Informacja ze sklepu

Co zrobić z pupilem, kiedy jedziemy na urlop?


Wakacyjny urlop to idealna okazja do dalekich podróży. Większość zwierzaków nie ma jednak natury zapalonych podróżników, a widok bagaży i gorączkowe przygotowania do wyjazdu wywołują u nich spory stres. Opieka nad czworonożnym czy pierzastym pupilem nie musi jednak wykluczać wakacyjnych wojaży. Co zrobić ze zwierzakiem, gdy wyjeżdżamy na urlop? Oto sprawdzone sposoby na to, by wakacje były udane zarówno dla nas, jak i naszych ulubieńców. 
 

Kiedy warto zabrać zwierzaka na wakacje?

Wielu psich czy kocich opiekunów nie wyobraża sobie udanego urlopu bez swoich podopiecznych. Zanim jednak zaczniemy planować wspólne wakacje, zastanówmy się, czy rzeczywiście taki wyjazd sprawi naszemu pupilowi radość. Większość zwierzaków nie przepada za zmianami otoczenia. Wyrwane ze znajomego środowiska czują silny niepokój. Szczególnie zwierzaki lękliwe, nadpobudliwe i nieśmiałe źle znoszą wakacyjne wyjazdy. Zanim zdążą zaadaptować się do nowych warunków, urlop często dobiega już końca. 
 
Nie najlepszym pomysłem jest zabieranie na wakacje podopiecznych przewlekle chorych, w podeszłym wieku lub cierpiących na chorobę lokomocyjną – długa podróż może spowodować u nich nieprzyjemne dolegliwości. Dość problematyczne jest też podróżowanie z ptakami czy małymi ssakami na co dzień przebywającymi w klatkach. Trudności sprawia wtedy sam przewóz lokum zwierzaków. Małe zwierzęta są ponadto bardzo wrażliwe na zmiany temperatury, urazy i stres – przez co wakacyjna podróż może mieć dla nich przykre konsekwencje.
 
Nie znaczy to jednak, że wakacje ze zwierzakiem to zawsze zły pomysł. Z wyjazdów sporą frajdę czerpią zwłaszcza niektóre psy. Możliwość spędzania czasu z opiekunem i eksplorowania nowych miejsc rekompensuje im ewentualne niedogodności związane z podróżą. Wakacje poza domem spodobają się też czworonogom ciekawskim z natury, otwartym na nowości, przyzwyczajonym do zmian, o dużej potrzebie stymulacji. 
 
Urlop z pupilem warto też rozważyć w przypadku zwierząt, które źle znoszą rozłąkę. W ich przypadku wspólny wyjazd będzie znacznie mniejszym stresem niż pozostanie na kilka dni czy tygodni bez ukochanego opiekuna. 
 

Jak przygotować się do wakacji ze zwierzakiem?

Jeśli zdecydowaliśmy się zabrać swojego pupila na urlop, powinniśmy zawczasu dobrze przygotować się do wyjazdu. Zadbajmy przede wszystkim o bezpieczeństwo naszego towarzysza podróży. Upewnijmy się, że zwierzak ma wszystkie aktualne szczepienia i jest zabezpieczony przed pasożytami. W razie potrzeby uzupełnijmy zapas leków lub skonsultujmy z lekarzem plan wyjazdu. 
 
Zaopatrzmy się w wygodny transporter lub inne akcesoria do przewożenia zwierzaka. Przygotujmy też bagaż dla naszego pupila. Koniecznie spakujmy: apteczkę pierwszej pomocy, karmę, przysmaki, miski na pokarm i wodę, ulubione zabawki zwierzaka, akcesoria do wypoczynku (np. kocyk) i na spacer (np. smycz, obrożę), podstawowe produkty do pielęgnacji (np. szczotkę) i higieny (np. kuwetę, żwirek). Pamiętajmy też o oznakowaniu pupila – jeśli nie jest zachipowany, wyposażmy go w adresówkę. W przypadku wyjazdów zagranicznych niezbędny może okazać się także paszport dla zwierząt lub inny dokument zezwalający na przewożenie pupila. 

 
↓ Transportery dla psa ↓ 
 

Planując wakacje z psem, kotem lub innym zwierzakiem, powinniśmy uwzględnić wymagania naszego podopiecznego. W zatłoczonym kurorcie mało który zwierzak będzie czuł się komfortowo. Znacznie lepszym pomysłem będą wakacje z pupilem w ustronnym gospodarstwie agroturystycznym lub mniej popularnych miejscowościach turystycznych. 
 
