Informacja ze sklepu

Wypad z psem nad rzekę – na co uważać, jak się przygotować?



Lato to idealna pora na spędzanie czasu z psem nad wodą. Wśród czworonogów nie brakuje amatorów pływania i wodnych zabaw. Aby sprawić frajdę swojemu pupilowi, nie musimy jednak wcale wyjeżdżać do zatłoczonych nadmorskich kurortów. Wystarczy, że poszukamy urokliwego zbiornika wodnego położonego w okolicy. Jak przygotować się do wyjazdu z psem nad rzekę? Na co zwrócić uwagę, by wypoczynek z psem nad wodą był bezpieczny i przyjemny?
 

Jak przygotować się do wyjazdu z psem nad rzekę?

Wakacje z psem mogą sprawić dużo radości zarówno nam, jak i naszemu czworonożnemu przyjacielowi. Wspólne wyjazdy pozwalają pogłębić wzajemną relację. Są też doskonałą okazją do aktywności, wypoczynku, a nawet nauki nowych umiejętności. Aby jednak wyjazd z psem był naprawdę udany, powinniśmy się do niego dobrze przygotować.
 
Kluczem do udanego wyjazdu z czworonogiem jest staranny wybór miejsca wypoczynku. Latem większość osób na krótki weekendowy wypad czy urlop wybiera się w okolice zbiorników wodnych. Jeśli jednak chcemy, by nasz pupil mógł bezpiecznie korzystać z uroków kąpieli, poszukajmy najpierw akwenu przyjaznego psom. 
 
Warto pamiętać, że czworonogi nie zawsze są mile widziane na plażach i kąpieliskach, a miejscowe przepisy mogą zabraniać im tam wstępu. Nie najlepszym pomysłem jest też wybieranie się z psem do popularnych letnich kurortów. Zwykle w gorące dni panuje tam wzmożony ruch i zgiełk, co nie sprzyja spokojnemu wypoczynkowi z czworonogiem. 
 
Znacznie lepszym pomysłem jest wypad z psem nad rzekę zlokalizowaną w cichej i ustronnej okolicy. Warto przed wyjazdem upewnić się, czy rzeka nadaje się do kąpieli z psem. Najlepiej wybrać rzekę o spokojnym nurcie, łagodnym przebiegu, czystej wodzie, niezbyt stromym i równym dnie. Należy za to unikać zbiorników gęsto zarośniętych roślinnością, o szybkich prądach, kamienistym dnie czy silnie zanieczyszczonej w wodzie. Zabawa w nich może okazać się dla zwierzaka niebezpieczna i skończyć się urazem czy zatruciem. Wskazane jest również, żeby w pobliżu akwenu nie brakowało osłoniętych i zacienionych zakątków do wypoczynku z psem. 
 

Co zabrać na wyjazd z psem nad wodę?

Kolejnym etapem przygotowań się do wypadu z psem nad rzekę jest spakowanie bagażu czworonożnego podróżnika. Przygotowując się do wyjazdu nad wodę, powinniśmy zabrać: 
 
  • podstawowe akcesoria spacerowe (smycz, obrożę/szelki, kaganiec), 
  • woreczki na psie odchody, 
  • bidon na wodę lub przenośną miskę turystyczną,
  • apteczkę pierwszej pomocy (m.in. bandaże, środek do dezynfekcji, pęseta), 
  • kosmetyki dla psa (krem z filtrem, maść ochronna do łap), 
  • ręcznik, 
  • koc do wypoczynku, 
  • parasol ochronny, 
  • przysmaki dla psa. 
 
Dodatkowo warto zaopatrzyć się w pływające zabawki, które umilą zwierzakowi czas spędzany nad wodą. Bardzo przydatna może okazać się też długa linka treningowa, która pomoże nam kontrolować poczynania czworonoga w trakcie pływania. Jeśli planujemy dłuższy (np. kilkudniowy) wypoczynek z psem nad wodą, pamiętajmy także o zabraniu zapasu karmy dla czworonoga oraz przyborów i kosmetyków do pielęgnacji sierści. Jeszcze przed wyjazdem zabezpieczmy psa przed kleszczami. 
 
↓ Zabawki dla psa ↓ 
 
 

Jak zapewnić psu bezpieczeństwo w czasie pobytu nad rzeką?

