Kot i dziecko – jak przygotować kota na przyjście noworodka?
Bezbronny maluch w sidłach wyposażonego w ostre zęby i pazury drapieżnika – pojawienie się dziecka w domu zamieszkiwanym przez kota budzi obawy u większości przyszłych rodziców. Niepotrzebnie – mruczki na ogół całkiem dobrze dogadują się z dziećmi i mają wobec nich pokojowe zamiary. Warto jednak przygotować je do zmian, jakie niesie pojawienie się w domu dziecka. Co zrobić, aby kot i dziecko stworzyli przyjazną relację? Jak przygotować kota na przyjście na świat noworodka?
Odpowiednia socjalizacja – podstawa dobrych relacji między kotem i dzieckiem
Kocie nastawienie do ludzi i innych zwierzaków kształtuje się już w pierwszych tygodniach życia. U mruczków okres socjalizacji z przedstawicielami własnego gatunku i innych gatunków przypada na 2.-8. tydzień życia. W tym newralgicznym okresie każdy futrzak powinien mieć kontakt z osobami o różnych cechach wyglądu. Ważnym elementem socjalizacji jest także zapoznanie młodego mruczka z dziećmi. Przyjazne kontakty z maluchami na pierwszym etapie życia znacznie zwiększają prawdopodobieństwo, że kot będzie akceptował dzieci, gdy już podrośnie. O właściwą socjalizację mruczka powinien zadbać hodowca. Przy wyborze lub adopcji zwierzaka warto więc z dużą starannością wybierać hodowlę i spytać u źródła, jak przebiegała socjalizacja futrzaka.
Jeśli nie wiemy nic o wczesnym etapie kociego życia, możemy spróbować przygotować kota na przybycie noworodka, organizując w domu spotkania ze znajomymi z dziećmi. Dobrym sposobem na ograniczenie lęku przed dziećmi u kota jest także odtwarzanie nagrań niemowlęcego płaczu połączone z serwowaniem smakołyków. W ten sposób można zbudować u mruczka pozytywne skojarzenia z dziecięcymi odgłosami. Jest to szczególnie istotne w przypadku kotów, które boją się głośnych dźwięków.
Kot i dziecko – jak zaaranżować domowe otoczenie?
Poczucie bezpieczeństwa u kotów warunkowane jest przede wszystkim życiem w stabilnym, niezmiennym środowisku. Niestety – przybycie do domu nowego małego lokatora wiąże się z ogromnymi zmianami nie tylko dla młodych rodziców, ale również dla mruczącego pupila. Pojawienie się w domu dziecka sprawia, że kot jest nagle bombardowany całą masą nowych bodźców zapachowych, wzrokowych i słuchowych, a domowe otoczenie zmienia się nie do poznania za sprawą niemowlęcych akcesoriów.
Aby ograniczyć niepokój u kota, wszystkie zmiany w domowym otoczeniu należy wprowadzać stopniowo, jeszcze zanim w domu pojawi się noworodek. Jeśli niezbędne jest przemeblowanie, najlepiej przeprowadzić je nie w ciągu jednego dnia, lecz kilku tygodni. Podobną zasadę warto zastosować przy zakupie dziecięcych akcesoriów. Kot powinien mieć możliwość zapoznania się ze wszystkimi niemowlęcymi akcesoriami (np. przewijakiem, łóżeczkiem, wózkiem) i pozostawienia na nich swoich śladów zapachowych. Warto więc pozwolić mu na swobodną eksplorację dziecięcego pokoiku.
↓ ZABAWKI DLA KOTA ↓
Kliknij, aby zobaczyć więcej zabawek dla kota KLIK »
Konieczność wygospodarowania miejsca na dziecięce akcesoria często wiąże się z ograniczeniem przestrzeni życiowej kota. Jest to problematyczne zwłaszcza w małych mieszkaniach, gdzie rzeczy dziecka niejednokrotnie zostają ustawione w miejscach wypoczynku i aktywności kota lub na kocich szlakach komunikacyjnych. Dobrym pomysłem jest więc rozszerzenie kociej przestrzeni życiowej o półki, miejsca do wypoczynku i kryjówki usytuowane na wysokości. Tego typu miejsca przydadzą się także wtedy, gdy dziecko już znacznie raczkować.
Niektóre koty lubią towarzyszyć młodym rodzicom podczas opieki nad noworodkiem. Warto pomyśleć o zamontowaniu półki dla mruczka, postawieniu drapaka lub położeniu dodatkowego legowiska w dziecięcym pokoju – dzięki temu zwierzak będzie mniej skłonny do korzystania z
niemowlęcych akcesoriów.
Pojawienie się w domu noworodka – zmiany w opiece nad kotem
Przyjście na świat noworodka wymusza zmiany nie tylko w aranżacji kociego otoczenia, ale także w codziennym harmonogramie. Jeśli wraz z pojawieniem się w domu dziecka zrezygnujemy z ważnych dla kota rytuałów, zwierzak poczuje się odtrącony i zaniepokojony. Nie należy do tego dopuszczać. Warto postarać się utrzymać przynajmniej niektóre rytuały – np. wspólną zabawę czy głaskanie. Jednocześnie jeszcze przed porodem trzeba dokonać niezbędnych zmian w kocim planie dnia. Lepiej nieco ograniczyć interakcje z pupilem, ale zachować przewidywalny schemat aktywności, niż wprowadzać niepotrzebny chaos do kociego życia.