Pamiętajmy także, że nie wszystkie hotele i pensjonaty akceptują obecność zwierząt – upewnijmy się więc, czy nasz podopieczny będzie w danym ośrodku mile widziany. Postarajmy się, aby w planie podróży nie zabrakło atrakcji otwartych dla naszego milusińskiego. Jeśli cały urlop nasz pies czy kot ma spędzić w hotelowym pokoju, równie dobrze mógł przecież pozostać w domu.
 
Bardzo ważnym elementem przegotowania zwierzaka do wakacyjnego wyjazdu jest ograniczenie u niego stresu związanego z podróżą. W tym celu warto wcześniej przyzwyczaić pupila do przebywania w transporterze, jazdy samochodem lub innymi środkami transportu. W trakcie podróży pomóc może ograniczenie dopływu bodźców (np. przysłonięcie transportera). Jeśli zwierzak jest silnie zestresowany, warto dodatkowo sięgnąć po łagodne środki uspokajające, syntetyczne feromony lub obroże adaptacyjne. 
 

Jak zapewnić pupilowi odpowiednią opiekę w czasie wakacji?

Urlop w towarzystwie zwierzaka to niejedyny sposób, by pogodzić opiekę nad pupilem z wypoczynkiem i zwiedzaniem nowych miejsc. Alternatywą dla wspólnego wyjazdu jest zapewnienie zwierzakowi na czas nieobecności opieki w domu lub innym miejscu. Do wyboru mamy kilka możliwości:
 
Opieka na miejscu – pomoc rodziny lub znajomych
 
Pozostawienie pupila w czasie urlopu w naturalnym środowisku – w domu – to zwykle najlepsze rozwiązanie. Jest ono rekomendowane zwłaszcza w przypadku kotów – silnie przywiązanych do swojego terytorium. Nigdy nie należy jednak pozostawiać zwierzaka bez opieki. 
 
Najlepiej, by domowym pupilem zajął się ktoś, kogo on dobrze zna i akceptuje. Obecność takiej osoby z pewnością wpłynie pozytywnie na samopoczucie zwierzaka. Warto poprosić o pomoc członków rodziny, sąsiadów lub znajomych. Idealnymi opiekunami będą z pewnością inni miłośnicy zwierząt, którzy dobrze wiedzą, jak zajmować się domowymi podopiecznymi. 
 
Tymczasowy opiekun nie musi przebywać na stałe w naszym domu – zwykle wystarczy, ze odwiedzi zwierzaka raz lub dwa razy dziennie i wykonana podstawowe czynności związane z opieką, tj. karmienie, czyszczenie kuwety/klatki, zabawa, wyjście na spacer. 
 
Opieka petsittera
 
Chcemy pozostawić zwierzaka na czas urlopu w domu, ale nie mamy wśród znajomych nikogo, kto mógłby się nim zająć? Nic straconego, możemy poprosić o pomoc wykwalifikowanego opiekuna. Opiekę petsittera można łatwo dopasować do potrzeb zwierzaka. W zależności od nich odwiedzi on naszego pupila raz lub kilka razy dziennie bądź spędzi z nim kilka godzin. 
 
Aby wybrać dobrego petsittera, zawsze warto skorzystać z rekomendacji znajomych i innych miłośników zwierząt. Należy też sprawdzić, jakie kwalifikacje posiada osoba, która oferuje swoje usługi. Zawodowi petsitterzy przechodzą specjalne szkolenia z opieki ze zwierzętami, dzięki czemu potrafią nie tylko zapewnić im komfort psychiczny i fizyczny, ale również odpowiednio reagować w krytycznych i niespodziewanych sytuacjach.
 
Hotel dla zwierząt
 
W czasie urlopu możemy pozostawić naszego pupila w hotelu dla zwierząt. W całej Polsce istnieje sporo ośrodków zajmujących się opieką nad psami, kotami czy innym zwierzętami (np. gryzoniami, ptakami, gadami). Hotele dla zwierząt znacznie różnią się standardem i sposobem organizacji. Są wśród nich zarówno duże ośrodki z wybiegami i specjalnymi atrakcjami dla zwierząt, jak i niewielkie domowe hoteliki prowadzone przez pasjonatów. Najlepiej jeszcze przed pozostawieniem zwierzaka w hotelu obejrzeć placówkę i sprawdzić panujące w niej warunki.
 
