Nasz sklep internetowy stosuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci maksymalnego komfortu podczas przeglądania serwisu i korzystania z usług. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu. Więcej informacji czytaj. zamknij
Informacja ze sklepu

Kawia domowa (świnka morska) – porady i ciekawostki


Świnka morska, a właściwie kawia domowa, to jeden z najczęściej hodowanych gatunków gryzoni. Mogłoby się wydawać, że po tak wielu latach udomowienia wiemy o nich już wszystko, a jednak te niepozorne zwierzaki skrywają przed nami jeszcze niejeden sekret! Co warto wiedzieć o śwince morskiej? Jakie wymagania, co do żywienia i pielęgnacji ma kawia domowa?
 

Kawia domowa – ciekawostki

Kawia domowa to wyjątkowy gryzoń, który szybko zaskarbił sobie sympatię ludzi na całym świecie. Wyróżnia ją wyjątkowo przyjazne i łagodne usposobienie, zaskakująca inteligencja oraz mało skomplikowane wymagania, co do diety i pielęgnacji. Zanim jednak zdecydujemy się na hodowlę świnki morskiej, warto poznać najważniejsze zwyczaje i ciekawostki o kawii domowej.
 
Jedną z nich jest zaskakująco energiczny temperament. Wielu początkującym hodowcom wydaje się, że świnki morskie to leniwe zwierzaki, które chętnie przesypiają cały dzień w klatce. Nic bardziej mylnego! Na początku mało kto zdaje sobie sprawę, jak ciekawskim i żywiołowym pupilem może być kawia domowa. Ciekawostką o śwince morskiej jest i to, jak chętnie nawiązuje ona kontakt z opiekunem. Oswojona kawia reaguje na swoje imię, bawi się, upomina o pieszczoty, a nawet wykonuje drobne sztuczki.
 

Co warto wiedzieć o śwince morskiej – najważniejsze ciekawostki

Kawia domowa to zwierzę stadne, które najlepiej czuje się w grupie. Co ciekawe, świnkę bardzo trudno oswoić z zupełnie nowym osobnikiem, ale gryzonie, które już się do siebie przyzwyczaiły, będą źle reagowały na wszelkie próby ich rozdzielenia. Kawia, która straci swojego kompana, może stać się osowiała lub nerwowa. Tak samo dzieje się z resztą, gdy zwierzak nie otrzymuje należytej troski i uwagi ze strony swego opiekuna.
 
Mało znaną ciekawostką o kawii domowej jest to, że w stadach tych gryzoni panuje pewna hierarchia. Zwierzaki nie tylko bawią się i dokazują, ale także „rozmawiają” ze sobą. Kawia domowa to dosyć gadatliwy gryzoń, który w swoim słowniku ma wiele sygnałów dźwiękowych o różnej tonacji i charakterze, za pomocą których może porozumiewać się z pozostałymi świnkami, a nawet ze swoim opiekunem. 


↓ POKARM DLA ŚWINKI MORSKIEJ  ↓
  
 

Świnka morska czy kawia domowa?

Ciekawostka tkwi już w samej nazwie tego wyjątkowego gryzonia. Otóż oficjalna nazwa gatunku, czyli kawia domowa, weszła do powszechnego użytku dopiero w 2015 roku. Instytut Zoologii Polskiej Akademii Nauk poinformował, że potoczna nazwa jest tylko błędem w tłumaczeniu nazwy, zaczerpniętej wprost z języka angielskiego – guinea pig. Łacińska nazwa gryzonia brzmi cavia porcellus, a zatem bliższa jest słowu kawia i to tej właśnie nazwy powinniśmy odtąd używać.
 
A skąd właściwie wzięła się potoczna nazwa kawii – świnka morska? W końcu kawia niewiele ma wspólnego z jakąkolwiek świnką czy morzem. Teorii na ten temat jest wiele. Jedni wskazują na podobieństwo świnki morskiej do kapibary, jej dalekiego kuzyna, który uwielbia kąpiele. Same kawie do wody wchodzą raczej niechętnie, więc tę teorię należałoby włożyć między bajki. Inni twierdzą, że nazwa przylgnęła do kawii po tym, jak przybyła do Europy na statkach handlowych w XVI wieku. Odtąd już zawsze miały kojarzyć się z morskimi wojażami. Z kolei określenie „świnka” prawdopodobnie wiąże się z pewnym podobieństwem do świni. Kawia ma krótki kark, a charakterystyczne chrumkanie, jakie potrafi z siebie wydawać, może trochę kojarzyć się dźwiękiem wydawanym przez świnie.


↓ PRZYSMAKI DLA GRYZONI  ↓
  
 

Kawia domowa – porady. Jak dbać o świnkę morską?

Jakie wymagania żywieniowe i pielęgnacyjne ma kawia domowa? Porady dotyczące opieki nad kawią nie są na szczęście zbyt skomplikowane. Hodowla świnki morskiej nie jest trudna i spokojnie poradzi sobie z nią każdy, nawet początkujący zwierzolub. Najważniejsze w opiece nad kawią jest zapewnienie jej odpowiedniej diety, dostosowanej do naturalnych potrzeb gryzonia. Podstawą jadłospisu powinno być świeże sianko oraz granulat, czyli specjalna karma dla świnek morskich. Niezbędne w diecie gryzonia będą także świeże przysmaki, takie jak owoce i warzywa.
Warto dodać, że kawie domowe to bardzo czyste zwierzaki, które wiele czasu poświęcają na pielęgnację swego futerka. Należy im w tym pomagać, pamiętając o regularnym czyszczeniu klatki i dbaniu o higienę w otoczeniu pupila. Klatka powinna mieć co najmniej 100 x 60 cm, ale nie wolno zapominać o aktywności poza nią. Każdego dnia kawia powinna spędzać poza klatką przynajmniej godzinę, na przykład na zabawie z opiekunem. 
 

↓ KLATKI DLA GRYZONI  ↓
  

 

« poprzednia archiwum następna »
Formy płatności, SSL
 
instagram-banner
 
Funpage internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 
Blog internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 

Centrum wiedzy

Przydatne informacje

Przypominacz

Zapominasz o zamówieniu karmy? Podaj nam swój email i wskaż kiedy mamy Ci przypomnieć o zamówieniu.

Newsletter

Aby otrzymywać informacje
o nowościach i ofertach specjalnych wpisz adres e-mail:

 

POKAŻ WIĘCEJ
ZWIŃ
Dostawy
Realizacja zamówień

Zlokalizuj swoją przesyłkę

Odbiór zamówienia w Paczkomacie

Bezpieczeństwo transakcji
Telekarma społecznościowo
Telekarma.pl . Copyright 2024

Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.

Zastrzeżenia prawne
Proponujemy produkty wielu marek
Proponujemy produkty wielu marek: Acana, Animonda, Arion, Bento Kronen, Bosch, Bozita, Brekkies, Brit, Chappi, Classic Cat, Classic Dog, Eukanuba, Evanger's, Felix, Gourmet, Happy Dog, Hills, IAMS, Kitekat, Mera Dog, Nutra Nuggets, Orijen, Pedigree, Profilum, Purina Cat Chow, Purina Dog Chow, Purina Pro Plan, Regal, Rinti, Royal Canin Breed, Royal Canin Feline, Royal Canin Size, Sanabelle, Sheba, Vitapol, Versele-Laga, Whiskas.
Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.