Informacja ze sklepu

Dlaczego pies pije wodę z kałuży?

Dlaczego pies wije wodę z kałuży?
 
Deszczowe dni nie nastrajają do długich przechadzek z pupilem. Dla wielu psiaków pochmurna aura nie jest jednak żadną przeszkodą w wyszukiwaniu nowych atrakcji na spacerach. Szczególną uwagę czworonogów często przyciągają błotniste kałuże. Dlaczego psy piją wodę z kałuży? Jak walczyć z tym uciążliwym nawykiem czworonogów?
 

Dlaczego pies lubi pić wodę z kałuży?


Kałuże nie bez powodu wzbudzają zainteresowanie wielu czworonogów. Na codziennych, prawie niezmiennych, trasach spacerów są one nowym elementem krajobrazu. Stanowią więc dla psiaków swoistą ciekawostkę, stymulującą zmysły. Czworonogi czerpią ogromną frajdę z poznawania swojego otoczenia. Pragną dokładnie zbadać niemal każdy element środowiska. Nie inaczej jest z kałużami – zwierzaki zwykle nie potrafią przejść obok nich obojętnie. Picie wody z kałuży przez psa może być więc naturalną formą eksploracji otoczenia czy walki z nudą na spacerze.

Nie da się jednak ukryć, że część czworonogów wprost przepada za deszczówką. Woda z kałuży smakuje niektórym psiakom ze względu na intensywny smak i zapach. Warto pamiętać, że psiaki mają specjalne kubki smakowe, pozwalające odbierać im wrażenia związane z piciem wody. W porównaniu do wody z kranu ta z kałuży jest miększa i pozbawiona chemicznych dodatków (np. chloru). Mogą być w niej natomiast wyczuwalne naturalne smaki (np. roślinności, ziemi).

Podczas długich spacerów, zwłaszcza w czasie gorących dni, wiele psiaków dotkliwie odczuwa pragnienie. Zwiększenie poboru wody w trakcie upałów pomaga czworonogom utrzymać właściwą temperaturę ciała i zapobiega przegrzaniu. Nic więc dziwnego, że latem spragnione psiaki chętnie korzystają z pobliskich kałuży jako naturalnego wodopoju.

Zdarza się, że na utrwalenie się nawyku picia wody z kałuży u psa wpływ mają nasze reakcje. Czworonogi widzą, że takie zachowanie doskonale przyciąga naszą uwagę i może być początkiem interakcji czy fascynującej zabawy.
 

Czy pies może pić wodę z kałuży?


Picie wody z kałuży przez psa stanowi poważane zagrożenie dla jego zdrowia. Deszczówka nie jest wodą zdatną do picia. Zawiera liczne zanieczyszczenia mikrobiologiczne i chemiczne, pochodzące zarówno z powietrza, jak i z ziemi. W wodzie z kałuży mogą znajdować się chorobotwórcze bakterie (np. Leptospira, cyjanobakterie) lub pasożyty (np. giardia lamblia). Deszczówka bywa zanieczyszczona odchodami zwierząt, liśćmi, piaskiem, pyłkami roślinami, gałązkami, okolicznymi ściekami, pyłami przemysłowymi czy chemikaliami. Jeśli więc pies pije wodę z kałuży, może dojść u niego do zatrucia pokarmowego, rozwoju leptospirozy, inwazji pasożytów czy toksycznego uszkodzenia wątroby. Z całą pewnością nie należy więc pozwalać pupilowi smakować deszczówki.
 

Co zrobić, jeśli pies pije wodę z kałuży?


Aby uchronić psiaka przed przykrymi konsekwencjami picia wody z kałuży, warto przestrzegać kilku ważnych zasad podczas spacerów. Kluczowe znaczenie ma zapewnienie zwierzakowi dostępu do świeżej, czystej wody w trakcie każdej wędrówki. Niezwykle pomocne w czasie przechadzek mogą okazać się więc przenośne akcesoria: bidon na wodę, butelka lub miska turystyczna dla psa. Tego typu gadżety są lekkie, łatwe w przenoszeniu i rozkładaniu, a przy tym bardzo praktyczne. Pozwalają z łatwością napoić czworonoga niemal w każdych warunkach.
↓ BIDON DLA PSA ↓