Pozostawienie pupila w hotelu na wakacje to dobre rozwiązanie zwłaszcza w przypadku kilkutygodniowego urlopu. W hotelowej rzeczywistości łatwo odnajdują się zwierzaki aktywne, towarzyskie, ciekawskie, dla których samotnie spędzany czas w domu jest przytłaczający. Warto rozważyć zwłaszcza pozostawienie aktywnego psa w hotelu – na miejscu często trudno znaleźć opiekuna, który będzie wychodził z nim na spacery kilka razy dziennie. 
 
Pobyt u znajomych lub rodziny
 
Zamiast w hotelu możemy pozostawić zwierzaka również w domu znajomych lub członków rodziny. Na miejscu będą oni w stanie zapewnić naszemu pupilowi znacznie lepszą opiekę niż podczas krótkich odwiedzin u nas w domu. Pozostawienie zwierzaka u znajomych lub rodziny to dobry pomysł zwłaszcza wtedy, gdy nasz pupil miał już okazję odwiedzać swoich tymczasowych opiekunów. Przyjazne psiaki z pewnością ucieszą się też z towarzystwa innych zaprzyjaźnionych czworonogów. 
 
Jak przygotować zwierzaka do wakacyjnej rozłąki?
 
Jeśli zdecydowaliśmy się pozostawić naszego pupila na czas nieobecności w domu, powinniśmy odpowiednio przygotować go do wakacyjnej rozłąki. Koniecznie zróbmy zapasy niezbędnych produktów: karmy, przysmaków i produktów higienicznych (np. żwirku). Dodatkowo przearanżujmy domowe otoczenie, by ograniczyć ryzyko wypadków. Zabezpieczmy lub schowajmy cenne i niebezpieczne przedmioty, które mogą wzbudzić zainteresowanie naszego pupila. W razie potrzeby ograniczmy przestrzeń zwierzaka wyłącznie do pomieszczeń, w których przebywa na co dzień. 
 
W przypadku zwierzaków mieszkających w klatce czy terrarium warto dodatkowo przeprowadzić dokładne porządki w ich lokum. Postarajmy się także zapewnić naszym podopiecznym stabilne warunki środowiskowe – przysłońmy okna żaluzjami lub poprośmy kogoś o regularne wietrzenie mieszkania.
 
Zanim udamy się na upragniony urlop, stwórzmy dokładny harmonogram prac dla wakacyjnego opiekuna zwierzaka. Koniecznie przekażmy mu wszystkie ważne informacje o stanie zdrowia, wymaganiach i specyficznych problemach zwierzaka. Pozostawmy też numer telefonu do zaufanego lekarza weterynarii. Jeśli nasz pupil nie miał nigdy okazji poznać nowego opiekuna, zorganizujmy spotkanie zapoznawcze. 
 
Jeszcze przed wyjazdem ograniczmy czas spędzany z pupilem, dzięki czemu nasze zniknięcie nie będzie dla niego tak niepokojące. Nie martwmy się na zapas – nim się obejrzymy, znów będziemy w domu, gdzie z pewnością powita nas ukochany zwierzak.
 

Autorka: Marta Majewska
 
« poprzednia archiwum następna »
Formy płatności, SSL
 
instagram-banner
 
Funpage internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 
Blog internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 

Centrum wiedzy

Przydatne informacje

Przypominacz

Zapominasz o zamówieniu karmy? Podaj nam swój email i wskaż kiedy mamy Ci przypomnieć o zamówieniu.

Newsletter

Aby otrzymywać informacje
o nowościach i ofertach specjalnych wpisz adres e-mail:

 

POKAŻ WIĘCEJ
ZWIŃ
Dostawy
Realizacja zamówień

Zlokalizuj swoją przesyłkę

Odbiór zamówienia w Paczkomacie

Bezpieczeństwo transakcji
Telekarma społecznościowo
Telekarma.pl . Copyright 2024

Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.

Zastrzeżenia prawne
Proponujemy produkty wielu marek
Proponujemy produkty wielu marek: Acana, Animonda, Arion, Bento Kronen, Bosch, Bozita, Brekkies, Brit, Chappi, Classic Cat, Classic Dog, Eukanuba, Evanger's, Felix, Gourmet, Happy Dog, Hills, IAMS, Kitekat, Mera Dog, Nutra Nuggets, Orijen, Pedigree, Profilum, Purina Cat Chow, Purina Dog Chow, Purina Pro Plan, Regal, Rinti, Royal Canin Breed, Royal Canin Feline, Royal Canin Size, Sanabelle, Sheba, Vitapol, Versele-Laga, Whiskas.
Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.
cookie