Bentonit, drewno, silikażel – żwirki wykonane z tych materiałów znane są już od wielu lat. Producenci nie ustają jednak w wysiłkach by wykorzystywać coraz to nowsze surowce i tworzyć tym samym nowe żwirki. Wszystko po to by było jeszcze lepiej, wygodniej, bezpieczniej. Ostatnio sporą popularność zyskały żwirki kukurydziane, a jednym z pierwszych produktów tego typu dostępnych na polskim rynku był Super Benek Corn Cat.
Niewątpliwie jest to jedno z bardziej innowacyjnych podłoży ostatnich lat, które pokochały już całe stada mruczących pupili w Polsce, a ich opiekunowie na co dzień dostrzegają zalety tego żwirku. Co więc kryje się w tym żwirku i skąd bierze się jego fenomen?
Komfort wyboru
Wydaje się, że główną zaletą jest sam fakt pojawienia się nowego typu produktu pozwalającego utrzymać czystość kociej toalety, co sprawiło że użytkownik ma komfort wyboru. Dodatkowo mówimy o wyborze w grupie żwirków o trzech unikalnych cechach użytkowych:
- naturalność surowca
- zdolność zbrylania
- możliwość utylizacji drogą sanitarną
Do tej pory te cechy spełniały tylko zbrylające żwirki drewniane, a to oznaczało że wybór był bardzo ograniczony. Dlatego żwirki „kukurydziane” z miejsca znalazły wielu użytkowników, którzy w trakcie stosowania zapewne odkrywali również inne unikalne cechy tych produktów.
Żwirek kukurydziany - po pierwsze naturalność
Żwirek kukurydziany wykonany jest w 100% z materiału pochodzenia roślinnego, czyli wybranych części kukurydzy, które posiadają wyjątkowe właściwości – materiał doskonale się zbryla, skutecznie pochłania nieprzyjemne zapachy, a w kontakcie z wodą momentalnie się rozpada. Na etapie produkcji nie stosuje się żadnych dodatkowych lepiszczy ani dodatków chemicznych, a jedynie wykorzystuje wiedzę z zakresu fizyki i techniki.
Żwirek kukurydziany to alternatywa dla osób, którym bliskie są zagadnienia ekologii i ochrony środowiska. Materiał kukurydziany jest surowcem organicznym, a odpad w postaci zużytego żwirku może być wykorzystany np. jako składnik kompostu.
↓ ŻWIREK KUKURYDZIANY SUPER BENEK DLA KOTA ↓
Po drugie bezpieczeństwo
Żwirek wyprodukowany z naturalnego surowca nie zagraża zdrowiu kota nawet w przypadku połknięcia pojedynczych granulek. Z tego względu żwirek jest też polecany i akceptowany przez młode kocięta. Żwirek ze względu na swoją charakterystyczną strukturę gładkich granulek jest także wyjątkowo delikatny dla miękkich, kocich łapek.
Po trzecie wygoda użytkowania żwirku kukurydzianego
Zaletami żwirku kukurydzianego są trwałe zbrylanie oraz kontrola nieprzyjemnych zapachów. Żwirek kukurydziany nie posiada w swoim składzie żadnej dodatkowej substancji, która byłaby odpowiedzialna za wiązanie bryłek. Przypomnijmy, że także bentonit w kontakcie z cieczą wykazuje tendencję do samoczynnego zbrylania. W przypadku żwirku kukurydzianego jest bardzo podobnie – to właśnie skrobia, występująca naturalnie w surowcu kukurydzianym sprawia, że wiązanie granulek żwirku w zwarte bryłki jest wyjątkowo łatwe i mocne. Co ważne zbrylony żwirek da się usuwać drogą sanitarną. Nawet najtwardsze grudki pod wpływem wody rozpadają się nie pozostawiając w niej żadnych toksycznych substancji. Należy przy tym pamiętać, aby zużyty żwirek w postaci zbryleń usuwać na bieżąco, co dodatkowo zapewnia higieniczność kociej toalety ograniczając rozwój bakterii i innych drobnoustrojów. Należy sprawdzić również czy lokalne przepisy sanitarne nie zabraniają usuwania czegokolwiek w toalecie.
Inną ważną cechą tego typu żwirku jest wysoka skuteczność pochłaniania charakterystycznego, przykrego zapachu kociego moczu. Można przy tym wybrać także żwirek z dodatkową nutą zapachową co jeszcze bardziej umili korzystanie z niego.
Ponadto postać żwirku, czyli odpowiedniej wielkości granulki lub mini wałeczki (np. Super Benek Corn Cat Golden) sprawia, że może on być z powodzeniem stosowany dla kotów długowłosych gdyż ogranicza do minimum wynoszenie żwirku z kuwety.
Jak stosować żwirek kukurydziany?
Pamiętać należy o kilku istotnych kwestiach, które zoptymalizują wydajność żwirku kukurydzianego i pozwolą korzystać z niego maksymalnie długo.
1. Jaka warstwa żwirku w kuwecie jest najlepsza?
Najlepiej, aby w kuwecie znajdowało się 5-6 cm żwirku. Tendencja kotów do kopania w kuwecie może skutkować pozostawieniem przestrzeni, na której nie będzie znajdował się żwirek. Jeżeli kot załatwi swoją potrzebę w takim miejscu, może nie tylko ubrudzić sobie łapki, ale także pozostawić właścicielowi nieciekawą niespodziankę do sprzątania. Warto pamiętać o tym, aby po nasypaniu żwirku do kuwety (z niewielkiej odległości, tak aby nie zgnieść granulek), wstrząsnąć nią na boki. W ten sposób najdrobniejsze ziarno, które mogłoby zostać wyniesione z kuwety, przemieści się na dno.
2. Kiedy najlepiej sprzątać w kuwecie?
Bryłki zyskują optymalną twardość po ok. 30 minutach. Wówczas bez ryzyka rozsypania słabiej związanej grudki możesz usunąć zużyte podłoże, uzupełniając taką ilość żwirku, jaka została wyjęta z kuwety. Stałe odchody należy usuwać na bieżąco.
3. Jak przechowywać żwirek?
Jak w przypadku każdego podłoża należy pamiętać o tym, aby przechowywać żwirek w suchym miejscu. Jeżeli do worka ze żwirkiem, albo bezpośrednio do kuwety dostanie się wilgoć, może to powodować zakażenie pleśnią zawarta w wilgotnym powietrzu co obniży znacznie właściwości użytkowe żwirku.
↓ ŻWIREK KUKURYDZIANY SUPER BENEK DLA KOTA ↓
Tekst: certech.com.pl