Informacja ze sklepu

Jak dbać o zęby królika?

Jak dbać o zęby królika?

Zęby to jedno z ważniejszych „narzędzi” u wszystkich zajęczaków i gryzoni. Jeśli dzieje się z nimi coś niedobrego, pojawiają się kłopoty z jedzeniem, ale także z codziennym funkcjonowaniem. Zęby królików (i gryzoni także) rosną przez całe życie, więc prawidłowa higiena i dbanie o stan uzębienia zwierzaka to warunek konieczny dobrego samopoczucia i normalnego funkcjonowania zwierzaka. Jeżeli pozwolimy, aby zęby naszego królika urosły zbyt duże, zaczną ranić dziąsła, pojawi się ślinotok, w końcu futrzak może w ogóle przestać jeść z powodu bólu i dyskomfortu. Dlatego tak ważne jest dbanie o prawidłowy stan uzębienia zwierzaka. Zęby potrafią nie tylko rosnąć zbyt długie, ale także rosnąć krzywo, co też należy kontrolować. Dotyczy to zarówno siekaczy, jak i trzonowców. Nierówny zgryz to nic przyjemnego dla pupila i może znacząco utrudniać życie i jedzenie, więc jeśli mamy jakieś wątpliwości, warto zabrać zwierzaka na konsultację do weterynarza. Większość problemów z zębami da się naprawić niemal od ręki, jeśli oczywiście zmiany są na początkowym etapie.


Jak ścierać zęby królika?


Aby zęby zwierzaka nie urosły zbyt duże, należy je regularnie ścierać. Dotyczy to wszystkich etapów życia pupila, ponieważ proces rośnięcia zębów trwa całe życie i nigdy nie ustaje. Co najlepiej nadaje się do ścierania zębów? Gałązki i twarde fragmenty kory, które dostaniemy w dobrych sklepach zoologicznych. Nie zaleca się samodzielnego zbierania patyków i kory, ponieważ nie każdy gatunek drewna jest dobry dla królików, poza tym podniesione z ziemi mogą zawierać duże ilości spalin, metali ciężkich, ślady moczu innych zwierząt oraz sporo brudu. W sklepie zoologicznym dostaniemy uwielbiane przez króliki patyki z drzew owocowych, ale także ze smakowitej leszczyny. Oprócz patyków możemy serwować królikowi specjalne twarde pędy i korzenie. Mocne, grube źdźbła wysuszonej trawy (czyli siano) także spełnią swoją rolę, choć są one jednak na tyle delikatne, że nie wystarczą jako jedyne sposoby ścierania zębów. Możemy też zdecydować się na specjalne herbatniki z naturalnych składników (są naprawdę twarde), przysmaki do czyszczenia jamy ustnej (mają dodatkowo działanie bakteriobójcze i przeciwdziałają wszelkim chorobom dziąseł) oraz gryzaki. Ziarna obecne w karmie też trochę pomogą powstrzymać rozrost zębów.

↓ GAŁĄZKI DLA KRÓLIKA ↓



Jak dbać o zgryz królika?


Wiele królików boryka się z problem krzywego zgryzu. Czasami winowajcami są wyłącznie zęby przednie, czyli rosnące nieustająco siekacze. Ścieranie ich regularnie powinno wystarczyć, aby nie tylko nie kaleczyły pyszczka zwierzaka, lecz także nie zawijały się na przykład do wnętrza lub do góry. Jeśli zaniedbaliśmy sprawę i zęby urosły ponad miarę, konieczna będzie wizyta u weterynarza, który przytnie od razu większą część przerośniętych zębów (królika absolutnie to nie boli). Czasami problem dotyczy jednak dalszych zębów, czyli trzonowców. One też potrafią rosnąć krzywo, wywijać się albo mieć zbyt ostre zakończenie, które rani zwierzaka i sprawia ból podczas jedzenia. Tutaj może nam pomóc tylko specjalista i nie próbujmy wyrównywać zębów na własną rękę. Weterynarz profesjonalnie podpiłuje trzonowce, aby nabrały odpowiedniego kształtu. Zabieg wykonuje się pod narkozą i czasami trzeba go powtarzać. Jest to jednak jedyna metoda, aby pupil mógł normalnie jeść i funkcjonować na co dzień. Najrzadszą i najbardziej paskudną sprawą jest występowanie u królików przerostu korzeni zębów. Takie rzeczy zdarzają się również ludziom i nie jest to nic przyjemnego. Tak rosnące zęby trzeba niestety operacyjnie usunąć, zwłaszcza jeśli wada rozwinie się na dużą skalę. To jednak przypadki ciężkie. Najczęściej wystarczy pilnować, aby przednie zęby naszej futrzastej pociechy nie urosły zbyt długie, czyli regularnie je ścierać i oglądać.

