Informacja ze sklepu

Co to jest dogoterapia?

Co to jest dogoterapia?

Bliski kontakt ze zwierzętami może czynić cuda. Dobroczynny wpływ czworonogów na zdrowie, samopoczucie psychiczne, rozwój intelektualny i społeczny wykorzystuje się w ramach terapii z udziałem zwierząt. Wśród czworonożnych terapeutów prym bez wątpienia wiodą psy. Jakie są podstawowe zasady dogoterapii? Jakie korzyści może przynieść chorym i niepełnosprawnym terapia z udziałem psa?


Na czym polega dogoterapia?


Dogoterapia (kynoterapia) to jedna z najpopularniejszych form terapii z udziałem zwierząt. Polega ona na włączeniu odpowiednio dobranego, przeszkolonego psa w proces rehabilitacji lub leczenia dzieci i osób dorosłych cierpiących z powodu różnorodnych problemów. Czworonóg w tym przypadku odgrywa rolę niezastąpionego pomocnika, który wspomaga ludzkiego terapeutę w pracy i jednocześnie ułatwia osiąganie zamierzonych efektów terapii. Dogoterapia bazuje na więzi, jaka tworzy się między pacjentem, a psem. Wykorzystuje wielokierunkowe oddziaływanie czworonogów na ludzi.

Wyróżnia się trzy podstawowe formy terapii z udziałem psa: AAA (Animal Assisted Activities), AAT (Animal Assisted Therapy) i AAE (Animal Assisted Education). Animal Assisted Activities jest metodą terapeutyczną polegającą na bezpośrednim, dotykowym kontakcie pacjenta z czworonogiem. Głaskanie i przytulanie zwierzaka wyzwala pozytywne emocje, sprzyja rozluźnieniu i poprawie nastroju, przez co ułatwia leczenie. W przypadku Animal Assisted Therapy kontakt z psem jest celowo wykorzystywany do osiągnięcia założonego celu. Ćwiczenia są więc dostosowane do pacjenta, jego potrzeb i problemów. Animal Assisted Education służy natomiast przede wszystkim usprawnieniu nauki. Często jest stosowana w przedszkolach czy szkołach, pod nadzorem pedagogów.

Podczas zajęć dogoterapeutycznych wykorzystywane są ćwiczenia fizyczne, socjalizacyjne, psychologiczne oraz wspomagające rozwój. Najczęściej są one połączone z zabawą. Pacjentów uczy się m.in.: witania się z psem, nazywania jego części ciała, prowadzenia na smyczy, wydawania komend, czesania, określania własnego położenia względem czworonoga, naśladowania ruchów zwierzaka.


Dla kogo przeznaczona jest dogoterapia?


Fenomen dogoterapii z pewnością tkwi w jej uniwersalności. Terapia z udziałem psa nie bez powodu uznawana jest za najbardziej naturalną formę animaloterapii. Domowe czworonogi to wszak najlepsi przyjaciele człowieka. Korzyści z kontaktów z psami mogą czerpać zarówno dzieci, osoby dorosłe, jak i seniorzy. Kynoterapia znajduje zastosowanie w leczeniu niepełnosprawnych fizycznie, intelektualnie, emocjonalnie i społecznie. Polecana jest dla osób cierpiących z powodu: autyzmu, nadpobudliwości psychoruchowej, padaczki, mózgowego porażenia dziecięcego, zespołu Downa, nerwicy, niedowładu kończyn, schizofrenii, wad postawy, stanów lękowych, zaburzeń mowy, widzenia i słyszenia. Świetnie sprawdza się także w przypadku dzieci mających problemy z nauką czy nawiązywaniem kontaktów społecznych, samotnych seniorów przebywających w domach opieki czy więźniów.

Zalety dogoterapii


Kontakt z psiakami wpływa pozytywnie na wszystkie sfery ludzkiego życia. Czworonożni terapeuci swoją cierpliwością, beztroską i radością doskonale motywują pacjentów do ćwiczeń i czynią całą terapię znacznie przyjemniejszą. Psiaki łagodzą stres, ułatwiają znoszenie własnych niepowodzeń i zwiększają radość płynącą z postępów. W ich obecności wielu osobom łatwiej przełamać swoje lęki, otworzyć się na kontakty społeczne i współpracę z terapeutą. Interakcje z psami to niewyczerpane źródło stymulacji, zachęta do spontanicznych zachowań, aktywności ruchowej i umysłowej.

