Podróżowanie z czworonożnym pupilem może być doskonałym sposobem na spędzanie wolnego czasu. Co jednak zrobić, jeśli naszym marzeniem są egzotyczne wczasy lub wyprawa za ocean? Wbrew pozorom nie zawsze musimy rezygnować ze wspólnej wyprawy z psem. Większość czworonogów może podróżować z nami samolotem. Podpowiadamy, jakie formalności trzeba spełnić, żeby zabrać pupila na pokład oraz jak sprawić, by pies w samolocie czuł się bezpiecznie i komfortowo.
Podróż z psem samolotem – środki bezpieczeństwa
Decyzja o podróży samolotem z psem zawsze powinna być dobrze przemyślana. Choć w przypadku większości dorosłych i zdrowych psów nie ma bezwzględnych przeciwwskazań do podróży podniebnym środkiem transportu, nie każdy zwierzak dobrze znosi taką wyprawę.
Dla wielu psów lot wiąże się ze sporym stresem. Jeśli nasz pupil boi się hałasów, tłumów, zmian otoczenia, jazdy jakimkolwiek środkiem transportu, zabieranie go na pokład jest bardzo ryzykownym rozwiązaniem. Natury podróżników nie mają także czworonogi lękliwe, nieśmiałe, niezsocjalizowane i wychowane w otoczeniu ubogim w bodźce.
Nagłe zmiany ciśnienia i wysokości oraz turbulencje mogą stanowić zagrożenie dla czworonogów w podeszłym wieku, ras brachycefalicznych, cierpiących na choroby endokrynologiczne, układu krążenia, oddechowego lub nietolerancję transportową.
Niektóre linie lotnicze, w trosce o bezpieczeństwo czworonogów i pasażerów, zabraniają przewozu psów ras ze skróconą kufą (np. mopsów, buldogów) i uznawanych za agresywne (np. rottweilerów).
Jeśli mamy wątpliwości, czy podróż samolotem będzie dla naszego pupila bezpieczna i komfortowa, koniecznie omówmy sprawę z lekarzem weterynarii lub behawiorystą. Przemyślmy też, czy nasz podopieczny będzie miał jakąkolwiek frajdę z wyjazdu. Jeśli wyjeżdżamy jedynie na tydzień lub planujemy zwiedzać miejsca niedostępne dla czworonożnych turystów, raczej nie warto narażać zwierzaka na stres i trudy podróży.
Pies w samolocie – sposoby przewozu
Pies w samolocie może podróżować na trzy sposoby: na pokładzie, w luku bagażowym lub specjalnym lotem jako cargo (w luku bagażowym). Sposób przewozu zwierzęcia uzależniony jest od jego wagi i regulaminu linii lotniczych.
Zgodnie z regulaminem Polskich Linii Lotniczych LOT na pokładzie mogą podróżować jedynie czworonogi, których waga razem z pojemnikiem transportowym nie przekracza 8 kg. Psa można przewozić jedynie w transporterze o odpowiednich wymiarach: 55 cm x 40 x 20 cm (długość x szerokość x wysokość) dla samolotów B787 i B737 lub 45 x 30 x 20 cm (długość x szerokość x wysokość) dla samolotów DH4, E70, E75, E95. Zwierzę musi przebywać w pojemniku w trakcie całego lotu. W czasie startu, lądowania i turbulencji transporter musi być umieszczony pod fotelem znajdującym się przed nami.
Większe psy w samolocie nie mogą podróżować na pokładzie, lecz jedynie w luku bagażowym lub jako cargo. W tym przypadku nie możemy nadzorować całej podróży, a odpowiedzialność za zwierzaka spoczywa na pracownikach linii lotniczych. Jeśli planujemy przewozić pupila w ten sposób, powinniśmy przygotować dla niego specjalny transporter. Musi być on na tyle duży, by zwierzak mógł w nim się położyć, wstać i obrócić. Pojemnik transportowy powinien ponadto być wykonany z trwałego materiału (włókna szklanego, metalu, sztywnego tworzywa sztucznego, litego drewna, sklejki lub metalowej siatki) i wentylowany z co najmniej trzech stron. Dodatkowo należy odpowiednio go oznaczyć i wyposażyć w materiał chłonny oraz pojemniki z wodą i jedzeniem.
Nieco inaczej wygląda lot samolotem z psem asystującym. Najczęściej taki pupil może podróżować bezpłatnie na pokładzie samolotu. Nie trzeba też umieszczać go w transporterze. Z reguły wystarczy, że czworonożny pomocnik będzie na smyczy.
Jakie dokumenty są wymagane, by podróżować z psem samolotem?
Przed zabraniem psa do samolotu musimy przygotować odpowiednie dokumenty. Zawsze przed podróżą należy sprawdzić nie tylko ogólne wymagania linii lotniczych, ale również regulamin przewozu zwierząt w kraju, do którego się wybieramy.
