Uważamy, że dobrze można się bawić tylko z mruczkiem lub psiakiem? Nic mylnego! Każdy zwierzak uwielbia wspólne zabawy, w tym również domowe gryzonie oraz oczywiście króliki. Te ostatnie są pełne życia, ciekawskie i w gruncie rzeczy bardzo zręczne, choć o delikatnych kręgosłupach, o czym koniecznie trzeba pamiętać. Wspólne spędzanie czasu z pupilem to doskonała okazja, aby lepiej go poznać, nawiązać z nim bliższą więź emocjonalną i oswoić, jeśli nadal nie jest do nas przekonany i ufny na co dzień. Oczywiście zabawa musi sprawiać frajdę i być dopasowana do potrzeb królika, a nie do naszego widzimisię, bo zmuszanie zwierzaka do zrobienia czegokolwiek na pewno nie sprawi mu przyjemności. Przeciwnie, zestresuje futrzaka i odbierze mu wszelką chęć do zabaw w przyszłości, a przecież chodzi nam o coś zupełnie przeciwnego! Jak zatem bawić się z królikiem, aby mu się to podobało?
Zabawa z królikiem w bezpiecznych warunkach
Króliki lubią poznawać świat, a co się z tym łączy – lubią też wciskać się w różne kąty, wszystkiego próbować, podskrobywać zębami albo badać nosem. To naturalne i sprawia zwierzakowi przyjemność, aby zatem mógł bez przeszkód poznać otaczającą go rzeczywistość, musimy oczyścić teren, po którym się porusza. Co należy usunąć? Koniecznie wszystkie małe przedmioty, łatwe do połknięcia, a tym bardziej jeśli są to jakieś leki. Zadbajmy też o to, aby na króliczym wybiegu nie było żadnych ostrych przedmiotów i kantów, o które uderzając się zwierzak może sobie zrobić krzywdę. Kolejna sprawa to kable i gniazdka elektryczne. Wszystkie gryzonie i króliki, ale często także mruczki i psiaki, mają ogromną słabość do kabli. Bawią się nimi i próbują przegryźć, a to już gotowy przepis na katastrofę. Kable należy zabrać albo chociaż porządnie ukryć. Możemy też kupić na nie specjalne osłonki. Zabierzmy również z pola dostępu królika rośliny doniczkowe oraz kwiatki w wazonach. Ich zjedzenie często kończy się tragicznie, bo okazują się trucizną. Jeżeli bawimy się ze zwierzakiem w domu, unikajmy okolic okien i drzwi balkonowych (muszą być zamknięte!), najlepiej także zamknąć same drzwi od pokoju, w którym przebywa pupil albo ogrodzić mu teren, po którym będzie biegał. To da nam gwarancję, że zwierzak nie ucieknie. Jeśli natomiast bawimy się z królikiem na dworze, smycz jest obowiązkowa. Przed wypuszczeniem futrzaka na trawnik lub łąkę upewnijmy się też, że wokół jest bezpiecznie - nie ma drapieżników, ruchliwej ulicy albo miejsc, do których łatwo wpaść.
Gadżety do zabawy z królikiem
Zwierzaki, tak samo jak dzieci, uwielbiają zabawki. Warto skusić się chociaż na jedno lub dwa takie akcesoria, aby sprawić frajdę pupilowi. Kupując zabawkę zawsze należy sprawdzić, czy została wykonana z nietoksycznych i niebrudzących materiałów, czy ma atest bezpieczeństwa, czy jest wytrzymała i pozbawiona ostrych krawędzi i drobnych elementów, które łatwo odgryźć i połknąć. Jakie zabawki mamy do wyboru? Bardzo popularne są walce, piłki czy gryzaki wykonane z naturalnych materiałów, takich jak drewno, słoma czy bawełna. Możemy jednak sięgnąć także po bardziej zaawansowane konstrukcje z podwieszanymi kulami, pudełkami z mnóstwem sznurków, a także materiałowe lub drewniane łuki bądź tunele, w których zwierzak będzie mógł buszować do woli. Króliki docenią też dywaniki ze skrytkami, skaczące piłki z labiryntem, hamaki, huśtawki albo zabawki interaktywne do samodzielnej zabawy. Stawiamy na prostotę? Ogromną radość sprawi pupilowi pudełko do kąpania, do którego sypie się najczęściej piasek lub trociny.
W co się bawić z królikiem?
Najbardziej popularną zabawą jest gra z naszym królikiem w piłkę. My rzucamy, a on łapie albo my turlamy, a królik odbija i turla do nas. Można oczywiście tę zabawę dowolnie modyfikować albo zamienić ją wręcz w małe aportowanie (idealna zabawa podczas pobytu w plenerze). Pamiętajmy tylko, że królik nie może się przeforsować. Inne znane zabawy? Na przykład w szukanie poukrywanych w kątach domu skarbów, którymi okażą się smakołyki. Możemy też kupić pupilowi gotową kulę z pysznościami, nad którą trzeba się trochę pogłowić, zanim zwierzak dostanie smakołyk wypadający ze środka. Jeszcze inna zabawa to budowanie labiryntów i tuneli ze wszystkich dostępnych akcesoriów (oczywiście takich, które nadają się dla naszego milusińskiego). Inną wersją tej zabawy jest zbudowanie toru przeszkód z pochylniami, które króliki uwielbiają. Niektóre futrzaki lubią też bawić się w berka albo w chowanego. Oprócz tego wszystkie króliki bardzo lubią podgryzać różne przedmioty (wybierzmy więc takie, które do tego służą), niektóre natomiast – te o bardziej wojowniczej naturze – pobawią się też z nami w polowanie.
Zabawy mają doskonały wpływ na samopoczucie i kondycję naszego zwierzaka, ponieważ pomagają stymulować układ nerwowy oraz ruchowy, uczą sprawności, równowagi, rozwijają myślenie przestrzenne i wyobraźnię. Do tego oczywiście wzmacniają emocjonalną więź z właścicielem, więc warto się bawić jak najczęściej. Dzięki temu nasz królik będzie szczęśliwy, ze zdrowym układem ruchu, sercem oraz prawidłową linią, bo zgubi wszystkie ewentualne dodatkowe kilogramy (i to w przyjemny sposób). Naprawdę warto!
↓ ZABAWKI DLA KRÓLIKA ↓
Tekst: Magdalena Dolata
Zdjęcie: © Marissa Roseillier — istockphoto.com