Informacja ze sklepu

Jaki jest największy pies świata? Sprawdź listę ras dużych psów



Obok niektórych ras psów nie sposób przejść obojętnie. Psie olbrzymy, ze względu na ponadprzeciętny wzrost, budzą zarówno powszechne zainteresowanie, jak i duży respekt. Najwyższe psy to często jednak wyjątkowo oddani i czuli przyjaciele, których nie można nie pokochać. Jakie rasy psów osiągają największą wysokość i wagę? Do kogo należy zaszczytny tytuł największego psa na świecie? Sprawdź w naszym artykule.


Zeus – największy pies na świecie według Księgi Rekordów Guinnessa

W historii Księgi Rekordów Guinnessa nie brakowało czworonogów, które mogły poszczycić się rekordową wysokością. Pierwszy psi rekordzista – mieszkający w Wielkiej Brytanii dog niemiecki o imieniu Shamgret Danzas – mierzył aż 104 cm i ważył 108 kg. Kolejny niegdyś najwyższy pies świata, przedstawiciel tej samej rasy, Gibson osiągnął 107 cm wysokości i 77 kg. Rekordowym wzrostem odznaczały się jeszcze inne dogi niemieckie: Tytan (107,5 cm, 86 kg), George (miał 109 cm wysokości i ważył 111 kg). Choć wyniki te są bez wątpienia imponujące, nie mogą się równać z osiągnięciem psiego giganta wszech czasów.
 
Jakiej rasy był największy pies odnotowany w Księdze Rekordów Guinnessa? Dog niemiecki – Zeus to największy pies na całym świecie w historii. Pochodzący z USA ogromny czworonóg mierzył aż 111 cm, a stojąc na tylnych łapach ponad 220 cm (226 cm). Zeus ważył około 70 kg. Największy pies świata zmarł w 2014 r. Do tej pory żadnemu czworonożnemu gigantowi nie udało się pobić jego rekordu. Kolejny psi olbrzym, Freddy osiągnął 104 cm wzrostu i 90 kg wagi. W 2022 r. za najwyższego psa uznawany jest imiennik rekordzisty wszech czasów (Zeus), którego wysokość w kłębie wynosi również 104 cm.


Dog niemiecki – największa rasa psów

Jak wyraźnie wskazuje lista czworonożnych gigantów, największą rasą na świecie jest dog niemiecki. Pies ten przeciętnie osiąga od 70 do 90 cm wysokości i wagę od 50 kg do 70 kg. Ten elegancki czworonóg, z długim zwężającym się ku końcowi ogonem, wysoko osadzonymi uszami i krótką, gładką sierścią imponuje nie tylko rozmiarami, ale też wrodzoną siłą. Niegdyś duży pies wykorzystywany był do polowania na grubą zwierzynę. Dog niemiecki był także cenionym psem stróżującym. Dziś jego oblicze jest znacznie łagodniejsze.
 
Choć największy pies potrafi w uzasadnionych sytuacjach pokazać swoją siłę, na co dzień jest spokojny, flegmatyczny, czuły i zrównoważony. Silnie przywiązuje się do swoich opiekunów i nie przepada za samotnością. Dog niemiecki dobrze dogaduje się z dziećmi. Nie ma dużych wymagań co do pielęgnacji i miejsca zamieszkania – z powodzeniem odnajdzie się nawet w mieszkaniu w bloku. Ze względu na swoje gabaryty potrzebuje jednak starannego szkolenia od szczenięctwa. By uniknąć problemów zdrowotnych u doga, sucha karma dla psa powinna być dostosowana do jego specyficznych potrzeb pod względem wielkości krokietów, gęstości energetycznej i zawartości minerałów. Psi olbrzym przeciętnie żyje od 7 do 10 lat.


 
↓ SUCHE KARMY DLA PSÓW   ↓ 


Bernardyn – łagodny olbrzym

Kolejną olbrzymią rasą psów jest bernardyn. Przedstawiciele tej rasy osiągają często podobne rozmiary jak dogi niemieckie –nawet 90 cm wielkości. Równie nieprzeciętna jest ich waga. Te sympatyczne górskie psy ważą niekiedy nawet 100 kg.
 