Jeśli nasz pupil lubi pić wodę z kałuży, ze szczególną starannością powinniśmy planować przechadzki w czasie pochmurnych dni. Należy unikać spacerowania po terenach podmokłych, o słabym drenażu, gdzie łatwo zbiera się woda deszczowa. Lepiej zrezygnować też z przechadzek w pobliżu parkingów czy dużych zakładów przemysłowych – w kałużach tworzących się w ich sąsiedztwie często znajdują się toksyczne chemikalia. W czasie opadów deszczu warto ściśle kontrolować poczynania czworonoga. Nie należy pozwalać mu na eksplorację terenu bez nadzoru. Warto zapewnić pupilowi mnóstwo atrakcji na przechadzce. Dobrym pomysłem może być zmiana trasy spaceru – dzięki temu psiak będzie skupiony raczej na poznawaniu otoczenia niż na wyszukiwaniu kałuży. W upalne dni należy robić częste (co 15-20 minut) przerwy w spacerach, podczas których zwierzak będzie mógł zaspokoić pragnienie.

W ogrodzie psiak nie powinien mieć dostępu do zbiornika z deszczówką. Warto wyrównać teren i zadbać o odpowiedni drenaż, by ograniczyć tworzenie się kałuży. Podczas wypoczynku na świeżym powietrzu nasz pupil musi mieć swobodny i nieograniczony dostęp do czystej wody. Najlepiej ustawić w ogrodzie kilka misek z wodą. Warto umieścić je w różnych zakątkach podwórka.

Jeżeli zauważymy, że pies ma wyraźną ochotę spróbować wody z kałuży, powinniśmy jak najszybciej odwrócić jego uwagę. Najłatwiej uczynić to za pomocą głośnego dźwięku. Przydać może się więc gwizdek czy piszcząca zabawka. Gdy uda nam się przyciągnąć uwagę zwierzaka, musimy jak najszybciej przekierować ją na właściwe tory. Warto więc np. zaoferować pupilowi czystą wodę do picia, a następnie zmienić kierunek przechadzki. Można także zaangażować zwierzaka w wykonywanie komend czy zabawę.

W walce z uciążliwym nawykiem czworonoga pomóc może komenda „zostaw”. Jej wydanie ma skłaniać zwierzak do zrezygnowania z sięgania po zakazane przedmioty czy przysmaki. Komendę tę można z powodzeniem wykorzystać również wtedy, gdy pies chce napić się wody z kałuży.

Czasami chwila nieuwagi wystarczy, by psiak – mimo naszych starań – sięgnął po deszczówkę. Nie należy wtedy wpadać w panikę – okazjonalne picie wody z kałuży nie powinno raczej spowodować problemów. Warto jednak zachować ostrożność i obserwować zwierzaka. Jeśli jest apatyczny, wymiotuje, ma biegunkę, powinniśmy skonsultować się z lekarzem weterynarii.

Tekst: Marta Majewska
Zdjęcie: © Marissa Roseillier — istockphoto.com
« poprzednia archiwum następna »
Formy płatności, SSL
 
instagram-banner
 
Funpage internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 
Blog internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 

Centrum wiedzy

Przydatne informacje

Przypominacz

Zapominasz o zamówieniu karmy? Podaj nam swój email i wskaż kiedy mamy Ci przypomnieć o zamówieniu.

Newsletter

Aby otrzymywać informacje
o nowościach i ofertach specjalnych wpisz adres e-mail:

 

POKAŻ WIĘCEJ
ZWIŃ
Dostawy
Realizacja zamówień

Zlokalizuj swoją przesyłkę

Odbiór zamówienia w Paczkomacie

Bezpieczeństwo transakcji
Telekarma społecznościowo
Telekarma.pl . Copyright 2025

Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.

Zastrzeżenia prawne
Proponujemy produkty wielu marek
Proponujemy produkty wielu marek: Acana, Animonda, Arion, Bento Kronen, Bosch, Bozita, Brekkies, Brit, Chappi, Classic Cat, Classic Dog, Eukanuba, Evanger's, Felix, Gourmet, Happy Dog, Hills, IAMS, Kitekat, Mera Dog, Nutra Nuggets, Orijen, Pedigree, Profilum, Purina Cat Chow, Purina Dog Chow, Purina Pro Plan, Regal, Rinti, Royal Canin Breed, Royal Canin Feline, Royal Canin Size, Sanabelle, Sheba, Vitapol, Versele-Laga, Whiskas.
Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.
cookie