Gryzienie to jedno z ulubionych zajęć czworonogów. Ma ono duże znaczenie nie tylko dla dobrego samopoczucia psiaków, ale również dla ich zdrowia. Pałaszowanie twardych smakołyków to niezastąpiony zabieg higieniczny, ułatwiający oczyszczanie uzębienia. Aby zęby pupila zawsze były zdrowe i śnieżnobiałe, warto regularnie serwować mu przysmaki dentystyczne dla psa. Jakie dobroczynne efekty przynosi ich stosowan
Jak dbać o zęby psa?
Choroby zębów i dziąseł to bardzo powszechna psia przypadłość. Wbrew pozorom problem ten nie dotyczy tylko czworonożnych seniorów, ale nawet psów dopiero wchodzących w dorosłość. W grupie podwyższonego ryzyka znajdują się także psy ras miniaturowych. Choroby przyzębia zwykle rozwijają się powoli i długo nie dają wyraźnych objawów. Nie znaczy to jednak wcale, że nie wpływają na samopoczucie czworonogów. Wręcz przeciwnie – ból zębów i stany zapalne dziąseł odbierają zwierzakom radość z codziennych posiłków i szalonych zabaw. W skrajnych przypadkach nieleczone infekcje mogą rozprzestrzenić się na cały organizm i doprowadzić do poważnych chorób ogólnoustrojowych.
Co zrobić, by ustrzec podopiecznego przed tego typu problemami? O psie zęby możemy dbać w sposób aktywny i pasywny. Higiena aktywna opiera się na codziennym dokładnym szczotkowaniu zębów czworonoga. To w istocie podstawa profilaktyki dentystycznej u psów. Do mycia zębów nasz pupil powinien być przyzwyczajany już od szczenięctwa. Należy budować przyjemne skojarzenia z zabiegiem i uczynić z niego codzienny rytuał. Oprócz aktywnego dbania o uzębienie czworonoga możemy także sprawić, by zęby zwierzaka oczyszczały się w trakcie codziennych czynności – jedzenia i zabawy. Higiena pasywna odgrywa szczególną rolę w przypadku psiaków, które mają trudności z zaakceptowaniem mycia zębów za pomocą szczoteczki. Polega głównie na podawaniu suchych pokarmów, przekąsek dentystycznych dla psów i zabawek do gryzienia. Niezależnie od tego, w jaki sposób pielęgnujemy uzębienie czworonoga, nie możemy zapomnieć o regularnych przeglądach dentystycznych. Każdy zwierzak powinien przechodzić je przynajmniej co pół roku. Jeżeli jednak zauważmy, że podopieczny stracił chęć do gryzienia, rezygnuje z posiłku po spróbowaniu jednego kęsa, obficie się ślini, a na dodatek wyczujemy nieprzyjemny zapach z jego pyska, nie powinniśmy zwlekać z wizytą u weterynarza.
↓ DENTYSTYCZNE PRZYSMAKI DLA PSA ↓
Rodzaje przysmaków dentystycznych dla psów
Przysmaki dentystyczne dla psów to rodzaj przekąsek funkcjonalnych, które mają nie tylko dostarczać zwierzakom przyjemnych wrażeń kulinarnych, ale również wspierać profilaktykę zdrowotną. Tego typu smakołyki wyróżniają się przede wszystkim specjalnym kształtem, teksturą i twardością. Ich cechy mają skłaniać czworonogi do intensywnego żucia i gryzienia. Przekąski z formułą stomatologiczną zawierają też substancje aktywne (m.in. polifosforany sodu, ekstrakty roślinne) wspomagające higienę jamy ustnej.
Oferta przekąsek dentystycznych dla psów jest bardzo zróżnicowana. Niezależnie do kulinarnych upodobań zwierzaka możemy zatem znaleźć dla niego idealne smakołyki. Przysmaki stomatologiczne dostępne są w formie kości, pasków, pałeczek, ciasteczek, krokiecików, filetów i naturalnych mięsnych surowców (m.in. łapek, uszu, ogonów). Często można dodatkowo dobrać je do wielkości szczęk podopiecznego. Wybierając smakołyki, warto wziąć pod uwagę potrzeby zwierzaka. Jeżeli przekąski mają jedynie wspierać higienę jamy ustnej, dobrym wyborem mogą okazać się niewielkie ciasteczka, które można stosować np. w trakcie treningu. Dla czworonogów, unikających szczotkowania uzębienia, warto wybrać natomiast solidne gryzaki, wymagające długiego gryzienia.
Funkcje przysmaków dentystycznych dla psów
Większość przysmaków dentystycznych dla psów działa zarówno na zasadzie mechanicznej, jak i biologicznej. Gryzienie smakołyków o chropowatej, ściernej teksturze powoduje usunięcie osadu znajdującego się na zębach. Twarde przekąski zapewniają należyty opór psim zębom, co skłania do dokładnego żucia i wzmaga wydzielanie śliny. Obfite ślinienie się ułatwia usuwanie resztek pokarmowych z jamy ustnej. Substancje znajdujące się w smakołykach dentystycznych dla psów dodatkowo ograniczają mineralizację płytki nazębnej (wiążą wapń zawarty w ślinie), odświeżają oddech i redukują stany zapalne dziąseł. Kolejną korzyścią z ich stosowania jest zapewnienie masażu psim dziąsłom i poprawienie ich ukrwienia. Pałaszowanie twardych rarytasów pozwala zwierzakom zaspokoić silną potrzebę gryzienia, dostarcza rozrywki i redukuje stres. Tego typu przysmaki doskonale sprawdzają się w profilaktyce i terapii niektórych problemów behawioralnych, m.in. zachowań niszczycielskich. Co więcej, taka forma pielęgnacji uzębienia podoba się niemal wszystkim czworonogom. Jest nie tylko bezstresowa, ale również bardzo przyjemna. Łączy profilaktykę zdrowotną z rozrywką i kulinarną ucztą. Jeśli więc mamy kłopot z przekonaniem podopiecznego do innych zabiegów dentystycznych, z pewnością powinniśmy wykorzystać przekąski dentystyczne dla psów.
↓ DENTYSTYCZNE PRZYSMAKI DLA PSA ↓
Tekst: Marta Majewska
Zdjęcie: canva.com