Bernardyn to potężny czworonóg łączący w sobie cechy psa obronnego i pasterskiego. Czujny, spostrzegawczy i odważny – do dziś jest niezastąpiony jako psi ratownik. Ta duża rasa psów uchodzi również za idealną dla rodzin. Bernardyny to opiekuńcze, lojalne, łagodne i inteligentne zwierzaki. Czworonogi te lubią dzieci i są wobec nich wyjątkowo cierpliwe. Nie przejawiają agresji, jednak obcych często traktują z pewnym dystansem. Do szczęścia potrzebują dużej dawki interakcji społecznych – źle czują się pozostawione na uboczu. Dzięki grubej sierści czworonogi te są odporne na niskie temperatury i lubią przebywać na zewnątrz.
 
Niestety bernardyny dość często cierpią na problemy zdrowotne – szczególnie choroby stawów. Z tego powodu podstawą ich diety powinna być dobrej jakości karma dla psów dużej rasy – wspierająca zdrowie stawów i utrzymanie prawidłowej wagi. Psy św. Bernarda zazwyczaj żyją 10-12 lat.

Nowofundland – zapalony pływak

Nowofundlandy zaliczane są do największych ras polecanych jako towarzysze dla rodzin. Przyjacielskie, łagodne i życzliwe budzą dużą sympatię otoczenia. Przeciętnie mierzą 63-74 cm i ważą 45-68 kg.
 
Nowofundlandy świetnie pływają i uwielbiają zabawy w wodzie. Dawniej psy tej rasy były przede wszystkim towarzyszami rybaków – pomagały wyciągać sieci z wody. Pływacka pasja pozostała u nich do dziś. Są doskonale przystosowane do życia w wodzie. Mają grubą, nieprzemakalną sierść, błony pławne między palcami i rozwinięte fafle umożliwiające im oddychanie z zaciśniętymi zębami. Ze względu na wyjątkowe umiejętności pływackie, połączone z duża siłą fizyczną, wodołazy często służą w ratownictwie wodnym.
 
Nowofundland łatwo nawiązuje kontakty z wszystkimi domownikami. Dodatkowo jest tolerancyjny i cierpliwy wobec dzieci. Dobrze odnajduje się w towarzystwie innych psów i kotów. Nie lubi samotności, dlatego nie należy nigdy pozostawiać go na uboczu rodziny. Szkolenie wodołaza zwykle nie przysparza problemów – przedstawiciele rasy są chętni do współpracy i inteligentni. Te olbrzymie psiaki żyją przeciętnie 8-10 lat.
 

Wilczarz irlandzki – niezależny myśliwy

Największe rasy psów na świecie reprezentuje wilczarz irlandzki. W żyłach tego olbrzymiego myśliwskiego czworonoga płynie krew greyhounda. Dzięki temu wilczarz irlandzki wyróżnia się zarówno nieprzeciętną siłą i muskularną budową, jak i niezwykłą elegancją oraz lekkością ruchów. Pies ten może mierzyć nawet 86 cm i ważyć 40-69 kg.
 
Choć wilczarze dawniej polowały na wilki i niedźwiedzie, nie należą one raczej do psów niebezpiecznych. Z natury są spokojne, wrażliwe i oddane swojej rodzinie. Uwielbiają przestrzeń i ruch, dlatego należy zapewnić im dużą dawkę ćwiczeń fizycznych. Niektóre psy tej rasy bywają wyjątkowo uparte i niezależne, przez co ich szkolenie może sprawiać problemy. Wychowanie wilczarza wymaga żelaznej konsekwencji i jasno ustalonych granic. Wilczarze, podobnie jak inne największe psy na świecie, nie należą do ras długowiecznych. Żyją średnio 8-10 lat.
 

Mastiff angielski – najcięższy pies świata

Mastif angielski zaliczany jest nie tylko do największych, ale również najcięższych czworonogów. Pies ten osiąga wielkość 70-90 cm. Znacznie większe wrażenie robi jednak jego waga, która może przekroczyć nawet 120 kg. Jeden z mastifów, o imieniu Zorba, zasłynął rekordową masą – 155,6 kg.
 
