Informacja ze sklepu

Pies boi się burzy. Jak mu pomóc?



Lato to dla wielu psów ulubiona pora roku. Słońce, długie spacery i ekscytujące podróże sprawiają psiakom ogromną frajdę. Niestety, zdarza się, że zamiast błogiego relaksu czworonogi doświadczają w lecie silnego niepokoju wywołanego ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi. Lęk przed burzą to jeden z najczęstszych powodów psiego niepokoju. Co zrobić, jeśli pies boi się burzy? 
Dlaczego pies boi się burzy?
 
Psy to bardzo bystrzy obserwatorzy, którzy szybko reagują na zmiany zachodzące w otoczeniu. Jednym z najlepiej rozwiniętych zmysłów u czworonogów jest słuch. Psy zwykle potrafią bardzo precyzyjnie ocenić, skąd dobiega dany dźwięk i jakie jest jego znaczenie. Właśnie dlatego niektóre odgłosy są dla zwierzaków obojętne, a inne wywołują niemal automatyczną reakcję obronną. Nie bez powodu to właśnie grzmoty są dla czworonogów alarmujące. Odgłosy towarzyszące burzy są głośne, nagłe, krótkotrwałe, a na dodatek trudno zlokalizować ich źródło. Mimo to nie każdy pies boi się burzy. 
 
Lęk przed burzą u psa zwykle rozwija się w wyniku traumatycznych doświadczeń (np. braku możliwości schronienia się w domu podczas nawałnicy). Szczególnie narażone na niego są psy z natury lękliwe i reaktywne oraz te, które w okresie szczenięctwa nie zostały zapoznane z głośnymi dźwiękami. Zdarza się, że pies zaczyna bać się burzy na skutek stresu, który zmienia sposób postrzegania otoczenia i utrudnia adaptację do zmieniających się warunków. Psy bojące się burzy zwykle reagują w podobny sposób na inne głośne dźwięki. 
 
Choć lęk przed burzą u psa uznawany jest za przejaw fobii dźwiękowej, w rzeczywistości problem jest dużo bardziej złożony. Nawałnicom towarzyszą rozbłyski na niebie, deszcz oraz zmiany poziomu elektryczności statycznej w atmosferze. Również te czynniki mogą być przyczyną strachu przed burzą u psa. 
 

Po czym poznać, że pies boi się burzy?

Pies, który boi się burzy, na ogół staje się wyraźnie niespokojny na długo przed wystąpieniem pierwszych grzmotów. Zwierzak reaguje stresem już na pierwsze sygnały zwiastujące nadejście nawałnicy, takiej jak: opady deszczu, silne podmuchy wiatru, burzowe chmury. 
 
Do najczęstszych objawów lęku przed burzą u psów należą: ziajanie, drżenie, wylizywanie łap, niespokojne chodzenie po domu, oblizywanie warg, ślinienie się, kulenie się, piszczenie. Niektóre psy szukają wsparcia u opiekunów i nie odstępują ich na krok, inne natomiast usiłują schować się w szafie czy za meblami. Zwykle objawy nasilają się wraz ze wzrostem siły i częstotliwości wyładowań atmosferycznych. 
 
W skrajnych przypadkach pies, który boi się burzy, może wpaść w panikę i próbować w niekontrolowany sposób uciekać, wpadając na meble, zderzając się z drzwiami i oknami. Fobia burzowa u psów może też postępować z upływem lat.
Co zrobić, gdy pies boi się burzy?
 
Lęku przed burzą u psa nigdy nie należy lekceważyć. Aby uświadomić sobie wagę problemu, wystarczy wyobrazić sobie, że nagle znajdujemy się w przerażającej sytuacji, nie możemy nigdzie uciec, nie wiemy, co tak naprawdę jest źródłem zagrożenia i co za chwilę może nas spotkać. Tak właśnie czuje się pies, który boi się burzy. Nie pozostawiajmy więc pupila samego w stresującej sytuacji, lecz postarajmy się mu pomóc. Oto kilka sposobów na zredukowanie lęku przed burzą u psa.
 
