Informacja ze sklepu

Jak pomóc zwierzętom w czasie upałów?



Kiedy upał leje się z nieba, wszystkim jest trudno, ale zwierzakom domowym jest podwójnie trudno, ponieważ mają bardzo ograniczone możliwości, aby się ochłodzić. My, ludzie, mamy mnóstwo gruczołów potowych na skórze, które służą termoregulacji, mruczki i psiaki posiadają ich malutko, głównie w obrębie łap, więc prawie się nie pocą. To właśnie z tego powodu pupile tak ciężko znoszą upały i tak bardzo potrzebują naszej pomocy. Wylizywanie się, ziajanie czy szukanie cienia nie zawsze wystarcza, a przegrzanie może mieć fatalne skutki zdrowotne i nie wolno do niego dopuścić. Co zatem robić? Pomóc naszym zwierzakom przetrwać upały, zapewniając im odpowiednie warunki, chłodzenie i unikając największego skwaru, kiedy na przykład wychodzimy z psiakiem na spacer. Na rynku jest też dostępnych wiele akcesoriów chłodzących, które na pewno spodobają się naszemu czworonogowi.
 

Spacery ze zwierzakiem w czasie upałów

Podczas upałów należy zdecydowanie unikać słońca. Szczególnie niebezpieczne godziny przypadają o tej porze dnia, kiedy operacja słoneczna jest największa, czyli w południe. Między godzinami 11 a 15 najlepiej jest unikać wychodzenia na zewnątrz, czyli tak zaplanować spacery z psiakiem (lub mruczkiem), aby odbywały się wcześniej i później. Nie mamy możliwości ominięcia najgorętszych godzin? Wybierzmy się zatem w miejsce, gdzie jest dużo cienia i unikajmy nadmiernej aktywności fizycznej. Psiak lub mruczek na pewno będzie wolał potruchtać i posiedzieć w otoczeniu drzew, niż biegać, skakać i szaleć. Upały to również czas, kiedy lepiej zrezygnować z joggingu i intensywnych zabaw, chyba że wybierzmy się na szaleństwa pod koniec dnia lub wczesnym rankiem, kiedy upał nie jest jeszcze tak bardzo męczący, a słońce dopiero zaczyna (lub kończy) prażyć.
 
Podczas upałów należy też pamiętać o konkretnych akcesoriach. Przedmiotem absolutnie obowiązkowym jest woda – czysta, najlepiej chłodna i przechowywana w rozsądny sposób. Praktyczne i bardzo wygodne są specjalne bidony na wodę dla pupili, zazwyczaj w pakiecie jest też miska, która pełni od razu funkcję nakrętki (jak w ludzkim termosie). Bidon należy brać ze sobą na każdy spacer, nawet krótki. Jeśli planujemy piknik, warto wziąć również matę lub kocyk, a na plażę lub nad rzekę – parasol, który uchroni nas i zwierzaka przed słońcem. Pamiętajmy też, że kudłacze (i po części mruczki) chłodzą się poprzez ziajanie, więc muszą mieć tak dobrane kagańce oraz legowiska/transportery, aby bez problemu mogły szeroko otwierać pysk i mieć dostęp do świeżego powietrza.
 

Jak schłodzić zwierzaka w domu?

W domu potrafi być nieraz jeszcze goręcej niż na zewnątrz, zwłaszcza jeśli mieszkamy w dużym mieście, gdzie mury nagrzewają się aż nie do wytrzymania. Co wówczas robić? Jest kilka sposobów.
 
Po pierwsze – możemy kupić zwierzakowi specjalne chłodzące legowisko albo matę chłodzącą, która jest tak łatwa w rozłożeniu i przenoszeniu, że możemy nią wyścielić dowolną powierzchnię wewnątrz i na zewnątrz (na przykład na tarasie). Możemy również „przerobić” tradycyjne legowisko, kładąc pod nim zabezpieczoną bryłę lodu. Lód zacznie parować i przyjemna, chłodząca mgiełka przyniesie pupilowi ukojenie. Ważne jest tylko, aby lód nie dotykał bezpośrednio posłania ani koca, bo go zamoczy.
 
Po drugie – możemy dać czworonogowi do zabawy kostki lodu. Podrzucanie, lizanie, rozgryzanie, wcieranie w siebie zimnej wody – to wszystko przyjemnie schłodzi i jeszcze dostarczy zwierzakowi wody.
 
Po trzecie – możemy postawić przy legowisku wiatrak albo zamontować wentylację. Ważne jest jednak, aby urządzenie było zabezpieczone i żeby nie chłodziło za mocno, bo lodowaty podmuch w czasie upału to gwarantowane przeziębienie.
 
Po czwarte – możemy zorganizować pupilowi mini-basen. W ogrodzie ustawimy go bez problemu, w mieszkaniu jest już nieco gorzej, ale spróbujmy wykorzystać wannę, brodzik prysznicowy albo po prostu podłogę w łazience. W sklepach zoologicznych dostaniemy specjalne baseny dla czworonogów. Oczywiście nie wolno nalewać do nich lodowatej wody, bo futrzak się rozchoruje albo wyziębi sobie nerki.
 