Nad rzeką na psa czyha sporo niebezpieczeństw. Zadbajmy więc o bezpieczeństwo naszego pupila. O czym warto pamiętać podczas wypoczynku z psem nad wodą?
 
Odpowiednia pora wypoczynku
 
Wypoczynek z psem nad wodą najlepiej zaplanować na godziny poranne lub wieczorne. O tych porach jest znacznie chłodniej, co ogranicza ryzyko udaru słonecznego i poparzeń u zwierzaka. Dodatkowo na ogół panuje wtedy mniejszy tłok, dzięki czemu można bez problemu zażywać kąpieli z psem i dać zwierzakowi odrobinę więcej swobody. 
 
Staranny wybór miejsca wypoczynku
 
Wybierając miejsce do wypoczynku z psem, zadbajmy zarówno o komfort naszego podopiecznego, jak i innych wypoczywających. Nie każdy przepada ze zwierzętami, dlatego nie powinniśmy narażać nikogo na kontakt z naszym pupilem. Poszukajmy więc miejsca nad rzeką oddalonego od pozostałych osób przebywających w okolicy. 
 
W miarę możliwości rozłóżmy kocyk w zacienionej okolicy, np. pod drzewami. Unikajmy jednak miejsc z wysokimi trawami – lubią tam przebywać kleszcze. Wybierzmy do wypoczynku obszar, z którego będziemy mogli łatwo obserwować i kontrolować poczynania naszego ulubieńca. 
 
Zabezpieczenie psa przed słońcem
 
Psia sierść stanowi naturalną ochronę nie tylko przed mrozem, ale też przed prażącym słońcem. Jeśli jednak nasz podopieczny jest przedstawicielem ras bezwłosych, ma jasne umaszczenie lub wrażliwą skórę, zabezpieczmy go przed promieniami UV kremem z filtrem. 
 
W trakcie wypoczynku nad wodą przydać mogą się również akcesoria chłodzące dla psa, które świetnie chronią przed przegrzaniem. Dodatkowo warto zadbać o delikatne opuszki psa i nasmarować je nawilżającą maścią ochronną. 
 
Dostęp do czystej, chłodnej wody
 
Woda z rzeki z pewnością nie nadaje się do picia przez psa. Mogą znajdować się w niej bakterie i zanieczyszczenia, wywołujące u zwierzaka poważne zatrucie. Koniecznie zabierzmy więc nad rzekę czystą wodę dla czworonoga. Aby pozostała chłodna przez dłuższy czas, możemy trzymać ją w termosie. Jeśli widzimy, że nasz zwierzak kosztuje wody z rzeki, jak najszybciej przerwijmy jego zachowanie i przywołajmy go do siebie. 
 
Kontrola dna rzeki
 
Zanim pozwolimy psu na beztroskie harce w wodzie, skontrolujmy dno rzeki. Upewnijmy się, czy nie leżą na nim potłuczone butelki, ostre kamienie i elementy, w które może zaplątać się zwierzak. Poszukajmy także bezpiecznego wejścia i wyjścia z rzeki z łagodnym spadkiem i upewnijmy się, że czworonóg nie będzie miał problemów z wydostaniem się z akwenu. 
 
Przygotowanie do pływania w rzece
 
W czasie upałów każdy marzy, by jak najszybciej się ochłodzić. Również wiele psów, gdy tylko znajdzie się nad wodą, chce ochoczo do niej wskoczyć. To jednak nie najlepszy pomysł. Nagła zmiana temperatury może spowodować u zwierzaka szok termiczny. Zanim więc pozwolimy psu popływać, stopniowo schłodźmy jego ciało wodą z rzeki i pozwólmy mu przez kilka minut pomoczyć łapki na brzegu. 
 
Stały nadzór nad psem
 
W trakcie wypoczynku z psem nad rzeką przez cały czas powinniśmy zachowywać czujność. Nawet jeśli w pobliżu nie ma innych turystów, nie pozwalajmy zwierzakowi na samodzielną eksplorację otoczenia. 
 
Nad zbiornikami wodnymi często nie brakuje ptaków lub innych dzikich zwierząt, za którymi psiak może wyruszyć w pogoń. Dodatkowym zagrożeniem są śmieci, które niejednokrotnie znajdują się na dnie rzeki lub w pobliżu akwenu. Najlepiej więc cały czas trzymać zwierzaka na długiej lince i obserwować, co aktualnie robi. 
 
