Informacja ze sklepu

Pies domowy – rasy psów, które dobrze czują się w domu



Psi towarzysz w domu to marzenie wielu osób. Wbrew pozorom nie wszystkie rasy psów dobrze odnajdują się jednak w domowym życiu – w niewielkim mieszkaniu w bloku czy w towarzystwie dzieci. W niektórych psach wciąż drzemie bowiem natura ich dzikiego przodka – wilka. Szukasz łagodnego i wiernego czworonoga do domu? Poznaj najpopularniejsze rasy psów domowych.

Rasy psów domowych – najważniejsze cechy

Historia wspólnego życia psa i człowieka rozpoczęła się już kilkadziesiąt tysięcy lat temu. Drapieżny ssak z czasem przeobraził się w najlepszego przyjaciela człowieka. Pod względem behawioralnym dorosły czworonóg przypomina dzisiaj raczej ufne i zawsze skore do zabawy szczenię wilka niż przerażającego drapieżnika. Pies domowy wbrew pozorom nie zatracił jednak swoich pierwotnych instynktów i predyspozycji.
Czworonogi, które niegdyś utrzymywane były nie jako zwierzęta domowe, ale użytkowe, wciąż najlepiej odnajdują się na większej przestrzeni, gdzie mogą spełniać się w pracy. Często wykazują też dużą niezależność, ostrożność wobec obcych czy przywiązanie do swojego terenu. Dotyczy to choćby wielu ras psów stróżujących. Na szczęście wśród czworonogów nie brakuje również takich, które są wprost stworzone do domowego życia.
 
Domowego pupila warto szukać zwłaszcza wśród czworonogów z grupy IX FCI – ras ozdobnych i do towarzystwa. Dobrymi towarzyszami do życia w domu mogą okazać się jednak również niektóre psy użytkowe – pracujące w bliskim kontakcie z właścicielem (np. aportery). Jakie cechy powinien mieć idealny pies domowy?

 
  • łatwość adaptacji do warunków miejskich – życie w przestrzeni miejskiej wiąże się ciągłą ekspozycją na hałas i ruch miejski oraz kontakty z obcymi ludźmi i zwierzętami. Psi towarzysz do bloku powinien łatwo przystosowywać się do życia w tak specyficznych warunkach.
  • mała reaktywność – miasto to silnie stymulujące środowisko. Podczas każdego spaceru zwierzak styka się z wieloma różnymi bodźcami. W takich warunkach najlepiej odnajdują się psy o małej reaktywności, które nie reagują gwałtownie na wszystko, co dzieje się wokół.
  • przyjazne usposobienie – domowy zwierzak powinien być otwarty na kontakty społeczne i przyjazny wobec obcych ludzi i czworonogów spotykanych na spacerach.
  • umiejętność adaptacji do życia w przestrzeni zamkniętej – psi przyjaciel do domu nie powinien mieć silnych skłonności do stróżowania. Dodatkowo musi dobrze czuć się w środowisku zamkniętym, na stosunkowo niewielkiej przestrzeni.
  • tolerancja dla dzieci – pies domowy powinien dobrze dogadywać się z wszystkimi członkami rodziny (również najmłodszymi) i wykazywać dużą tolerancję wobec dziecięcych zachowań.
  • zrównoważony temperament – domowy pupil musi potrafić zachować spokój nawet w nowych i nieprzewidywalnych sytuacjach. Nie może reagować agresją ani paniką.
  • łatwość szkolenia – czworonóg do domu powinien wyróżniać się chęcią do nauki, posłuszeństwem i łatwością przyswajania nowych komend.
Warto pamiętać, że przy wyborze psa nie należy kierować się jedynie rasą. Spory wpływ na zachowania pupila mają także jego wcześniejsze doświadczenia – zwłaszcza wyniesione z okresu socjalizacji. Pewne znaczenie ma również dotychczasowe środowisko życia. Zwierzaki, które przez długie lata mieszkały w ogrodzie, mogą początkowo mieć większe trudności z przystosowaniem się do życia w przestrzeni zamkniętej.
Na jaką rasę warto się zdecydować, by zyskać wspaniałego pupila? Oto nasze zestawienie najpopularniejszych psów domowych.


