Informacja ze sklepu

Ile kosztuje utrzymanie psa?


To pytanie, które nurtuje wielu właścicieli psiaków i na które zdecydowanie powinniśmy sobie odpowiedzieć zanim postanowimy kupić lub przygarnąć pod nasz dach szczekającego pupila. Warto pamiętać, że pies to nie zabawka, ma swoje potrzeby, a to oczywiście generuje pewne koszty. Niektóre rzeczy kupuje się raz i wystarczają na długo, jak na przykład smycz czy kaganiec, inne z kolei należy uzupełniać regularnie – to dotyczy przede wszystkim jedzenia, ale też leków. Nie ma czegoś takiego jak konkretna cena utrzymania pupila, bo wiele zależy od rasy, stanu zdrowia czy trybu życia zwierzaka. Leczenie czworonogów wciąż kosztuje naprawdę sporo, nie można też oszczędzać i kupować najtańszej karmy, bo to zazwyczaj śmieciowe pożywienie, a nie odżywczy posiłek. Jeżeli nasz zwierzak będzie uprawiał wyczynowo jakiś sport albo zamierzamy pojawiać się z nim na wystawach, to koszty jego utrzymania pójdą w górę i musimy mieć tego świadomość. Zanim pojawi się w naszym domu, trzeba też przygotować wyprawkę – to zestaw bazowy i też ma swoją cenę.


Wyprawka dla psa

Pewne rzeczy powinny znaleźć się w domu, zanim zawita do niego psiak. Oto lista tych najbardziej potrzebnych:
 
1. Legowisko
 Każdy zwierzak ma inne wymagania, więc pierwsze legowisko będzie tym próbnym. Wiele psiaków uwielbia pluszowe budy, ale do wyboru mamy też bardziej odkryte kanapy czy kosze, leżanki, a nawet zupełnie pozbawione ścian materace typu ponton. Nie wiemy, co spodoba się kudłaczowi? Kupmy coś standardowego – okrągły materiałowy kosz z nakryciem lub bez albo właśnie mięciutki domek z pluszu. Koniecznie dopasujmy legowisko do rozmiarów zwierzaka. Ceny zaczynają się od kilkudziesięciu złotych, ale zazwyczaj trzeba zapłacić około 150 złotych, a jeśli planujemy szaleć, to nawet 300 złotych.
 
2. Zestaw spacerowy
Potrzebujemy smyczy, kagańca i obroży albo szelek. Najlepiej wybrać dwa rodzaje smyczy, czyli krótką (i najlepiej tradycyjną, nieregulowaną) i długą (najlepsze są linki i taśmy, ale pod warunkiem, że umiemy obsługiwać smycz automatyczną). Kaganiec musi z kolei umożliwiać ziajanie i pasować ciężarem do pupila. Najlepsze są te tradycyjne, typu koszykowego. W przypadku mniejszych ras (a także bardzo żywiołowych) lepsze od obroży okażą się szelki, bo osłonią szyjny odcinek kręgosłupa pupila. Warto wybrać akcesoria z elementami odblaskowymi. Koszty to około 200 złotych albo więcej.
 
3. Miski
Psiak potrzebuje przynajmniej dwóch: na jedzenie i na wodę. Wielu właścicieli nieco rozszerza ten model i wybiera dwie miski na jedzenie (suche i mokre) oraz trzecią na picie. Miska z wodą powinna stać w pewnej odległości od tej z pożywieniem, aby pupil nie zrobił sobie bagna w kąciku żywieniowym. Wybierzmy też takie miski, które mają nakładki antypoślizgowe. Najlepsze są metalowe, ale sprawdzi się też plastik, o ile będziemy je co jakiś czas wymieniać (łatwo się rysują i pękają). Na rynku dostępne są też miski ze specjalnym bolcem pośrodku, które spowalniają proces jedzenia – idealne dla psiaków pochłaniających jedzenie w tempie błyskawicy. Koszt: od kilkudziesięciu do nawet 100 złotych.

↓ MISKI DLA PSA ↓

 
4. Zabawki
Każdy zwierzak uwielbia się bawić, a szczenięta mają wręcz niespożyte ilości energii, więc lepiej, aby mogły ją z sensem wyładować. Warto wybrać na początek zabawki standardowe: piłkę, gryzak, linę do przeciągania, piszczącą gumową zabawkę czy pluszaka. Kiedy poznamy bliżej potrzeby i charakter psiaka, przyjdzie czas na większą specyfikację. Wybierajmy zabawki z nietoksycznych i niebarwiących materiałów, z atestem bezpieczeństwa i koniecznie bez żadnych wystających i ostrych części. Koszty zależą od ilości i standardu zabawek, ale prawdopodobnie poniżej 50 złotych zakupów zrobić nam się nie uda. Ci, co zaszaleją, wydadzą 200 lub 300 złotych.
 
↓ ZABAWKI DLA PSA ↓

 
5. Artykuły higieniczne
Na początku nie musimy szaleć, o ile oczywiście nie planujemy za chwilę zabierać zwierzaka na wystawę. Warto kupić grzebień i szczotką z naturalnego włosia, a także hipoalergiczny szampon albo szampon i odżywkę w jednym. Wśród produktów higienicznych, które przydadzą nam się w dalszej perspektywie, są waciki i płyny do przemywania uszu, oczu czy zębów. Przydadzą się też cążki do pazurów czy dobre nożyczki. Dla maluchów warto kupić także maty do nauki siusiania. Całość będzie zapewne kosztować powyżej 100 złotych. Jeśli kupimy wszystko na raz, cena wyniesie około 250 złotych.
 