Bezpieczny azyl
 
Pies bojący się burzy musi w letnie dni dysponować spokojnym miejscem, w którym będzie mógł się schronić, gdy poczuje się zagrożony. Psi azyl najlepiej stworzyć z osłoniętego legowiska w formie budki imitującej wilczą norę – taka kryjówka pozwoli zwierzakowi odizolować się od niepokojących bodźców. Budkę dla psa należy ustawić w miejscu cichym i ustronnym, oddalonym od drzwi i okien, ale jednocześnie łatwo dostępnym dla zwierzaka. Najlepiej aby znajdowała się na parterze, w pomieszczeniu, w którym nie ma dużych okien – dzięki temu nasz pupil będzie mniej narażony na niepokojące bodźce docierające z zewnątrz. Jeśli pies ma w domu ulubione miejsce, w którym czuje się bezpiecznie, warto udostępnić mu je w czasie burzy.
 
Ochrona antystatyczna
 
Burzom towarzyszą zmiany jonowe w powietrzu. Psy, zwłaszcza te obdarzone bujną sierścią, w czasie burzy mogą przez to doświadczyć nieprzyjemnych wyładowań elektrostatycznych. Aby je zredukować, można przed nawałnicą nanieść na łapki i szatę zwierzaka kosmetyki o działaniu antystatycznym albo przetrzeć sierść szmatką antystatyczną. 
 
Jeśli podejrzewamy, że pies boi się burzy właśnie z powodu wyładowań, możemy wyposażyć go także w kamizelkę z metalową wyściółką (storm defender). Pomocne może być też zapewnienie czworonogowi dostępu do łazienki, gdzie znajdują się instalacje zapewniające uziemienie. 
 
Techniki relaksacyjne
 
W przypadku fobii burzowej spore znaczenie ma ogólny poziom stresu u psa. Czworonogi, które są na co dzień zrelaksowane i wyciszone, rzadziej przejawiają gwałtowne reakcje. Z tego powodu warto zadbać o redukcję stresu u psa w czasie letnich dni. Powinniśmy pamiętać o długich spacerach, połączonych z węszeniem i swobodną eksploracją terenu. Jeśli jednak widzimy, że zbliża się burza, nie wychodźmy z pupilem na zewnątrz. Dopasujmy plan przechadzek do warunków atmosferycznych, w taki sposób, by pies nie doświadczał niepokoju w czasie wędrówek.
 
Jeszcze przed nadejściem nawałnicy, podajmy zwierzakowi pyszną przekąskę wymagającą długiego żucia – gryzienie doskonale odstresowuje. Skorzystajmy z terapeutycznej mocy masażu. W razie potrzeby zakupmy dla zwierzaka kamizelkę przeciwlękową – wywoływany przez nią stały ucisk działa relaksująco. 


 
 

Maskowanie niepokojących bodźców
 
By zmniejszyć strach psa przed burzą, warto zamaskować niepokojące bodźce docierające z zewnątrz. Pomóc w tym może tzw. biały szum, czyli monotonny dźwięk generowany np. przez suszarkę lub wentylator, zagłuszający odgłosy grzmotów. Dodatkowo warto przysłonić okna roletami, by pies nie widział rozbłysków na niebie. 
 
Feromony i zioła
 
W łagodzeniu lęku przed burzą u psów pomóc mogą feromony przywiązania neonatalnego D.A.P. – imitujące te wydzielane przez sukę zaraz po porodzie. Działanie przeciwlękowe wykazują również niektóre zioła (np. waleriana) oraz karmy i suplementy z L-tryptofanem. Środki uspokajające dla psów dostępne są w formie sprayów, obroży czy tabletek. 
 
