Agility to jeden z najpopularniejszych sportów kynologicznych, to znaczy takich, które można uprawiać razem z psem. A jednak nie każdy opiekun wie, co też kryje się pod tą tajemniczą nazwą. Czym jest agility? Na czym polega i jak można zacząć przygodę z tą dyscypliną? Oto wszystko, co musisz wiedzieć!
Agility: na czym to polega?
Mówiąc najprościej, agility polega na pokonywaniu przez psa specjalnego toru przeszkód, przy pomocy komend i wskazówek opiekuna. Tor ten, zwany parkourem, może składać się z rozmaitych elementów, takich jak tunele, palisady, huśtawki, ruchome pochylnie i slalomy. Dodatkową trudność stanowi fakt, że tor należy przejść w odpowiedniej kolejności, a każdą z przeszkód pokonać w określony sposób i od właściwej strony.
Pokonując tor, pies musi wykazać się nie tylko szybkością i zwinnością, ale także posłuszeństwem. Wszystkie przeszkody powinien przejść, kierując się wskazówkami opiekuna, który za pomocą komend i gestów podpowiada mu, co i w jakiej kolejności należy robić.
Czy każdy pies może trenować agility?
Jak informuje Związek Kynologiczny w Polsce, dyscyplina agility jest otwarta dla wszystkich psów rasowych. Przynajmniej teoretycznie. W praktyce niestety wygląda to nieco inaczej, bo nie każdy pies poradzi sobie z tak wymagającym i wyczerpującym treningiem. Tor przeszkód pokonuje się na czas, liczy się dokładność i precyzja, więc pies musi być szybki, zwinny i zdolny do wzmożonego wysiłku. Aby osiągnąć perfekcję potrzebne będą długie, wyczerpujące treningi, a nie każdy zwierzak da sobie z nimi radę.
Agility jest niewskazane zwłaszcza dla psów starszych, przewlekle chorych oraz borykających się ze schorzeniami stawów i kręgosłupa. Nie poradzą sobie z nim również psy duże i masywne, a także rasy brachycefaliczne, czyli te o krótkich kufach.
Z jakim psem można ćwiczyć agility?
Przygodę z psim sportem agility można rozpocząć, gdy pupil ukończy pierwszy rok życia. Zwierzak powinien być całkiem zdrowy i sprawny, a przede wszystkim chętny do ruchu i aktywności na świeżym powietrzu. Trening można zacząć, kiedy pies ma już opanowane podstawy posłuszeństwa i potrafi pracować z opiekunem, wykonywać jego polecenia i komendy.
W agility najlepiej czują się rasy psów pasterskich i myśliwskich, które wyróżnia lekkość i zwinność, a przy tym naturalne ukierunkowanie na pracę z człowiekiem. Będą to między innymi owczarki belgijskie, szkockie i niemieckie, a także pudle, border collie oraz owczarki pirenejskie. W zawodach często udział biorą także spaniele oraz Jack Russell teriery.
Agility z psem: jak zacząć?
Pies, który zaczyna przygodę z agility, powinien być już przeszkolony w zakresie podstaw posłuszeństwa. Dlatego, zanim przejdziesz do konstruowania toru przeszkód, zadbaj o solidny trening poprawnego zachowania oraz reagowania na komendy i polecenia. Dopiero wtedy, gdy osiągniesz pełne porozumienie z pupilem, będziesz mógł myśleć o prawdziwym treningu agility.
Samodzielne zbudowanie toru przeszkód dla psa nie jest trudne. Trzeba wiedzieć przede wszystkim, jakie zadania pupil napotka na prawdziwym torze turniejowym, a następnie odwzorować go w miarę możliwości. Będą to przede wszystkim tunele, ruchome kładki, palisady do przeskakiwania, obręcze oraz huśtawki. Najlepiej zacząć od zapoznania psa z każdą przeszkodą pojedynczo. Daj pupilowi czas, by dobrze zrozumiał, czego od niego wymagasz i nauczył się reagowania na Twoje wskazówki. Kiedy zwierzak opanuje każdą przeszkodę z osobna, możesz zacząć łączyć je po 2-3 w nieco większy tor przeszkód. Postaraj się, jak najczęściej zmieniać kolejność przeszkód, tak aby pies nie przyzwyczaił się do żadnego schematu i zawsze polegał na Twoich komendach.
Dlaczego warto trenować z psem agility?
Agility to fascynujący sport i wspaniała zabawa zarówno dla psa, jak i jego opiekuna. Można taranować go wyczynowo, biorąc udział w zawodach, lub po prostu rekreacyjnie i dla przyjemności. Pokonywanie tak złożonych przeszkód aktywuje do pracy niemal wszystkie mięśnie w ciele psa, a ponadto angażuje jego umysł i zmusza do myślenia.
Treningi agility wzmacniają także więź pomiędzy psem a opiekunem oraz wzajemne zaufanie. To świetny sposób na wspólne i aktywne spędzanie czasu z ulubieńcem, które przy odrobinie cierpliwości na początku może przerodzić się w prawdziwą, piękną pasję.
Zawody Agility dla psów. Co trzeba wiedzieć?
Jeśli chciałbyś spróbować sił w zawodach, to nic nie stoi na przeszkodzie. Na początek trzeba jednak zapoznać się z regulaminem oraz zasadami zawodów organizowanych przez Związek Kynologiczny w Polsce. Udział w tych zawodach mogą brać wyłącznie psy rasowe, ale w kraju organizuje się też zawody, na których mile widziane są wszystkie czworonogi, w tym kundelki.
Oficjalne zawody Związku dzielną psy na 5 kategorii w zależności od wzrostu: Extra Samll, Small, Medium, Mini Large oraz Large. Przeszkody na każdym torze są takie same, ale dostosowane do gabarytów zwierzaków. Zawody wygrywa pies, który pokona tor bezbłędnie i zrobi to najszybciej.