Co zrobić z chomikiem, gdy wyjeżdżamy na wakacje? Mogłoby się wydawać, że skoro chomiki nie są tak wymagającymi zwierzakami jak psy czy koty, to bez problemu poradzą sobie w podróży razem z nami. Niestety sprawa nie jest taka prosta, a wyjazd z chomikiem to tak naprawdę olbrzymia odpowiedzialność. Warto więc zastanowić się, czy nie lepiej byłoby zorganizować pupilowi opieki zastępczej na miejscu.
Czy można zabrać chomika na wakacje?
Niektórzy wychodzą z założenia, że skoro domem chomika jest klatka, to właściwie wszystko jedno czy stoi ona w domu, czy w hotelowym pokoju. Zdawać by się mogło, że przewiezienie gryzonia z jednego miejsca w drugie także nie stanowi żadnego problemu. Tymczasem nawet krótka podróż bywa niezwykle stresująca dla gryzonia, a jego bezpieczny transport wymaga odpowiedniej organizacji. Trzeba pamiętać, że chomiki to dosyć płochliwe zwierzaki, które nerwowo reagują na nieznane głosy, zapachy i hałasy. Nadmiar nowych bodźców może wywołać u nich ogromny stres, a nawet poważne problemy zdrowotne. Jeśli tylko mamy możliwości zostawić pupila pod opieką kogoś innego, to lepiej skorzystać właśnie z tego rozwiązania. Jeżeli jednak wspólny wyjazd to jedyna możliwa opcja, pamiętajmy by zapewnić zwierzakowi odpowiednie warunki i bezpieczeństwo podczas podróży.
Jak podróżować z chomikiem?
Kiedy decydujemy się na to, by zabrać chomika ze sobą, musimy przede wszystkim odpowiednio zabezpieczyć jego klatkę. Najlepiej zainwestować w specjalny transporter dla chomika, który zapewni mu bezpieczeństwo w czasie całej podróży. Wnętrze transportera warto wyłożyć odrobiną ściółki, by pupilowi było wygodniej. Do środka nie wkładajmy natomiast żadnych akcesoriów, takich jak domek, miska czy kołowrotek, bo takie ruchome elementy podczas jazdy mogą zranić gryzonia. Przy szczebelkach zamontujmy jednak poidełko, a odrobinę pokarmu możemy rozsypać na ściółce.
↓ TRANSPORTER DLA CHOMIKA ↓
Weźmy też pod uwagę, że podczas podróży chomik może być niespokojny. Starajmy się więc ograniczać hałasy, by nie stresować go jeszcze bardziej. Dobrym pomysłem będzie też nakrycie klatki, by docierało do niej jak najmniej bodźców z zewnątrz (oczywiście czymś, co przepuszcza powietrze).
Co zrobić z chomikiem, gdy wyjeżdżamy na urlop?
Jeśli nie mamy pewności co do tego, jak pupil zniesie wyprawę na wakacje, to lepiej zostawić go w domu. Dłuższy wyjazd wiąże się jednak z koniecznością zorganizowania zastępczej opieki dla gryzonia. Najlepiej poprosić kogoś bliskiego, by choć raz dziennie zaglądał do naszego mieszkania, dosypywał chomikowi karmy, wymieniał wodę w poidełku oraz ściółkę. Takie rozwiązanie oznacza jednak, że większość czasu zwierzak będzie spędzał sam, więc zadbajmy o to, by miał się czym zająć. Zostawmy w klace różne zabawki oraz kołowrotek, które dostarczą pupilowi rozrywki podczas naszej nieobecności. Pamiętajmy też, by zostawić zastępczemu opiekunowi szczegółowe informacje odnośnie sposobu karmienia chomika oraz wykonywania podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych. Na wszelki wypadek zostawmy też numer telefonu do zaufanego weterynarza.
↓ WYPOSAŻENIE KLATKI DLA CHOMIKA ↓
Hotel dla zwierząt – jak wybrać odpowiedni dla chomika?
Jeśli nie znamy nikogo, kto mógłby zaopiekować się chomikiem w naszym mieszkaniu, możemy skorzystać z odpłatnej opieki. Takie usługi oferują hotele dla zwierząt, ale również niektóre przychodnie weterynaryjne oraz prywatni hodowcy. Przeszukując internet z pewnością znajdziemy niezbędne informacje na ten temat. Warto jednak poświęcić trochę czasu, by dowiedzieć się jak najwięcej o takim profesjonalnym opiekunie. Być może uda nam się też zasięgnąć opinii innych hodowców, korzystających z takich usług. To ważne, by pozostawić pupila pod opieką kogoś, kto zna się na rzeczy i nie wyrządzi mu żadnej krzywdy, choćby i niechcący. Profesjonalny hotel czy pet sitter na pewno będzie wiedział, czego potrzebuje gryzoń i jak należycie się nim opiekować.
↓ KLATKI DLA CHOMIKA ↓
Tekst: Angelika Podgajna
Zdjęcie: © Happy monkey - stock.adobe.com