 
↓ SUCHE KARMY DLA PSÓW   ↓ 


Maltańczyk

Śnieżnobiałe maltańczyki to idealne zwierzęta domowe. Ze względu na niewielkie gabaryty (20-25 cm) z łatwością odnajdują się nawet w małym mieszkaniu w bloku. Jako typowi przedstawiciele ras ozdobnych i do towarzystwa maltańczyki silnie przywiązują się do swojego właściciela i pragną zawsze być blisko niego. Dodatkowo psiaki te uwielbiają pieszczoty. Są wesołe, bystre i ciekawskie. Dzięki temu chętnie i łatwo uczą się sztuczek oraz komend. Mogą być też doskonałymi kompanami zabaw dla dzieci, choć z powodu ich delikatnej budowy szkieletu należy nadzorować ich kontakty z najmłodszymi.
 
Maltańczyki rzadko przejawiają zachowania agresywne i raczej nie sprawiają kłopotów wychowawczych. Wymagają jednak odpowiedniej dawki rozrywki na co dzień. Pies, który zostaje sam w domu, może bowiem przejawiać zachowania niszczycielskie. Maltańczykom można podawać karmy dla psów małych ras, które idealnie zaspokoją ich potrzeby.
 

Golden retriever

Golden retriever to pies myśliwski, który słynie z przyjaznego charakteru i dużej inteligencji. Dzięki temu jest niezastąpionym psim pomocnikiem niepełnosprawnych, myśliwych podczas polowań, niewidomych, ratowników czy pracowników służb mundurowych.
 
Goldeny cechuje rozwinięta chęć do współpracy z człowiekiem. Psy tej rasy są niezwykle kontaktowe, pogodne i łagodne wobec dzieci. Są one bardzo pojętymi uczniami i dodatkowo mogą pochwalić się świetną pamięcią. Jako typowe psy rodzinne potrafią znaleźć nić porozumienia niemal z każdym. Są też przyjazne w stosunku do obcych i chętnie nawiązują kontakty z przechodniami czy zwierzakami napotkanymi na spacerach, Trzeba jednak wiedzieć, że jako typowe czworonogi pracujące goldeny potrzebują dużej dawki ruchu i stymulacji intelektualnej na co dzień. Choć nie mają one problemów, by mieszkać w domu, warto organizować im regularne wyjazdy w plener.
 
Golden retrievery mają skłonność do objadania się, co w połączeniu z niewłaściwą dietą może szybko doprowadzić u nich do niekontrolowanego przybierania na wadze. Sucha karma dla psów tej rasy powinna być więc starannie zbilansowana i dobrana do ich aktywności.
 

Shih tzu

Shih tzu to kolejny kochający pies, który doskonale nadaje się do życia w domu. Ten sympatyczny mały pupil przykuwa uwagę ze względu na imponującą długą sierść z obfitym podszerstkiem. Shih tzu łatwo adaptuje się do życia w różnych warunkach. Nie ma więc trudności, by odnaleźć się w miejskim życiu. Piesek ten ma spokojne usposobienie i zrównoważony temperament. Jest też prawdziwym śpiochem. Na ogół dobrze dogaduje się z innymi zwierzętami i ludźmi. Lubi się bawić, jednak jego energię z powodzeniem można rozładować nawet w domu.

Często można usłyszeć, że shih tzu ma w sobie coś z kota. Rzeczywiście psiak ten ma skłonność do podążania własnymi drogami. Bywa uparty i niezależny, ale odpowiednio szkolony i socjalizowany nie powinien sprawiać problemów. Aby zachęcić go do współpracy, warto wykorzystać przysmaki dla psa. Chociaż shih tzu nie należy do wymagających podopiecznych, trzeba mieć świadomość, że jego pielęgnacja bywa czasochłonna. Psiak ten potrzebuje regularnych kąpieli i codziennego wyczesywania.
 

