Wszystkie parametry wody to kluczowa sprawa, jeśli chodzi o stan naszego akwarium i warunki do życia dla roślin oraz ryb. Podstawowych parametrów jest kilka i jeśli zadbamy, aby nasze akwarium spełniało je wszystkie, będziemy mogli cieszyć oko pięknym zbiornikiem, natomiast organizmy żywe w naszym akwarium będą miały możliwie najlepsze warunki rozwoju. Jakie są te podstawowe parametry? To temperatura, odczyn pH wody, twardość wody, jej czystość oraz zasobność. Jeśli zaburzymy równowagę w zbiorniku, ryby zrobią się osowiałe, stracą piękne ubarwienie, przestaną się rozmnażać, a w skrajnych warunkach możemy nawet doprowadzić do ich śmierci. To samo dotyczy roślin - złe warunki to równie zły stan i wygląd, a przecież chcemy, aby nasze akwarium prezentowało się pięknie, prawda?
Temperatura wody w akwarium
W zależności od tego, jakie gatunki roślin i ryb hodujemy w zbiorniku, potrzebujemy takiej temperatury wody, która jest najbardziej zbliżona do naturalnych warunków ich bytowania. Jak tego dokonać? Przede wszystkim potrzebujemy porządnej grzałki, czyli – jak sama nazwa wskazuje – urządzenia służącego do ogrzewania wody w akwarium. Grzałkę można nastawiać ręcznie, ale jest to zadanie dosyć męczące i wymagające od nas stałej czujności. Jeśli kupimy jednak termostat, urządzenie zrobi to za nas. Termostat zwyczajnie wyłączy na jakiś czas grzałkę, jeśli temperatura zrobi się zbyt wysoka i potem znów ją automatycznie włączy. My ustawiamy jedynie początkowe parametry, czyli jaka temperatura powinna docelowo panować w zbiorniku, resztę wykonują za nas urządzenia. To wygodne i ekonomiczne rozwiązanie. Jeśli hodujemy specjalne gatunki ryb zimnolubnych, warto postarać się również o specjalną chłodziarkę do akwarium. Wielkość i moc sprzętu trzeba oczywiście dopasować do rozmiarów zbiornika.
↓ GRZAŁKA AQUAEL DO AKWARIUM ↓
Odczyn pH wody w akwarium
Odczyn pH wody określa jej kwasowość lub zasadowość. Dla ryb ma to niebagatelne znaczenie, ponieważ są przyzwyczajone genetycznie do konkretnych parametrów pH wody. Wiele gatunków lubi obojętny odczyn wody, ale są także takie, które preferują o wiele bardziej skrajne wartości pH. Jak sprawdzić odczyn w naszym zbiorniku? Wystarczy kupić miernik pH (może być nawet najprostszy), który pokaże nam na wyświetlaczu, jak wygląda sytuacja z odczynem wody w naszym akwarium. Aby wpłynąć na zasadowość lub kwasowość wody będziemy potrzebowali odpowiednich preparatów, które także dostaniemy w sklepie zoologicznym.
↓ PREPARATY AKWARYSTYCZNE ↓
Twardość wody w akwarium
Twardość wody opisujemy według stopni niemieckich, które określają zawartość CaO (tlenku wapnia) rozpuszczonego w jednym litrze wody. Woda może być bowiem bardzo miękka, średnia lub twarda, a nawet bardzo twarda i nie jest to obojętne dla mieszkańców akwarium, czyli dla ryb oraz roślin. Problemy z wodą pojawiają się najczęściej po napełnianiu albo podmienianiu wody, zwłaszcza jeżeli użyjemy takiej z kranu, a jest ona zazwyczaj nieodpowiednia dla organizmów żywych, bytujących w zbiorniku. Dlaczego tak się dzieje? Kranówka jest twarda, a czasami nawet bardzo twarda. Dlatego najlepiej nalać ją wcześniej do pojemnika lub butelki i odstawić na jakiś czas, aby ulotnił się z niej przynajmniej chlor. Jak jeszcze możemy zmiękczyć wodę w akwarium? Używając w tym celu specjalnych filtrów, które uzdatnią wodę i sprawią, że stanie się bardziej zbliżona do parametrami do takiej, jaką ryby miałyby w swoim naturalnym środowisku.
Czystość wody w akwarium
Tego parametru nie trzeba zbytnio nikomu wyjaśniać. Brudna, mętna woda to nie tylko nieestetyczny wygląd zbiornika i nieprzyjemny zapach za każdym razem, kiedy podniesiemy pokrywę, ale przede wszystkim fatalne warunki życia dla roślin i ryb. Wodę w akwarium należy regularnie podmieniać (do trzydziestu procent objętości), a także dbać o czystość ścianek, filtra i wszystkich urządzeń w zbiorniku. Potrzebujemy też porządnego, dopasowanego do wymiarów akwarium filtra, który przez cały czas będzie oczyszczał wodę, a także ją napowietrzał.
Zasobność wody w akwarium
Zasobność wody to obecność w niej odpowiednich pierwiastków, związków chemicznych i gazów, które sprawią, że ryby i rośliny będą miały idealne warunki do życia. Nie możemy też zapomnieć o samym natlenieniu wody. Jeżeli nie mamy filtra z funkcją napowietrzania, potrzebujemy dokupić specjalne urządzenie, które spełni tę funkcję. Sama uprawa roślin akwariowych też może znacząco podnieść jakość wody w zbiorniku. Możemy go też nawozić, tak samo jak nawozi się grządki oraz dostarczać dodatkowe ilości dwutlenku węgla. Podstawą prawidłowego życia biologicznego w akwarium jest jednak prawidłowe oświetlenie.
↓ OŚWIETLENIE LEDOWE AQUAEL DO AKWARIUM ↓
Tekst: Magdalena Dolata
Zdjęcie: © Rawpixel.com — istockphoto.com