Po piąte – warto kupić czworonogowi zabawki chłodzące. Takie gadżety są dostępne przede wszystkim dla psiaków – to specjalne gryzaki, do których nalewamy wodę i wsadzamy je do zamrażarki na minimum 2 godziny. Woda zmienia się w lód, a psiak zgryzając kość bawi się lodem i przy okazji nawadnia organizm.
 
↓ AKCESORIA CHŁODZĄCE DLA PSA ↓ 


Wypad nad wodę ze zwierzakiem

Upał do doskonały czas, aby pobawić się nad rzeką, jeziorem albo nad morzem. Obowiązuje ta sama zasada co podczas wypadów z dziećmi: korzystamy tylko ze sprawdzonych i bezpiecznych kąpielisk i nie spuszczamy zwierzaka z oczu, a najlepiej ze smyczy (choć może być długa, zapewniająca swobodę ruchów). Na piknik nad wodą należy zabrać wszystkie potrzebne akcesoria: wodę, pożywienie, matę, ochronę przed słońcem (namiot albo parasol), a także zabawki.
 
Zabawki do wody są zazwyczaj kolorowe i oczywiście nie toną. Wybierzmy takie z atestem, które nie są toksyczne, nie brudzą i nie rozpadną się na kawałki po kilku ugryzieniach. Najbardziej popularne są piłki, ale możemy też sięgnąć po specjalne dyski, liny i gumowe figurki. Nie każdy pupil ma ochotę wchodzić do wody, więc możemy pobawić się z nim na brzegu – w przeciąganie liny, kopanie dołów, aportowanie czy tropienie. Oczywiście takie aktywności są standardowo przypisywane psiakom, ale wcale nie oznacza to, że nie możemy zaszaleć nad wodą z mruczkiem, królikiem albo fretką. Przecież im też jest gorąco i też chcą się bawić!
 
Podczas wszelkich wypadów w plener nasz pupil musi mieć rzecz jasna ochronę nie tylko przed słońcem, ale także przed owadami. Obroża, krople albo spray – wybór jest szeroki. Warto wybrać produkt dwa w jednym, który walczy nie tylko z kleszczami, ale także z komarami czy muchami. 
 

Pomoc zwierzętom w czasie upałów

Warto pamiętać, że upały dokuczają także zwierzakom bezpańskim. O ile cień zawsze uda się jakoś znaleźć, o tyle z wodą, zwłaszcza kiedy długo nie pada, może być wiele problemów. Zadbajmy o bezpieczeństwo takich czworonogów i wystawmy pod blokiem albo pod altaną śmietnikową miskę z wodą i trochę mokrej karmy.
 
Reagujmy też, kiedy widzimy bezmyślność innych właścicieli. Psiak uwiązany na słońcu? Transporter stojący na rozprażonym chodniku? Zwierzak uwięziony w nagrzanym samochodzie? Nie bójmy się interweniować. Czasami wystarczy zwrócić uwagę, kiedy indziej trzeba posunąć się do wezwania odpowiednich służb albo samodzielnego zbicia szyby w samochodzie. Pamiętajmy, że zwierzęta same nie poproszą nas o pomoc, a mogą bardzo jej potrzebować.
« poprzednia archiwum następna »
Formy płatności, SSL
 
instagram-banner
 
Funpage internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 
Blog internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 

Centrum wiedzy

Przydatne informacje

Przypominacz

Zapominasz o zamówieniu karmy? Podaj nam swój email i wskaż kiedy mamy Ci przypomnieć o zamówieniu.

Newsletter

Aby otrzymywać informacje
o nowościach i ofertach specjalnych wpisz adres e-mail:

 

POKAŻ WIĘCEJ
ZWIŃ
Dostawy
Realizacja zamówień

Zlokalizuj swoją przesyłkę

Odbiór zamówienia w Paczkomacie

Bezpieczeństwo transakcji
Telekarma społecznościowo
Telekarma.pl . Copyright 2024

Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.

Zastrzeżenia prawne
Proponujemy produkty wielu marek
Proponujemy produkty wielu marek: Acana, Animonda, Arion, Bento Kronen, Bosch, Bozita, Brekkies, Brit, Chappi, Classic Cat, Classic Dog, Eukanuba, Evanger's, Felix, Gourmet, Happy Dog, Hills, IAMS, Kitekat, Mera Dog, Nutra Nuggets, Orijen, Pedigree, Profilum, Purina Cat Chow, Purina Dog Chow, Purina Pro Plan, Regal, Rinti, Royal Canin Breed, Royal Canin Feline, Royal Canin Size, Sanabelle, Sheba, Vitapol, Versele-Laga, Whiskas.
Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.
cookie