Jeśli jesteśmy pewni, że możemy pozwolić psu na więcej swobody, koniecznie przećwiczmy z nim przywoływanie i inne przydatne komendy (np. „zostaw”). Wypoczynek na łonie natury nie zwalnia nas też ze sprzątania po naszym pupilu, dlatego zanim wrócimy do domu, usuńmy psie odchody. 
 
Bezpieczna kąpiel psa w rzece
 
Wiele osób mylnie uważa, że psy wykazują naturalną zdolność do pływania. Tymczasem umiejętność ta jak każda inna wymaga ćwiczenia. Jeżeli więc nasz zwierzak nigdy wcześniej nie pływał, nie pozwalajmy mu od razu rzucać się na głęboką wodę. Zachęćmy go najpierw do ćwiczeń przy brzegu, na wszelki wypadek trzymając go na lince. Zawsze bądźmy w pobliżu zwierzaka, by w porę zareagować. Nie zmuszajmy jednak pupila do zabawy w wodzie, jeżeli nie ma na to najmniejszej ochoty. 
 
Nawet jeśli nasz pies radzi sobie bardzo dobrze w wodzie, zwracajmy uwagę na nurt rzeki. Jeśli zauważymy, że staje się niespokojny, szybko przywołajmy czworonoga. Pilnujmy też czasu, jaki zwierzak spędza w wodzie. Nie pozwalajmy czworonogowi na pływanie w rzece bez wypoczynku przez kilkadziesiąt minut. Po wyjściu z wody dokładnie osuszmy ciało psa ręcznikiem, a po powrocie do domu wyczeszmy jego szatę. 
 

Wyjazd z psem nad rzekę – jak spędzać czas z pupilem nad wodą?

Czas spędzany z psem nad rzeką nie powinien ograniczać się do leniwego wypoczynku na brzegu lub monotonnego pływania. Aby urozmaicić psu wypoczynek nad wodą, warto zorganizować interesujące zabawy. Z psem możemy bawić się zarówno w wodzie, jak i na lądzie. 
 
Wspólny wypoczynek z pewnością umilą nam pływające zabawki dla psów, które świetnie unoszą się na wodzie. Warto zachęcić psa do aportowania takich zabawek z wody lub pogoni za nimi. Na brzegu możemy za to pobawić się z psem we frisbee. Pamiętajmy jednak, by zawsze przeplatać zabawę z wypoczynkiem. Zwłaszcza w czasie upałów unikajmy intensywnych ćwiczeń. Wtedy na pewno z wypadu z psem nad rzekę pozostaną nam same piękne wspomnienia. 
 

Autorka: Marta Majewska
 
« poprzednia archiwum następna »
Formy płatności, SSL
 
instagram-banner
 
Funpage internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 
Blog internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 

Centrum wiedzy

Przydatne informacje

Przypominacz

Zapominasz o zamówieniu karmy? Podaj nam swój email i wskaż kiedy mamy Ci przypomnieć o zamówieniu.

Newsletter

Aby otrzymywać informacje
o nowościach i ofertach specjalnych wpisz adres e-mail:

 

POKAŻ WIĘCEJ
ZWIŃ
Dostawy
Realizacja zamówień

Zlokalizuj swoją przesyłkę

Odbiór zamówienia w Paczkomacie

Bezpieczeństwo transakcji
Telekarma społecznościowo
Telekarma.pl . Copyright 2025

Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.

Zastrzeżenia prawne
Proponujemy produkty wielu marek
Proponujemy produkty wielu marek: Acana, Animonda, Arion, Bento Kronen, Bosch, Bozita, Brekkies, Brit, Chappi, Classic Cat, Classic Dog, Eukanuba, Evanger's, Felix, Gourmet, Happy Dog, Hills, IAMS, Kitekat, Mera Dog, Nutra Nuggets, Orijen, Pedigree, Profilum, Purina Cat Chow, Purina Dog Chow, Purina Pro Plan, Regal, Rinti, Royal Canin Breed, Royal Canin Feline, Royal Canin Size, Sanabelle, Sheba, Vitapol, Versele-Laga, Whiskas.
Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.
cookie