecznościowo
Telekarma.pl . Copyright 2025

Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.

Zastrzeżenia prawne
Proponujemy produkty wielu marek
Proponujemy produkty wielu marek: Acana, Animonda, Arion, Bento Kronen, Bosch, Bozita, Brekkies, Brit, Chappi, Classic Cat, Classic Dog, Eukanuba, Evanger's, Felix, Gourmet, Happy Dog, Hills, IAMS, Kitekat, Mera Dog, Nutra Nuggets, Orijen, Pedigree, Profilum, Purina Cat Chow, Purina Dog Chow, Purina Pro Plan, Regal, Rinti, Royal Canin Breed, Royal Canin Feline, Royal Canin Size, Sanabelle, Sheba, Vitapol, Versele-Laga, Whiskas.
Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.
cookie