O zęby gryzoni i królików trzeba koniecznie dbać, bo w warunkach domowych nasze pupile nie mają zbyt dużej możliwości, aby je ścierać. Jeśli natomiast pozwolimy, aby urosły zbyt duże (a warto pamiętać, że rosną przez całe życie zwierzaka), mogą zacząć kaleczyć pyszczek pupila, uniemożliwiać mu normalne pożywianie się oraz powodować poważne problemy z całą szczęką. Zbyt długie zęby to dla gryzonia naprawdę duży kłopot i do tego bolesny. Pokaleczone dziąsła, język albo niemożność domknięcia pyszczka nie tylko utrudniają podstawowe czynności życiowe, ale także sprawiają dyskomfort i ból. Z tego powodu należy każdego dnia dbać o to, aby zwierzak mógł je ścierać i w ten sposób ograniczyć ich szybkie rośnięcie. Same zęby będą odrastały przez całe jego życie, zatem ścieranie też musi odbywać się regularnie, aby było efektywne. Mamy kilka możliwości przeciwdziałania rośnięciu zębów u naszej futrzastej pociechy. Warto zapoznać się z nimi dokładniej i wybrać to, co najbardziej spodoba się zwierzakowi. Możemy też stosować różne metody, aby urozmaicić dzienną rutynę pupila i przy okazji jego dietę, ponieważ wiele sposób na ścieranie zębów jest związanych właśnie z menu gryzonia lub królika.
Dlaczego sama karma to za mało, aby ścierać zęby gryzonia?
Wielu właścicieli ma nadzieję, że skoro podają pupilowi specjalną karmę, dedykowaną gryzoniom lub królikom, załatwi to sprawę, jeśli chodzi o problem ciągle rosnących zębów. Niestety, sama karma to za mało. Oczywiście chrupkie granulki troszkę ścierają zęby, ale nie są na tyle twarde i ich gryzienie nie trwa dostatecznie długo, aby w pełni poradziły sobie z problemem rosnących zębów. Nie wszystkie gryzonie jedzą też twarde karmy. O ile w diecie królików czy chomików ziarna są bardzo ważnym elementem diety, o tyle w przypadku świnek morskich, gustujących przede wszystkim w trawie i pędach (zarówno surowych, jak i suszonych), elementy twardsze praktycznie w karmie nie występują, zęby tych zwierzaków natomiast rosną tak samo, jak ma to miejsce w przypadku innych gryzoni. Sama karma to zatem stanowczo za mało.
Gałązki do ścierania zębów dla gryzoni
Najbardziej popularnym rozwiązaniem na nieustająco rosnące zęby naszego gryzonia jest kupienie mu twardych, ale smacznych gałązek do ogryzania. Dlaczego powinny pochodzić ze sklepu zoologicznego? Ponieważ ważne jest to, jaki gatunek drewna podajemy pupilowi. Zdecydowanie należy unikać drewna drzew iglastych, ponieważ zawiera substancje aromatyczne, które potrafią nie tylko uczulać, ale także okazać się toksyczne dla zwierzaka. Zbieranie gałązek w parku lub w lesie, nawet jeśli wiemy, jakich gatunków patyków szukać, też nie jest najlepszym sposobem, bo nigdy nie wiemy, czy takie znalezisko nie jest skażone moczem jakiegoś zwierzęcia, czy nie zawiera pasożytów albo po prostu dużej ilości brudów. Patyki znajdowane w mieście są z kolei w oparach spalin i metali ciężkich. Dlatego najlepszym wyborem jest zakup odpowiednio przebranych i całkowicie bezpiecznych dla gryzonia lub królika gałązek w sklepie zoologicznym. Zwierzaki bardzo lubią ogryzać gałązki drzew owocowych, ale nie pogardzą też wierzbą czy leszczyną. Wśród tych owocowych największą popularnością cieszy się zazwyczaj jabłoń. Gałązki powinny być stale dostępne w klatce, aby futrzak miał zawsze możliwość pochrupania. Nie musimy się obawiać – gałązki w żaden sposób nie tuczą i nie da ich zjeść zbyt wiele.
↓ GAŁĄZKI DLA GRYZONI ↓
Jeśli poszukujemy czegoś, co dodatkowo urozmaici dietę pupila i dostarczy mu sporo błonnika, warto sięgnąć również po suszone korzenie oraz warzywa. Będą smakowitym i pełnym witamin dodatkiem do codziennych posiłków. Warzywa, w przeciwieństwie do owoców, nie zawierają też tak dużo węglowodanów, więc nie utuczą nam zwierzaka.
Kolby i ciasteczka do ścierania zębów dla gryzoni
Na rynku dostępne są także specjalne przysmaki, które sprawią radość naszemu gryzoniowi lub królikowi, a do tego zadbają o stan i długość jego zębów. Z przysmakami na zęby trzeba jednak ostrożnie, ponieważ są pełne węglowodanów i bardzo słodkie. Zbyt częste serwowanie tego typu produktów sprawi, że futrzak zacznie przybierać na wadze. Kolby to mieszaniny ziaren, ziół i suszonych owoców oraz warzyw oblane pysznym miodem. Niewątpliwie jest to bomba kaloryczna, więc serwujmy ją pupilowi tylko od czasu do czasu. To samo dotyczy innych przysmaków - ciasteczek, biszkoptów czy herbatników. Na co dzień o wiele lepsze okażą się gałązki i korzenie, smakołyki natomiast podajemy od święta. W sklepach zoologicznych dostaniemy też coś, co określa się mianem gryzaczków. To twarde ciastka do chrupania o naturalnym składzie, z dodatkiem ziół lub warzyw. Są o wiele mniej kaloryczne niż kolby czy biszkopty, więc możemy podawać je częściej, co dwa-trzy dni.
↓ KOLBY I PRZYSMAKI DLA GRYZONI ↓
Drewniane wyposażenie klatki dla gryzonia, czyli inny sposób na ścieranie zębów
Gryzonie i króliki lubią wszystko podgryzać - z nudów, z ciekawości, z chęci sprawdzenia, z czym dokładnie mają do czynienia, czasami robią to nawet po to, aby zwrócić naszą uwagę albo coś zamanifestować. Z tego powodu wyposażenie klatki naszego pupila powinno być zrobione z produktów naturalnych, których zjedzenie nie zaszkodzi zdrowiu zwierzaka. Jeśli mamy klatkę z prętami, niech będą tylko metalowe, bez powlekającej je farby lub warstwy plastiku, którą łatwo zeskrobać zębami i połknąć. To nie przysłuży się zdrowiu futrzaka. Z tego samego powodu wybierajmy drewniane meble i całe wyposażenie lokum gryzonia. Domek, półka, miska, zabawki – o wiele lepsze będzie drewno lub metal (ewentualnie wytrzymała porcelana w przypadku misek) niż plastik. Wiele dodatkowych atrakcji też jest wykonanych z drewna - to tunele, domki czy mostki. Sprawimy zwierzakowi dużą frajdę oraz umożliwimy mu ścieranie zębów w mniej konwencjonalny sposób. Możemy również sięgnąć po specjalne zabawki czy gryzaki z wikliny albo gąbki roślinnej.
↓ PRZYSMAKI Z SIANKA DLA GRYZONI ↓
Tekst: Magdalena Dolata
Zdjęcie: © Yana Kallas - istockphoto.com