W skład wyprawki rozszerzonej wchodzą ponadto:
  • transporter albo mata samochodowa
  • akcesoria szkoleniowe
  • bidon na wodę
  • adresówka
  • ewentualne ubranka oraz buty na fatalną pogodę
Jak widać, koszty najskromniejszej wyprawki wynoszą kilkaset złotych, natomiast takiej all inclusive nawet kilka tysięcy. Zazwyczaj nie kupuje się jednak wszystkiego na raz, więc koszty są trochę rozłożone. Warto jednak mieć świadomość, że za 200 złotych nie wyposażymy raczej psiaka we wszystko, co potrzebne, chyba że wspomogą nas przyjaciele, którzy podzielą się pewnym artykułami. Artykułu używane nie zawsze jednak zdają egzamin, a używanie niektórych z nich jest mało bezpieczne i niespecjalnie higieniczne.
 

Ile kosztuje żywienie psa?

Pożywienie dla pupila to wydatek regularny. Psie menu powinno być zdrowe, dobrze zbilansowane, dopasowane do wieku, rasy, trybu życia i gustu czworonoga. Koszty zależą w dużej mierze od wielkości zwierzaka, bo zwierzaki ras małych i miniaturowych jedzą o wiele mniej niż kudłacze ras wielkich i olbrzymich. Do tego dochodzą specjalne zapotrzebowania żywieniowe – nasz psiak może mieć alergię pokarmową, kłopoty z trawieniem czy z nerkami. Im bardziej specjalistyczna karma, tym cena okazuje się wyższa. Do jeszcze innej ligi należą karmy weterynaryjne, które stosuje się miesiącami i pełnią one rolę zarówno pożywienia, jak i leków.
 
Jeśli chcemy stosować najnowsze trendy żywieniowe albo „trzymać” pupila na specjalnej diecie, na przykład BARF albo stuprocentowo naturalnej, musimy liczyć się z wyższymi kosztami. Do tego dochodzą ceny przysmaków, przekąsek, artykułów dentystycznych czy gryzaków. Ile to wszystko kosztuje miesięcznie? Od 150 złotych do 250 złotych, choć oczywiście to ceny statystyczne, a każdy psiak potrzebuje czegoś innego. Zazwyczaj wraz z wiekiem zwierzaka rosną koszty jedzenia, bo potrzeba bardziej specjalistycznych produktów.
 

↓ PUSZKI I SASZETKI DLA PSA ↓

Opieka weterynaryjna dla psa i jej koszty

Zwierzęta chorują tak samo jak ludzie, a do tego potrzebują regularnych kontrolnych wizyt u weterynarza. Nasz kudłacz potrzebuje także okresowych szczepień, odrobaczania czy ochrony przeciwkleszczowej. Rocznie kosztuje to przeciętnie około 300 złotych, ale oczywiście cena idzie mocno w górę, jeśli potrzebne są dodatkowe badania, leki czy zabiegi. Niestety, zwierzaki mają wyłącznie prywatną służbę zdrowia.
 
Jeśli nasz zwierzak jest przewlekle chory i na przykład potrzebuje stałej i intensywnej terapii antynowotworowej, koszty sięgają tysięcy złotych (kilku, kilkunastu albo – w skrajnych przypadkach – kilkudziesięciu). 
 
Do wydatków koniecznie należy doliczyć zabieg kastracji/sterylizacji. Będzie to kosztowało między 200 złotych a 500 złotych.
 

Dodatkowe koszty utrzymania psa

Oprócz wszystkich mniej lub bardziej bazowych wydatków, trzeba doliczyć także te dodatkowe, okazyjne. Wśród nich jest:
  • wizyta u goomera
  • udział w wystawach
  • wizyta u dietetyka/trenera/behawiorysty/zoopsychologa
  • kompleksowe szkolenie
  • psi paszport
  • zakup samego rasowego psa
Rozpiętość cenowa jest ogromna – od kilkuset złotych do nawet kilkudziesięciu tysięcy.
 
Z psami jest jak z dziećmi – choć wydatków jest sporo, radość z posiadania pupila jest tego zdecydowanie warta i szybko się o wszystkich kosztach zapomina. Nie znaczy to oczywiście, że nie należy brać ich pod uwagę. Średni koszt utrzymania psiaka wynosi około 3 tysiące złotych rocznie (o ile nie pojawią się żadne niespodzianki) i trzeba być na taką sumę przygotowanym.


Autorka: Magdalena Dolata
 
« poprzednia archiwum następna »
Formy płatności, SSL
 
instagram-banner
 
Funpage internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 
Blog internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 

Centrum wiedzy

Przydatne informacje

Przypominacz

Zapominasz o zamówieniu karmy? Podaj nam swój email i wskaż kiedy mamy Ci przypomnieć o zamówieniu.

Newsletter

Aby otrzymywać informacje
o nowościach i ofertach specjalnych wpisz adres e-mail:

 

POKAŻ WIĘCEJ
ZWIŃ
Dostawy
Realizacja zamówień

Zlokalizuj swoją przesyłkę

Odbiór zamówienia w Paczkomacie

Bezpieczeństwo transakcji
Telekarma społecznościowo
Telekarma.pl . Copyright 2025

Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.

Zastrzeżenia prawne
Proponujemy produkty wielu marek
Proponujemy produkty wielu marek: Acana, Animonda, Arion, Bento Kronen, Bosch, Bozita, Brekkies, Brit, Chappi, Classic Cat, Classic Dog, Eukanuba, Evanger's, Felix, Gourmet, Happy Dog, Hills, IAMS, Kitekat, Mera Dog, Nutra Nuggets, Orijen, Pedigree, Profilum, Purina Cat Chow, Purina Dog Chow, Purina Pro Plan, Regal, Rinti, Royal Canin Breed, Royal Canin Feline, Royal Canin Size, Sanabelle, Sheba, Vitapol, Versele-Laga, Whiskas.
Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.
cookie