Wysokie temperatury i prażące, letnie słońce dają się mocno we znaki naszym czworonogom. Wielu opiekunów pragnąc choć trochę ulżyć swemu pupilowi, strzyże jego sierść krótko, tak aby było mu chłodniej. Czy to aby na pewno dobre rozwiązanie? Podpowiadamy, co można zrobić zamiast tego i jak prawidłowo zadbać o sierść psa latem!
Sierść psa – jak ona działa?
Futro większości psów składa się z dwóch rodzajów włosa. Wierzchnia warstwa psiej sierści to tak zwany włos okrywowy – twardszy i sztywniejszy, doskonały do ochrony skóry przed deszczem czy ściegiem. Pod nim znajduje się druga warstwa, czyli podszerstek. Te włosy są miękkie i bardziej puszyste, a ich zadaniem jest izolacja skóry zwierzaka przed chłodem i wilgocią.
Wiosną, gdy temperatury na zewnątrz powoli rosną, większość psów zaczyna linieć. To znaczy, że gruby podszerstek przerzedza się, a sierść psa składa się w większości z włosów okrywowych. Mało kto zdaje sobie sprawę, że taka okrywa zapewnia psu całkiem niezłą izolację przed gorącem. Dzięki niej skóra psa wciąż może oddychać, a jednocześnie jest chroniona przed poparzeniem promieniami letniego słońca. Czy w związku z tym golenie sierści psa latem to dobre rozwiązanie?
Czy golenie sierści psa latem to dobry pomysł?
Niestety, golenie sierści psa na krótko to poważny błąd, który może pupila wiele kosztować. Po pierwsze, mocno wygolona sierść odsłania skórę, która nie jest przecież przyzwyczajona do padających na nią bezpośrednio promieni słońca. Skóry nic nie osłania, więc staje się narażona na poważne podrażnienia, a nawet poparzenia.
Co więcej, krótkie strzyżenie jest wskazane tylko w przypadku psów o sierści jednowarstwowej. Sierść dwuwarstwową można jedynie lekko skracać, tak aby podszerstek nie przerósł warstwy wierzchniej. Włos okrywowy regeneruje się wolniej niż podszerstek, więc odrastając, plącze się z warstwą puchu, mechaci i filcuje. Po całkowitym zgoleniu sierść psa z podwójnym włosem na zawsze traci swoje właściwości izolacyjne i nigdy już nie odzyskuje pierwotnej struktury.
Jak dbać o sierść psa w czasie upałów?
Jeżeli golenie sierści psa na lato nie jest dobrym pomysłem, to co można zrobić, by pomóc zwierzakowi? Najlepszym rozwiązaniem jest po prostu świadoma pielęgnacja. Regularnie wyczesując futro za pomocą trymera i szczotki nie tylko szybciej pozbawimy psa wypadającego podszerstka, ale też znacznie poprawimy kondycję warstwy włosów okrywowych. Dzięki temu skóra czworonoga w czasie upałów będzie mogła oddychać, a wypielęgnowana sierść wierzchnia zapewni izolację od słońca.
Latem warto zaopatrzyć się też w odpowiednie kosmetyki dla psa, na przykład te do kąpieli. Szampon dobrany do typu sierści naszego pupila odżywi włosy, nada im blask i sprawi, że będą się lepiej układać.
Kosmetyki dla psa, czyli pielęgnacja sierści latem
Kosmetyki dla psa, takie jak odżywki czy balsamy, mogą też ochronić jego sierść przed płowieniem i nadmiernym wysuszeniem. Warto wiedzieć, że silne nasłonecznienie ma bardzo niekorzystny wpływ na okrywę włosową psa. Sierść długotrwale wystawiona na działanie promieni słońca szybko staje się przesuszona i łamliwa. Jeśli nie zadbamy o właściwe nawilżenie, futro może się też puszyć lub płowieć.
Zwierzak, który dużo czasu spędza na zewnątrz, a latem towarzyszy nam podczas wszystkich eskapad, może potrzebować odżywek z filtrem UV, który uchroni jego sierść przez zgubnym wpływem promieni słonecznych. Po każdej kąpieli warto też nałożyć na sierść odzywkę z olejkami, które zregenerują i nawilżą sierść psa.
Jak jeszcze można zadbać o psa w czasie upałów?
Pielęgnacja psiej sierści latem to ważny aspekt opieki nad czworonogiem. Pamiętajmy jednak, że kąpiele i regularne szczotkowanie futra to nie jedyny sposób, by pomóc pupilowi w czasie upałów. Gdy żar leje się z nieba, zadbajmy, by pies miał stały dostęp o świeżej, chłodnej wody. W tym czasie nie zmuszajmy go też do forsownych zabaw i wysiłku. Starajmy się spacerować z nim po trawiastym podłożu, by opuszek łap nie poparzył rozgrzany beton na ulicy lub deptaku. A jeśli nasz pupil wyjątkowo źle znosi upały, możemy zafundować mu specjalną matę chłodząca.