Informacja ze sklepu

Rodzaje ściółki dla gryzoni i królików

Rodzaje ściółki dla gryzoni i królikó

Sklepy zoologiczne oferują ogromny wybór ściółek i żwirków dla gryzoni. Produkuje się je z najróżniejszych materiałów, począwszy od trocin drzewnych po wióry kukurydziane lub konopne. Skąd wiadomo, która z nich jest najlepsza? Pamiętajmy, że to właśnie od rodzaju podłoża zależy w dużej mierze komfort i bezpieczeństwo pupila, więc warto poświęcić chwilę na wybór tego właściwego. Podpowiadamy, jakie są zalety poszczególnych rodzajów ściółek i które z nich sprawdzają się najlepiej.

Słoma, jako ściółka do klatki gryzonia


Wielu początkujących hodowców stosuje siano w roli wyściółki dla pupila. Niestety nie jest to dobre rozwiązanie. Takie podłoże prawie wcale nie pochłania wilgoci, szybko pleśnieje i wydziela nieprzyjemny zapach. Brak właściwości chłonnych słomy sprawia, że mocz zwierzaka zalega na dnie klatki, a wilgotne sianko staje się istnym siedliskiem grzybów i bakterii. Woń i opary kwasu moczowego unoszące się w klatce nie tylko drażnią gryzonia, ale mogą stać się też przyczyną różnorodnych problemów skórnych, alergii i uporczywego świądu. Warto dodać, że króliki i niektóre gryzonie lubią podjadać sianko, a spożycie tego zabrudzonego mogłoby skończyć się poważnym zatruciem pokarmowym. Czego zatem używać zamiast sianka?

↓ SIANO DLA GRYZONI I KRÓLIKÓW ↓



Ściółka dla królików i gryzoni – trociny


Jednym z najczęściej używanych podłoży do klatek gryzoni są trociny drzewne. Poleca się je zwłaszcza dla drobnych gryzoni, takich jak myszy czy chomiki, które nie wydalają dużych ilości moczu. Niewątpliwą zaletą takiej ściółki jest niska cena – za zaledwie kilka złotych można nabyć dużą paczkę trocin, która wystarczy na bardzo długo. Wybierając je, warto jednak zwrócić uwagę na to, z jakiego drzewa zostały wykonane. Najlepszym materiałem na ściółkę dla gryzoni są trociny z drzew owocowych, które nie pylą i nie powodują problemów z układem oddechowym. Do wyboru mamy także trociny perfumowane, które zapewniają świeży zapach wewnątrz klatki, ale mogą przeszkadzać zwierzakowi. Pamiętajmy też, że zawarte w nich środki często powodują alergię.

↓ TROCINY DLA GRYZONI I KRÓLIKÓW ↓



Pellet, czyli żwirek drewniany dla królików i gryzoni


Dobrą alternatywą dla zwykłych trocin są te w formie pelletów, czyli niewielkich sprasowanych granulek. Pellet dla gryzoni lepiej pochłania wilgoć i nieprzyjemne zapachy, a ponadto jest niezwykle wydajny. Decydując się na ten rodzaj ściółki, zwróćmy uwagę czy na pewno wykonano go z drzew liściastych, które są zdecydowanie zdrowsze i lepiej tolerowane przez zwierzaki. Ze względu na wielkość granulek pellet nadaje się raczej dla królików i większych gryzoni, takich jak szczury, szynszyle oraz świnki morskie. Mniejsze zwierzaki mogłyby mieć problem ze swobodnym poruszaniem się po takiej powierzchni, a nawet nabawić się podrażnień na opuszkach łap.