↓ ŻWIRKI DLA KOTA ↓
Kliknij, aby zobaczyć więcej żwirków dla kota KLIK »
Jeśli kotem do tej pory zajmowała się głównie przyszła mama, trzeba zaangażować w opiekę nad futrzakiem również inne osoby. Należy ponadto zachęcać mruczka do eksploracji otoczenia i samodzielnej aktywności łowieckiej. Pomóc mogą w tym zabawki interaktywne wypełnione przysmakami lub smakołyki porozkładane na półkach i schowane w domowych zakamarkach.
Warto spróbować wypracować nowe sposoby interakcji ze zwierzakiem, które można będzie połączyć z opieką nad noworodkiem. Prawdopodobnie mruczek nie będzie mógł już do woli wylegiwać się na kolanach młodej mamy, ale raczej nic nie stanie na przeszkodzie, by wypoczywał lub bawił się w pobliżu swojej opiekunki i dziecka.
Jak ograniczyć u kota stres związany z przybyciem niemowlaka?
Przybycie do domu nowego lokatora jest dla kota źródłem sporego stresu. By zminimalizować negatywne emocje u zwierzaka, warto sięgnąć po syntetyczne kocie feromony frakcji F3. Można spryskać nimi m.in. dziecięce akcesoria. Dyfuzor z kocimi feromonami warto umieścić w pomieszczaniu, w którym kot będzie stykał się z noworodkiem. W walce ze stresem u kota pomóc mogą ponadto suplementy, przysmaki lub karmy z tryptofanem oraz obroża adaptacyjna z wyciągiem ziołowym (np. walerianą).
Jak zapoznać kota z dzieckiem?
Kot i dziecko muszą nauczyć się akceptować swoją obecność. Z tego względu nie należy ich od siebie separować. Jeszcze przed powrotem młodej mamy z noworodkiem ze szpitala, warto dać kotu do obwąchania niemowlęce ubranko lub kocyk. Zapoznanie zapachowe to początkowy etap budowania relacji kota i dziecka, który pozwala przełamać pierwsze bariery. Tuż po przybyciu noworodka kot musi mieć szansę jego zobaczenia i obwąchania oraz przywitania się ze swoją opiekunką. Warto zadbać o to, by powitanie przebiegało w przyjaznej atmosferze. Pozytywne interakcje kota z dzieckiem można nagradzać przysmakami lub głaskaniem.
Większość mruczków dość szybko akceptuje obecność nowego członka rodziny. Nigdy nie należy jednak zmuszać kota do kontaktów z dzieckiem ani przebywania w niemowlęcym pokoiku, jeśli nie ma na to ochoty.
Jeśli mruczek lubi przebywać w pobliżu niemowlaka, warto mieć zawsze w zanadrzu zabawkę (np. kocią wędkę, piłeczkę), którą można wykorzystać do odwrócenia uwagi zwierzaka. Warto sięgać po nią, gdy kot staje się wyraźnie podenerwowany lub próbuje wskoczyć do dziecięcego łóżeczka. W ten sposób można przerwać niepożądane zachowanie i skierować uwagę futrzaka na inne tory.
↓ GADŻETY DLA OPIEKUNA ↓
Kliknij, aby zobaczyć więcej gadżetów dla opiekuna KLIK »
Kot i dziecko – środki bezpieczeństwa
Choć koty rzadko przejawiają agresję w stosunku do dzieci, czasami mogą zupełnie nieumyślnie wyrządzić im krzywdę. Jakie środki bezpieczeństwa warto zastosować, by kot i dziecko zgodnie egzystowali w jednym domu? Lepiej nie pozwalać mruczącemu pupilowi na spanie w dziecięcym łóżeczku. Ze względów bezpieczeństwa nie należy także pozostawiać kota z dzieckiem bez nadzoru. Starsze dzieci warto uczyć zasad prawidłowego obchodzenia się ze zwierzakami. Nie należy dopuszczać, by maluch ściskał kota i szarpał jego sierść. Warto demonstrować dzieciom, jak można bawić się ze zwierzakiem i go głaskać. Towarzystwo raczkujących dzieci dla kotów często jest dość uciążliwe. Z tego powodu każdy mruczek powinien dysponować miejscem odosobnienia z osłoniętą kryjówką (np. w formie budki), gdzie nie będzie niepokojony przez malucha.
Jeśli w naszym domu mieszka kot i dziecko, nie możemy zaniedbywać profilaktyki zdrowotnej. Regularne odrobaczanie, odpchlenie i szczepienie mruczącego pupila pozwoli uniknąć problemów zdrowotnych nie tylko u zwierzaka, ale również u jego małego towarzysza.
↓ LEGOWISKA DLA KOTA ↓
|