Aby zabrać psa na pokład lub do luku bagażowego Polskich Linii Lotniczych LOT, powinniśmy przygotować: paszport zwierzaka, aktualną książeczkę szczepień (z adnotacją o szczepieniu przeciw wściekliźnie), aktualne zaświadczenie o stanie zdrowia (z wynikiem badania klinicznego, informacją o odrobaczaniu, odkleszczaniu itp.). Czworonóg musi być też oznakowany za pomocą mikrochipa.
Drogą powietrzną możemy przewozić jedynie pupila, który ukończył 3. miesiące i został zaszczepiony przeciw wściekliźnie nie wcześniej niż 21 dni przed odlotem. Jeśli planujemy zabrać psa na pokład samolotu, powinniśmy najpóźniej 24 godziny przed podróżą zgłosić to telefonicznie i upewnić się, że przewóz danym lotem będzie możliwy. Transport psa jako cargo należy zgłosić 4-7 dni przed podróżą. Za przewóz psa na pokładzie lub w luku bagażowym musimy uiścić określoną w cenniku opłatę, uzależnioną od wielkości zwierzaka oraz trasy przelotu.
Jak przygotować psa do podróży samolotem?
By podróż z psem samolotem przebiegała spokojnie i komfortowo, warto się do niej dobrze przygotować. Co można zrobić, by ułatwić pupilowi lot?
Minimum kilka tygodni przed wyjazdem należy zapoznać psa z transporterem i przyzwyczaić go do pozostawania w zamkniętym akcesorium. Ważne jest, by zwierzak pozytywnie skojarzył pojemnik transportowy, dlatego warto zachęcać go do wchodzenia i pozostawania w akcesorium za pomocą smakołyków i zabawek.
Czworonożny turysta powinien wejść na pokład zrelaksowany i wyciszony. Z tego względu kilka dni przed wyjazdem warto wydłużyć czas wspólnych spacerów i zaangażować zwierzaka w wyczerpujące fizycznie i umysłowo rozrywki. Należy wybierać aktywności o działaniu uspokajającym (węszenie, swobodna eksploracja otoczenia, rozwiązywanie łamigłówek logicznych), a nie pobudzającym (np. aportowanie).
Dzień przed wyjazdem można nieco zmniejszyć psu porcje pokarmu. Lepiej też zrezygnować z podawania zwierzakowi przekąsek zwiększających pragnienie (np. przysmaków dentystycznych). Ostatni posiłek pies powinien zjeść najpóźniej kilka godzin przed wyjazdem.
Jeśli obawiamy się, jak nasz podopieczny zniesie podróż, możemy poprosić lekarza weterynarii o przepisanie mu środków uspokajających. Dobrym pomysłem jest także wyposażenie pupila w obrożę adaptacyjną lub spryskanie jego transportera sprayem uspokajającym.
Odprawa ze zwierzakiem może znacznie się wydłużyć, dlatego na lotnisko najlepiej przybyć najpóźniej 3 godziny przed wylotem. Podróż z psem samolotem powinna odbywać się bez przesiadek. Przed wejściem na pokład trzeba wybrać się z psem na krótki spacer, w trakcie którego zwierzak będzie mógł załatwić swoje potrzeby fizjologiczne. Można też napoić pupila niewielką porcją wody. Jeśli pies w samolocie będzie przebywał w luku bagażowym, należy przymocować do transportera karteczkę z danymi naszymi i czworonoga oraz informacją o zasadach karmienia zwierzaka. Lepiej unikać wylewnego żegnania się z pupilem – może to niepotrzebnie spotęgować emocje.
Pies w samolocie – niezbędne akcesoria
Przed wyruszeniem z pupilem w podróż, powinniśmy skompletować dla niego bagaż podróżny. W psim transporterze musimy umieścić materiał chłonny (np. podkład higieniczny) i mięciutkie posłanie. Warto włożyć do pojemnika transportowego kocyk czworonoga lub element własnej garderoby (np. koszulkę) – znajomy zapach podziała na zwierzaka uspokajająco. Dodatkowo można zaoferować pupilowi jego ulubioną zabawkę (np. gryzak). Nie powinniśmy jednak umieszczać w transporterze smakołyków, którymi zwierzak mógłby się zadławić. Dla psów podróżujących w luku bagażowym trzeba przygotować ponadto pojemniki na pokarm i wodę.
Pakując walizkę, nie możemy zapomnieć o akcesoriach, które przydadzą się na lotnisku lub w miejscu wypoczynku. Pamiętajmy więc, by zabrać: niezbędne dokumenty, smycz, kaganiec, miskę turystyczną, bidon na wodę, apteczkę pierwszej pomocy dla psa, zapas karmy i preparaty pielęgnacyjne (np. chusteczki nawilżone, krem ochronny do łap, krem przeciwsłoneczny). Wtedy nasz wypoczynek z pupilem z pewnością będzie udany.