Tomografia komputerowa to nowoczesna metoda diagnostyczna, pozwalająca na dokładne rozpoznanie wielu schorzeń. Dzięki niej możemy z całą pewnością stwierdzić, co dolega naszemu pupilowi, a nawet rozpoznać wczesne stadium zmian nowotworowych. Jak przygotować psa do badania tomografem? Czy każdy zwierzak może mu się poddać?
Badanie tomografem komputerowym jest dziś jednym z najbardziej miarodajnych i wartościowych badań obrazowych. Dzięki niemu jesteśmy w stanie uzyskać znacznie więcej informacji niż za pomocą tradycyjnej radiografii czy USG. Jeszcze do niedawna badanie to było dostępne jedynie dla ludzi, dziś jednak stanowi również nieocenioną pomoc w diagnostyce zwierzaków domowych. Kiedy wykonuje się badanie tomograficzne w przypadku psów i jak przygotować do niego czworonożnego pacjenta?
↓ PRZYSMAKI DLA PSÓW ↓
Tomografia komputerowa dla psa: wskazania
Tomografia komputerowa to dokładne badanie obrazowe, stosowane w diagnostyce chorób neurologicznych, ortopedycznych oraz zmian onkologicznych. Weterynarz może zlecić je, na przykład w celu wykrycia padaczki, nieprawidłowej pracy mózgu lub guzów i zmian nowotworowych.
Badanie to często zalecane jest po wypadkach i ciężkich urazach zewnętrznych. Dzięki niemu możemy wykryć uszkodzenia organów wewnętrznych, a także wszelkie guzy, krwiaki czy zwapnienia. Badanie tomograficzne może zalecić także weterynarz ortopeda do oceny budowy kręgosłupa zwierzęcia, wykrycia zmian pourazowych, wad wrodzonych oraz chorób przewlekłych.
Zalety tomografii komputerowej u psów
Dzięki tomografii weterynarz jest w stanie szybko i dokładnie zdiagnozować schorzenie i podjąć właściwe działania. Badanie to pozwala na ocenę zarówno kości, jak i tkanek miękkich czy naczyń krwionośnych. Jest także nieinwazyjne i bezbolesne, a ponieważ nie trwa długo, można zastosować jedynie niewielką i bezpieczną dawkę środka usypiającego.
Jak przygotować psa do badania tomografem?
Zanim weterynarz zleci badanie, konieczne jest wykonanie kilku innych testów. Po pierwsze, lekarz powinien ocenić ogólny stan zdrowia pupila, przeprowadzić testy diagnostyczne oraz badanie kwalifikujące do znieczulenia.
W dniu badania tomografem pies powinien być na czczo. Ostatni posiłek serwujemy mu nie później niż na 8 godzin przed planowanym badaniem, a wodę najpóźniej 2 godziny przed badaniem.
Wielu weterynarzy przed tomografią zaleca także wykonanie badań krwi, morfologii z biochemią oraz poziomu kreatyniny. To szczególnie ważne w przypadku badania tomograficznego z kontrastem. Dzięki wcześniejszym badaniom będziemy mieć pewność, że nerki pupila działają prawidłowo.
Przeciwwskazania: kiedy nie należy poddawać psa tomografii komputerowej?
Niestety nie każdy pies może zostać poddany tomografii komputerowej. Samo badanie jest bezbolesne i zupełnie nieinwazyjne, ale pewien problem stanowi konieczność podania narkozy, a czasem również środków kontrastowych. Które psy nie kwalifikują się do badania tomografem komputerowym:
-
suki ciężarne – promienie rentgena mogłyby mieć szkodliwy wpływ na rozwój płodów. Szkodliwe dla nich mogą okazać się także środki usypiające oraz płyny kontrastowe;
-
psy starsze – niestety dla pacjentów geriatrycznych, czyli psów w podeszłym wieku narkoza może okazać się śmiertelna;
-
psy z chorobami kardiologicznymi i ogólnoustrojowymi – przeciwwskazaniem do wykonania tomografii są też niektóre choroby, na przykład wady serca, rozedma płuc lub niektóre zmiany w obrębie mózgu;
-
psy z uczuleniem na jod, kontrast lub inne środki znieczulające i usypiające.
Aby zminimalizować ryzyko związane z koniecznością podania znieczulenia ogólnego, należy przed tomografią wykonać badania oceniające stan nerek, serca i wątroby pupila.
Skutki uboczne po znieczulenia do tomografii
Niestety wykonanie tomografii komputerowej u psa wymaga wcześniejszego znieczulenia ogólnego. Pies podczas badania powinien pozostać całkowicie nieruchomy. Prawidłowe ułożenie i pozycja czworonożnego pacjenta ma ogromne znaczenia dla uzyskania miarodajnych wyników. Na szczęście badanie nie trwa długi, zwykłe około 15 maksymalnie 30 minut, więc dawka znieczulenia jest niewielka.
Mimo to niektóre psy po narkozie mogą czuć się ospałe. Mogą wystąpić wymioty, zaburzenia chodu i koordynacji. Na szczęście skutki te ustępują zwykle po kilku godzinach.
Autorka: Angelika Podgajna