Cavalier king charles spaniel

Cavalier king charles spaniel to zwierzak, któremu z pewnością nie można odmówić uroku osobistego. Czarujące spojrzenie, zamiłowanie do zabawy i wrodzona pogoda ducha czynią z niego wspaniałego psa domowego. Cavalier king charles spaniel to towarzyski i łagodny czworonożny przyjaciel, który uwielbia pieszczoty. Ten niewielki psiak nie ma problemów z przystosowaniem się do trybu życia człowieka, nowych warunków i sytuacji. Nie przeszkadza mu też miejski zgiełk. Choć jest energiczny, nie potrzebuje do szczęścia dalekich wypraw ani ekstremalnych wrażeń.
 
Cavalier łatwo uczy się sztuczek. Pies ten ma dość wrażliwą naturę, dlatego wymaga delikatnego traktowania. Źle znosi samotność – warto więc zapewnić mu towarzystwo innego osobnika. Bez problemu dogada się nie tylko z psiakiem, ale również z kotem czy innym zwierzakiem. Rasa ta jest odpowiednia dla rodzin z dziećmi.
 

Owczarek szkocki długowłosy (collie)

Owczarek szkocki collie to inteligentny rasowy pupil do domu. Choć jego pierwotnym zadaniem było pasienie owiec, psiak ten dziś wspaniale spełnia się jako towarzysz rodziny. Owczarek szkocki długowłosy chętnie współpracuje z człowiekiem. Ma bystry umysł i dobrą pamięć, dlatego nauka nowych umiejętności może być dla niego świetną rozrywką. W stosunku do dzieci jest cierpliwy i opiekuńczy.
 
Collie jest dosyć wrażliwy, dlatego wymaga starannej socjalizacji, zwłaszcza jeśli ma żyć w mieście. Nie można też zapominać, że psy pasterskie kochają aktywny tryb życia. Owczarkom szkockim długowłosym trzeba zapewnić więc długie spacery, połączone z treningiem i aktywnością intelektualną. Wtedy bez przeszkód mogą mieszkać w domu, nawet w przestrzeni miejskiej.
 

Buldog francuski

Buldog francuski może być wyjątkowo wiernym przyjacielem do domu. Ten psi kompan silnie przywiązuje się do właściciela i traktuje go z dużą czułością. Z natury jest łagodny, towarzyski, tolerancyjny wobec dzieci i skory do zabawy.
 
Buldog francuski nie jest kłopotliwy w utrzymaniu. Doskonale przystosowuje się do spokojnego domowego życia. Dobrze czuje się nawet na stosunkowo małej przestrzeni. Dla dobrego samopoczucia nie potrzebuje forsujących ćwiczeń, za to wymaga sporego zainteresowania od opiekuna. Ze względu na skróconą kufę buldog jest szczególnie podatny na infekcje układu oddechowego i przegrzanie. Warto więc szczególnie troszczyć się o niego w czasie upałów i w sezonie przeziębień.
 
 
Autorka: Marta Majewska
« poprzednia archiwum następna »
Formy płatności, SSL
 
instagram-banner
 
Funpage internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 
Blog internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 

Centrum wiedzy

Przydatne informacje

Przypominacz

Zapominasz o zamówieniu karmy? Podaj nam swój email i wskaż kiedy mamy Ci przypomnieć o zamówieniu.

Newsletter

Aby otrzymywać informacje
o nowościach i ofertach specjalnych wpisz adres e-mail:

 

POKAŻ WIĘCEJ
ZWIŃ
Dostawy
Realizacja zamówień

Zlokalizuj swoją przesyłkę

Odbiór zamówienia w Paczkomacie

Bezpieczeństwo transakcji
Telekarma społecznościowo
Telekarma.pl . Copyright 2025

Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.

Zastrzeżenia prawne
Proponujemy produkty wielu marek
Proponujemy produkty wielu marek: Acana, Animonda, Arion, Bento Kronen, Bosch, Bozita, Brekkies, Brit, Chappi, Classic Cat, Classic Dog, Eukanuba, Evanger's, Felix, Gourmet, Happy Dog, Hills, IAMS, Kitekat, Mera Dog, Nutra Nuggets, Orijen, Pedigree, Profilum, Purina Cat Chow, Purina Dog Chow, Purina Pro Plan, Regal, Rinti, Royal Canin Breed, Royal Canin Feline, Royal Canin Size, Sanabelle, Sheba, Vitapol, Versele-Laga, Whiskas.
Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.
cookie