Odwracanie uwagi psa od grzmotów
 
Nie powinniśmy pozwolić na to, by pies koncentrował się na źródle swojego niepokoju. Postarajmy się więc w czasie burzy zaangażować zwierzaka w zabawę lub wykonywanie komend. W ten sposób odwrócimy jego uwagę od przerażających bodźców. 
 
Wpływ społeczny
 
Psy potrafią bezbłędnie odczytywać nasze emocje. Jeśli sami boimy się burzy, nie dziwmy się, że nasz pupil przeczuwa, że wydarzy się coś niedobrego. Starajmy się raczej nastrajać zwierzaka pozytywnie. Nie zostawiajmy go samego, jeśli szuka wsparcia. Jeżeli w naszym domu mieszka kot lub inny pies, który nie boi się burzy, pozwólmy mu potowarzyszyć przestraszonemu czworonogowi – będzie najlepszym nauczycielem spokoju. 
 
Odwrażliwianie i przeciwwarunkowanie
 
Choć wszystkie przedstawione metody mogą złagodzić psi strach, nie rozwiązują one w pełni problemu. Aby całkowicie wyeliminować fobię burzowa u psa, konieczne jest przeprowadzenie terapii behawioralnej, polegającej na odwrażliwianiu na dźwięki grzmotów i przeciwwarunkowaniu. Cały ten proces najlepiej przeprowadzać w czasie, gdy pies nie będzie narażony na niepokojące zjawiska, czyli w okresie od jesieni do wiosny. 
 
Terapia polega na odtwarzaniu zwierzakowi nagrań z odgłosami grzmotów. Należy rozpocząć od cichego odtwarzania i stopniowo, jeśli zwierzak nie wykazuje niepożądanych reakcji, zwiększać głośność odtwarzania, aż do poziomu charakterystycznego dla normalnej burzy. Dźwięki powinny być prezentowane psu z różnych pomieszczeń. Aby stworzyć u psa pozytywne skojarzenia, w trakcie odtwarzania nagrań warto zaproponować mu jego ulubioną zabawę lub zaserwować smakołyki. Gdy dźwięki przestaną dobiegać z głośników, należy zakończyć podawanie przysmaków/zabawę. Dzięki temu pies zacznie kojarzyć grzmoty z pozytywnymi doznaniami.
 
Pomoc specjalistów
 
Jeśli lęk przed burzą uniemożliwia psu normalne funkcjonowanie, należy udać się po pomoc do specjalisty. Konieczne może być zastosowanie wsparcia farmakologicznego i przeprowadzenie terapii pod okiem behawiorysty.
 
 
« poprzednia archiwum następna »
Formy płatności, SSL
 
instagram-banner
 
Funpage internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 
Blog internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 

Centrum wiedzy

Przydatne informacje

Przypominacz

Zapominasz o zamówieniu karmy? Podaj nam swój email i wskaż kiedy mamy Ci przypomnieć o zamówieniu.

Newsletter

Aby otrzymywać informacje
o nowościach i ofertach specjalnych wpisz adres e-mail:

 

POKAŻ WIĘCEJ
ZWIŃ
Dostawy
Realizacja zamówień

Zlokalizuj swoją przesyłkę

Odbiór zamówienia w Paczkomacie

Bezpieczeństwo transakcji
Telekarma społecznościowo
Telekarma.pl . Copyright 2024

Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.

Zastrzeżenia prawne
Proponujemy produkty wielu marek
Proponujemy produkty wielu marek: Acana, Animonda, Arion, Bento Kronen, Bosch, Bozita, Brekkies, Brit, Chappi, Classic Cat, Classic Dog, Eukanuba, Evanger's, Felix, Gourmet, Happy Dog, Hills, IAMS, Kitekat, Mera Dog, Nutra Nuggets, Orijen, Pedigree, Profilum, Purina Cat Chow, Purina Dog Chow, Purina Pro Plan, Regal, Rinti, Royal Canin Breed, Royal Canin Feline, Royal Canin Size, Sanabelle, Sheba, Vitapol, Versele-Laga, Whiskas.
Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.
cookie