↓ KOLBY DLA KRÓLIKA ↓


Wyposażenie klatki przyjazne zębom królika


Króliki mają to do siebie, że lubią wszystko podgryzać i podskubywać zębami. To dobry sposób na ich ścieranie i przy okazji zaspokojenie ogromnej króliczej ciekawości świata. Upewnijmy się zatem, że w otoczeniu zwierzaka nie ma niczego, czego nie powinien zjeść lub napocząć. Najczęściej gryzione są zazwyczaj pręty klatki, jeśli zdecydowaliśmy się na standardowy model. Z tego powodu należy wybrać taki rodzaj prętów, które nie zostały powleczone farbą albo warstwą tworzyw sztucznych. Królik podgryzający metalowe pręty nic złego sobie nie zrobi i nie zdrapie warstwy farby lub plastiku, które zdecydowanie nie nadają się do jedzenia. To samo dotyczy wyposażenia klatki - wybierzmy metalową końcówkę poidła, drewniany domek i zabawki, metalowe lub porcelanowe miski. Takie akcesoria okażą się solidne, mocne i odporne na zęby pupila. Podgryzanie drewnianych tuneli albo półek w klatce sprawi też zwierzakowi dużo frajdy. Możemy mu również kupić specjalne drewniane zabawkowe gryzaki do klatki, które służą zarówno do zabawy, jak i do dbania o stan zębów królika.

↓ ZIOŁOWE PRZYSMAKI DLA KRÓLIKA ↓



Tekst: Magdalena Dolata
Zdjęcie: © Kirill Kurashov — stock.adobe.com

« poprzednia archiwum następna »
Formy płatności, SSL
 
instagram-banner
 
Funpage internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 
Blog internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 

Centrum wiedzy

Przydatne informacje

Przypominacz

Zapominasz o zamówieniu karmy? Podaj nam swój email i wskaż kiedy mamy Ci przypomnieć o zamówieniu.

Newsletter

Aby otrzymywać informacje
o nowościach i ofertach specjalnych wpisz adres e-mail:

 

POKAŻ WIĘCEJ
ZWIŃ
Dostawy
Realizacja zamówień

Zlokalizuj swoją przesyłkę

Odbiór zamówienia w Paczkomacie

Bezpieczeństwo transakcji
Telekarma społecznościowo
Telekarma.pl . Copyright 2024

Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.

Zastrzeżenia prawne
Proponujemy produkty wielu marek
Proponujemy produkty wielu marek: Acana, Animonda, Arion, Bento Kronen, Bosch, Bozita, Brekkies, Brit, Chappi, Classic Cat, Classic Dog, Eukanuba, Evanger's, Felix, Gourmet, Happy Dog, Hills, IAMS, Kitekat, Mera Dog, Nutra Nuggets, Orijen, Pedigree, Profilum, Purina Cat Chow, Purina Dog Chow, Purina Pro Plan, Regal, Rinti, Royal Canin Breed, Royal Canin Feline, Royal Canin Size, Sanabelle, Sheba, Vitapol, Versele-Laga, Whiskas.
Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.
cookie