Terapia z udziałem psa ma liczne walory edukacyjne. Ułatwia koncentrację uwagi, zwiększa zaangażowanie w naukę, kształtuje orientację przestrzenną, ułatwia rozpoznawanie i wyrażanie swoich emocji, poprawia sprawność ruchową, pamięć i umiejętności komunikacyjne, rozwija słownictwo. Podczas zajęć dogoterapeutycznych pacjenci zyskują też wiedzę na temat psiaków i praw przyrody. Uczą się samodzielności, odpowiedzialności i empatii. Uczestnictwo w opiece nad czworonogami daje im poczucie bycia potrzebnymi i zmniejsza uczucie osamotnienia.

Głaskanie czworonogów wpływa na wydzielania neuroprzekaźników i hormonów. Dzięki kontaktowi dotykowemu ze zwierzakiem zwiększa się wydzielanie endorfin, a spada poziom kortyzolu i adrenaliny. Ma to bezpośredni wpływ na poprawę nastroju pacjenta, a co za tym idzie – na przebieg całej terapii.


Rasy psów do dogoterapii


Bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na efektywność dogoterapii jest odpowiedni wybór czworonożnego terapeuty. Psiak, który ma brać udział w rehabilitacji czy leczeniu chorych, musi wyróżniać się szczególnymi predyspozycjami psychicznymi. Idealny pies terapeuta powinien być zrównoważony, łagodny, posłuszny, inteligentny, podatny na szkolenie i odporny na stres. Dodatkowo czworonóg musi szybko odnajdywać się w nowym otoczeniu, chętnie przebywać poza domem, akceptować nowe osoby i tolerować ich dotyk. Idealny czworonożny terapeuta to taki, który po prostu kocha swoją pracę i czerpie z niej mnóstwo radości. Wszystkie czworonogi, które mają w przyszłości pracować z chorymi, muszą przejść odpowiednie szkolenia i testy, sprawdzające, czy nadają się na terapeutów.

Choć nie istnieje ścisły wykaz ras psów do dogoterapii, u niektórych czworonogów obserwuje się szczególne wrodzone predyspozycje do tego typu pracy. Za idealne psy do dogoterapii uznawane są golden retrievery i labrador retrievery. Czworonogi te są wyjątkowo towarzyskie, chętne do interakcji z ludźmi i tolerancyjne wobec obcych. Łatwo nawiązują relacje społeczne i zarażają pacjentów swoim optymizmem. W roli psów terapeutów sprawdzają się też nowofundlandy, które mimo pokaźnych rozmiarów słyną z łagodności. Do ras psów mających predyspozycje do dogoterapii zalicza się ponadto wesołe i energiczne beagle'e i cavalier king charles spaniele.

↓ KARMY I AKCESORIA DLA PSÓW ↓



Tekst: Marta Majewska
Zdjęcie: © Tatyana Gladskih — stock.adobe.com
« poprzednia archiwum następna »
Formy płatności, SSL
 
instagram-banner
 
Funpage internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 
Blog internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 

Centrum wiedzy

Przydatne informacje

Przypominacz

Zapominasz o zamówieniu karmy? Podaj nam swój email i wskaż kiedy mamy Ci przypomnieć o zamówieniu.

Newsletter

Aby otrzymywać informacje
o nowościach i ofertach specjalnych wpisz adres e-mail:

 

POKAŻ WIĘCEJ
ZWIŃ
Dostawy
Realizacja zamówień

Zlokalizuj swoją przesyłkę

Odbiór zamówienia w Paczkomacie

Bezpieczeństwo transakcji
Telekarma społecznościowo
Telekarma.pl . Copyright 2024

Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.

Zastrzeżenia prawne
Proponujemy produkty wielu marek
Proponujemy produkty wielu marek: Acana, Animonda, Arion, Bento Kronen, Bosch, Bozita, Brekkies, Brit, Chappi, Classic Cat, Classic Dog, Eukanuba, Evanger's, Felix, Gourmet, Happy Dog, Hills, IAMS, Kitekat, Mera Dog, Nutra Nuggets, Orijen, Pedigree, Profilum, Purina Cat Chow, Purina Dog Chow, Purina Pro Plan, Regal, Rinti, Royal Canin Breed, Royal Canin Feline, Royal Canin Size, Sanabelle, Sheba, Vitapol, Versele-Laga, Whiskas.
Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.
cookie