Informacja ze sklepu

Jak się liczy wiek kota?


Każdy kociarz wie, że towarzystwo mruczącego przyjaciela nie ma sobie równych. Co zrobić, by móc cieszyć się nim jak najdłużej? W artykule wyjaśniamy, ile tak naprawdę żyją koty, podpowiadamy też, jak określić wiek kota na podstawie cech jego wyglądu i przełożyć go na lata ludzkie?

Przełożenie wieku kota na lata ludzkie to nie taka prosta sprawa. Mruczki osiągają dojrzałość w stosunkowo krótkim czasie i szybciej się starzeją. Istnieje jednak pewien przelicznik, który pomaga oszacować wiek pupila i przełożyć go na ludzki. Wbrew pozorom ma to duże znaczenie, bo znając wiek mruczka, możemy lepiej go zrozumieć i dopasować dietę czy tryb życia do jego nowych potrzeb. Jak obliczyć wiek kota?
 

Jak długi żyją koty?

To podstawowe pytanie, na które warto znaleźć odpowiedź, nim przejdziemy dalej. Otóż większość kotów domowych żyje od 10 do około 16 lat. Nie jest to oczywiście żadna zasada, bo długość kociego życia zależy od bardzo wielu czynników. Na kondycję pupila wpływa przecież dieta, a także warunki i środowisko, w jakich funkcjonuje. Równie ważne są cechy genetyczne, a jak wiemy niektóre rasy, na przydał koty syjamskie i manxy żyją o wiele dłużej, nawet do 20 lat.
Bez wątpienia największe szanse na długie i zdrowe życie mają niewychodzące koty domowe. Zwłaszcza te, które mogą cieszyć się zdrową, wartościową dietą, odpowiednią dawką ruchu i właściwą opieką weterynaryjną.


↓ KARMY SUCHE DLA KOTA ↓ 
 

Jak obliczyć wiek kota i przełożyć na lata ludzkie?

Jeszcze do niedawna uważano, że 1 rok z życia kota odpowiada 7 ludzkim latom. Dziś odchodzi się od tej metody obliczania kociego wieku. Nowy schemat zakłada, że etap rozwoju półrocznego kociaka można porównać do około 10-letniego dziecka. Roczny kot byłby zaś już 15-latkiem, a dwuletni w pełni dojrzały zwierzak miałby aż 24 lata wedle ludzkiej rachuby. Każdy kolejny rok ma już stały przelicznik i odpowiada dokładnie 4 ludzkim latom. Zatem 3-letni mruczek miałby za sobą aż 28 ludzkich lat.
Przyjmując ten przelicznik, można oszacować, że 12 czy 14 lat to już podeszły wiek dla kota, odpowiadający mniej więcej 70 ludzkim latom. Z kolei koty dożywające aż 20 lat, można uznać za niemal 100-latków.


Ile lat ma kot? Kalkulator wieku kota

Poniższy kalkulator mówi dokładnie, jak przełożyć wiek pupila na ludzkie lata. Trzeba jednak pamiętać, że chodzi tu raczej o rozwój fizyczny i tempo starzenia się organizmu. Wiek kota nie zawsze idzie w parze z jego rozwojem emocjonalnym, w końcu nawet starsze koty lubią się bawić, ganiać za zabawkami i harcować w domu.
  • 1-miesięczny kociak - 6-miesięczne dziecko 
  • 3-miesięczny kociak = 4-letnie dziecko 
  • 6-miesięczny kociak = 10-letni człowiek 
  • 8-miesięczny kociak = 15-letni człowiek 
  • roczny kot = 18-letki człowiek 
  • 2-letni kot = 24-letni człowiek
  • 4-letni kot = 35-letni człowiek 
  • 6-letni kot = 42-letni człowiek
  • 10-letni kot = 60-letni człowiek 
  • 12-letni kot = 70-letni człowiek
  • 16-letni kot = 84-letni człowiek
     

Jak określić wiek kota na podstawie jego wyglądu?

Jak określić wiek kota, którego nie znamy od małego? Kiedy adoptujemy kota ze schroniska lub przygarniamy go z ulicy, chcemy wiedzieć mniej więcej, ile lat ma nowy pupil. To ważne, chociażby ze względu na opracowanie najlepszej dla niego diety czy innej, wymaganej opieki. Na szczęście jest sposób, by oszacować wiek mruczka – wystarczy przyjrzeć się pewnym cechom jego wyglądu:
 
  • Uzębienie – stan zębów kota może powiedzieć wiele o jego wieku i kondycji. 8-tygodniowy kociak ma już komplet mlecznych zębów, a w wieku 3-4 miesięcy wymienia je na stałe. Kot w wieku 6 miesięcy powinien mieć już 12 siekaczy, 4 kły, 4 zęby trzonowe i 10 przedtrzonowych. Zęby kotów 2-letnich są już nieco zużyte i zaczyna pojawiać się na nich osad. W kolejnych latach kamienia nazębnego jest coraz więcej i to na jego podstawie wielu weterynarzy określa wiek kota
  • Sierść – starsze koty, w wieku około 9 lat powoli tracą masę mięśniową, a ich futro staje się matowe i bardziej sztywne. Zły stan futra może jednak świadczyć także o złym żywieniu lub warunkach, w jakich żył kot.
  • Oczy – kolejną oznaką starzenia u kota są zamglone, jakby zmętniałe oczy. Wiele starszych mruczków cierpi z powodu gorszego widzenia lub zaćmy.
↓ MISKI DLA KOTA ↓ 

Autorka: Angelika Podgajna
 
« poprzednia archiwum następna »
Formy płatności, SSL
 
instagram-banner
 
Funpage internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 
Blog internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 

Centrum wiedzy

Przydatne informacje

Przypominacz

Zapominasz o zamówieniu karmy? Podaj nam swój email i wskaż kiedy mamy Ci przypomnieć o zamówieniu.

Newsletter

Aby otrzymywać informacje
o nowościach i ofertach specjalnych wpisz adres e-mail:

 

POKAŻ WIĘCEJ
ZWIŃ
Dostawy
Realizacja zamówień

Zlokalizuj swoją przesyłkę

Odbiór zamówienia w Paczkomacie

Bezpieczeństwo transakcji
Telekarma społecznościowo
Telekarma.pl . Copyright 2025

Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.

Zastrzeżenia prawne
Proponujemy produkty wielu marek
Proponujemy produkty wielu marek: Acana, Animonda, Arion, Bento Kronen, Bosch, Bozita, Brekkies, Brit, Chappi, Classic Cat, Classic Dog, Eukanuba, Evanger's, Felix, Gourmet, Happy Dog, Hills, IAMS, Kitekat, Mera Dog, Nutra Nuggets, Orijen, Pedigree, Profilum, Purina Cat Chow, Purina Dog Chow, Purina Pro Plan, Regal, Rinti, Royal Canin Breed, Royal Canin Feline, Royal Canin Size, Sanabelle, Sheba, Vitapol, Versele-Laga, Whiskas.
Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.
cookie