Ze względu na dużą wagę i wrodzoną siłę mastiffy przez lata pełniły funkcje bojowe – na polowaniach, podczas walk psów czy wojen. Choć dzisiejsze mastify są na ogół spokojne i zrównoważone, wciąż drzemie w nich silny instynkt obrony i stróżowania. Mastif angielski wymaga konsekwentnego opiekuna, który będzie umiał nad nim zapanować – w innym wypadku może przejawiać zachowania agresywne. Odpowiednio wychowany może być wspaniałym opiekunem całej rodziny. Przeciętna długość życia tego czworonoga to 10-12 lat.
 

Chart rosyjski borzoj – elegancki gigant

Borzoj to wyjątkowo duży pies, który na pierwszy rzut oka wygląda inaczej niż inne psie giganty. Smukły, wysoki i elegancki chart mierzy średnio 65-85 cm i waży 35-48 kg. Charty borzoje pierwotnie wykorzystywane były do polowań na lisy, zające, wilki i inne zwierzaki. Obecnie to cenione psy do towarzystwa.
 
Borzoje są inteligentne, wierne, czułe i bardzo wrażliwe. Psy te mają wyjątkowo silnie rozwinięty instynkt łowiecki, a na dodatek potrafią osiągnąć zawrotną prędkość. Aby więc zaspokoić ich zapotrzebowanie na ruch, w codziennym harmonogramie należy uwzględnić możliwość swobodnego biegania. Charty rosyjskie nie nadają się do życia miejskiego – do szczęścia potrzebują przestrzeni. Z towarzystwa borzoja można cieszyć się zwykle przez 10-12 lat.
 

Anatolijski pies pasterski – nieustraszony obrońca owiec

W gronie największych psów na świecie nie może zabraknąć tureckich psów pasterskich. Owczarek anatolijski, wyhodowany specjalnie do pilnowania owiec, osiąga przeciętnie 71-81 cm wysokości i 40-65 kg wagi. Ten ogromny pies znany jest z dużej niezależności, samodzielności, spostrzegawczości i odporności na ekstremalne warunki. Dzięki temu przez lata doskonale wywiązywał się z obowiązków stróża – zapewniając owcom niezawodną ochronę przed drapieżnikami.
 
Anatolijski pies pasterki jest z natury nieufny wobec obcych i zdarza się, że wykazuje zachowania agresywne w stosunku do ludzi i zwierząt, którzy wkroczyli na jego teren. Z tego względu wymaga odpowiedniego szkolenia już od szczenięctwa. Anatolian nadaje się wyłącznie dla osób doświadczonych, które będą w stanie go okiełznać. Najlepiej będzie czuł się na większej przestrzeni, w ogrodzie, gdzie zajmie się pilnowaniem powierzonego mu terenu. Owczarek anatolijski żyje średnio 10-13 lat.



Autorka: Marta Majewska
 
 
« poprzednia archiwum następna »
Formy płatności, SSL
 
instagram-banner
 
Funpage internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 
Blog internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 

Centrum wiedzy

Przydatne informacje

Przypominacz

Zapominasz o zamówieniu karmy? Podaj nam swój email i wskaż kiedy mamy Ci przypomnieć o zamówieniu.

Newsletter

Aby otrzymywać informacje
o nowościach i ofertach specjalnych wpisz adres e-mail:

 

POKAŻ WIĘCEJ
ZWIŃ
Dostawy
Realizacja zamówień

Zlokalizuj swoją przesyłkę

Odbiór zamówienia w Paczkomacie

Bezpieczeństwo transakcji
Telekarma społecznościowo
Telekarma.pl . Copyright 2025

Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.

Zastrzeżenia prawne
Proponujemy produkty wielu marek
Proponujemy produkty wielu marek: Acana, Animonda, Arion, Bento Kronen, Bosch, Bozita, Brekkies, Brit, Chappi, Classic Cat, Classic Dog, Eukanuba, Evanger's, Felix, Gourmet, Happy Dog, Hills, IAMS, Kitekat, Mera Dog, Nutra Nuggets, Orijen, Pedigree, Profilum, Purina Cat Chow, Purina Dog Chow, Purina Pro Plan, Regal, Rinti, Royal Canin Breed, Royal Canin Feline, Royal Canin Size, Sanabelle, Sheba, Vitapol, Versele-Laga, Whiskas.
Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.
cookie