↓ DREWNIANY PELLET DLA GRYZONI I KRÓLIKÓW ↓


Ściółka z kaczanów kukurydzy dla gryzoni


Coraz większą popularnością na rynku zoologicznym cieszą się ściółki z kaczanów kukurydzy. Co to takiego? Otóż kaczany stanowią rdzeń kolby kukurydzy, które po oddzieleniu od reszty suszy się i kruszy na drobne wiórki. Ściółka ta jest całkowicie naturalna i pozbawiona wszelkich chemicznych dodatków, takich jak związki zapachowe. Jej zaletą jest także fakt, że nawet drobno pokruszona nie pyli i nie powoduje alergii. Można więc stosować ją bezpiecznie w przypadku każdego gryzonia czułego na działanie pyłków. Co więcej, ściółka kukurydziana doskonale chłonie wilgoć i maskuje przykre zapachy. Jedyną wadą tego podłoża jest twardość, co może utrudniać drobniejszym chomikom kopanie, dlatego zaleca się łączenie kaczanów z innymi ściółkami.


Ściółka z konopi do klatki gryzonia lub królika


Stosunkowo nowym produktem na rynku są ściółki z wiórów konopnych. Nie są jeszcze tak znane, jak wspominane wyżej odpowiedniki, ale ze względu na szereg zalet stale zyskują na popularności. Ściółki konopne są przede wszystkim niezwykle chłonne, a ponadto wolne od kurzu i pyłu. Ich struktura umożliwia stały przepływ powietrza pomiędzy płatkami, więc nie zachodzą w niej procesy fermentacji. Dzięki temu nieprzyjemny zapach moczu i odchodów zwierzaka jest niemal niewyczuwalny. Co więcej, zabrudzona ściółka stopniowo zmienia kolor, co podpowiada nam, kiedy należy wymienić ją na świeżą. Kolejną zaletą tego rodzaju podłoży jest biodegradowalność oraz możliwość kompostowania.

Żwirki silikonowe dla gryzoni


W sklepach zoologicznych dostępne są także żwirki silikonowe dla królików i gryzoni. Produkty te odznaczają się znakomitą chłonnością i właściwościami wiążącymi zapachy. Żwirek silikonowy wytwarza się z żelu krzemionkowego, który pod wpływem kontaktu z moczem zmienia kolor, a wokół odchodów tworzy bryłki, które łatwo usunąć bez konieczności wymiany całej wyściółki. Pamiętajmy jednak, że zwierzak nie powinien mieć bezpośredniego kontaktu z taką ściółką, gdyż zjedzenie choćby jednego granulka oznaczałoby poważne zatrucie. Można używać go jedynie w klatkach z rusztem lub pod matę chłonącą płyny.

Tekst: Angelika Podgajna
Zdjęcie: © Ziga Plahutar -  istockphoto.com
« poprzednia archiwum następna »
Formy płatności, SSL
 
instagram-banner
 
Funpage internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 
Blog internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 

Centrum wiedzy

Przydatne informacje

Przypominacz

Zapominasz o zamówieniu karmy? Podaj nam swój email i wskaż kiedy mamy Ci przypomnieć o zamówieniu.

Newsletter

Aby otrzymywać informacje
o nowościach i ofertach specjalnych wpisz adres e-mail:

 

POKAŻ WIĘCEJ
ZWIŃ
Dostawy
Realizacja zamówień

Zlokalizuj swoją przesyłkę

Odbiór zamówienia w Paczkomacie

Bezpieczeństwo transakcji
Telekarma społecznościowo
Telekarma.pl . Copyright 2024

Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.

Zastrzeżenia prawne
Proponujemy produkty wielu marek
Proponujemy produkty wielu marek: Acana, Animonda, Arion, Bento Kronen, Bosch, Bozita, Brekkies, Brit, Chappi, Classic Cat, Classic Dog, Eukanuba, Evanger's, Felix, Gourmet, Happy Dog, Hills, IAMS, Kitekat, Mera Dog, Nutra Nuggets, Orijen, Pedigree, Profilum, Purina Cat Chow, Purina Dog Chow, Purina Pro Plan, Regal, Rinti, Royal Canin Breed, Royal Canin Feline, Royal Canin Size, Sanabelle, Sheba, Vitapol, Versele-Laga, Whiskas.
Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.
cookie