Informacja ze sklepu

Kotka sika poza kuwetą? Sprawdź dlaczego i jak to zmienić



Sikanie i załatwianie się poza kuwetą to poważny problem, który znacznie utrudnia życie z kotem. Warto wiedzieć jednak, że nie wynika on ze złośliwości zwierzęcia, a nader często kryją się za nim poważne problemy zdrowotne lub behawioralne. Dlaczego kot sika na łóżko albo załatwia się poza kuwetą? Poznaj przyczyny takiego zachowania i dowiedz się, co można zrobić, by go tego oduczyć!
 

Kot sika poza kuwetą czy znaczy teren moczem?

Kiedy kot lub kotka zaczyna oddawać mocz poza kuwetą, musimy przede wszystkim zidentyfikować przyczynę takiego zachowania. Co ciekawe, nie zawsze w takiej sytuacji będziemy mieć do czynienia z problemem zaniechania czystości. W wielu przypadkach może chodzić o posikiwanie, czyli znaczenie terytorium moczem.
 
Warto wiedzieć, że substancje zapachowe w kocim moczu są swego rodzaju wizytówką każdego mruczka. Pozostawiając swój ślad zapachowy na przedmiotach z otoczenia, kot często przekazuje informacje innym osobnikom. Informacje te mogą dotyczyć rewiru łowieckiego, ale także stanu zdrowia danego kota czy jego gotowości do rozrodu.
 
Specyficzną formą znakowania terenu poprzez posikiwanie jest tak zwane strzykanie moczem. Można zaobserwować je, gdy kot unosi ogon i silnym strumieniem moczu strzyka na ścianę lub inną pionową powierzchnię. Futrzak nie załatwia w ten sposób swoich potrzeb fizjologicznych, a jedynie znakuje teren. Zachowanie to dotyczy głównie niewykastrowanych kocurów, ale zdarza się również u kocic z rują. W takiej sytuacji jedynym rozwiązaniem problemu może być kastracja lub sterylizacja czworonoga.
 

Kot załatwia się poza kuwetą - co to znaczy?

Problem sikania i załatwiania się kota poza kuwetą dotyczy nie tylko kociąt. Może mieć też różne przyczyny, na przykład zdrowotne lub emocjonalne. Dlatego, tego rodzaju zachowanie zawsze powinno zwrócić naszą uwagę i czujność. To zrozumiałe, że sytuacja jest kłopotliwa. W końcu odchody trzeba sprzątać, a przykry zapach moczu i amoniaku roznoszący się po mieszkaniu wzbudza dyskomfort. Nic dziwnego, że czujemy złość i zniecierpliwienie. Pamiętajmy jednak, że mruczek nie robi tego ze złośliwości i bardzo możliwe, że potrzebuje naszej pomocy. Nie należy więc karać kota, a dołożyć wszelkich starań, by zrozumieć, dlaczego kot robi to, co robi  i dopomóc mu w odzyskaniu równowagi.
 
Warto mieć na uwadze, że koty są z natury niezwykle czystymi zwierzętami, dbającymi o swoją higienę. Jeśli więc kot, który do tej pory wzorowo załatwiał swoje potrzeby do kuwety, nagle przestał z niej korzystać, można przypuszczać, że boryka się z jakimiś problemami. Przyczyn sikania poza kocią toaletą może być co najmniej kilka, a niektóre z nich będą wymagały pomocy behawiorysty lub lekarza weterynarii, który udzieli odpowiedzi na pytanie, dlaczego kot sika na kanapę i inne miejsca w domu.
 
↓ Kuwety dla kotów ↓ 
 

Oddawanie moczu poza kuwetą. Czy kuweta i żwirek odpowiadają kotu?

Jedną z przyczyn, dla których zwierzak przestaje korzystać kociej z toalety, jest sama kuweta. Jeśli do tej pory kot sikał w wyznaczonym miejscu, a teraz zaczyna załatwiać swoje potrzeby poza nim, to może znaczyć, że kuweta z jakiegoś powodu przestała mu odpowiadać. Źródłem problemu może być:
 
  • zbyt mało miejsca w kuwecie – kot powinien mieć dostatecznie dużo miejsca, by wygodnie od obrócić, przyjąć najbardziej komfortową pozycję i załatwić swoje potrzeby,
  • brudna kuweta – jak już wspomniano, koty cenią sobie czystość w swoim otoczeniu, więc szybko odmówią korzystania z kuwety, jeśli będzie zbyt rzadko sprzątana. Zniechęci je nieprzyjemna woń oraz resztki odchodów zalegające w żwirku,
  • nieodpowiedni typ kuwety – nie wszystkie koty lubią korzystać z krytych kuwet z drzwiczkami. Dla niektórych futrzaków, zwłaszcza kociąt i seniorów, problemem mogą też być zbyt wysokie ścianki, utrudniające wejście do kuwety,
  • nieodpowiednia lokalizacja kuwety – koty wolą załatwiać się w ustronnych miejscach, gdzie będą miały spokój. Jeśli ustawimy kuwetę w korytarzu albo innym hałaśliwym miejscu domu, mruczek nie będzie chętnie z niej korzystał.
 
Przyczyną problemu może być także żwirek dla kota. Jeśli pomimo nauki korzystania z kuwety, kot sika poza nią, to być może w toalecie znajduje się za mało albo zbyt dużo wypełniacza. Optymalna grubość ściółki wynosi około 5-7 cm. Niektóre koty nie tolerują żwirków gruboziarnistych, a jeszcze inne nie przepadają za żwirkami zapachowymi. Niechęć do sikania w kuwecie mogą wywołać też zbyt silne detergenty i środki do czyszczenia kociej toalety. Strajk czworonoga może też być wynikiem nagłej zmiany żwirku. Jeśli kot jest przyzwyczajony do konkretnego rodzaju podłoża, na przykład żwirku bentonitowego, to może nie zechcieć korzystać z innego. W takiej sytuacji trzeba będzie poświęcić trochę czasu i przyzwyczaić kota do nowego rodzaju ściółki.
 

Kot odmawia korzystania z kuwety - przyczyny zdrowotne i zaburzenia behawioralne

Jeśli do tej pory kot nie miał problemów z zachowaniem czystości, a teraz zaczął sikać poza kuwetą, warto poszukać przyczyn w otoczeniu pupila. Nie zaszkodzi też poprosić o poradę weterynarza i skontrolować stan zdrowia zwierzęcia. Tego rodzaju zachowanie może być wynikiem problemów emocjonalnych lub wielu poważnych chorób.
 
Stres i problemy emocjonalne u kota
Posikiwanie w domu nie zawsze ma na celu oznaczenie swego terytorium. Wiele kotów, które korzystały wcześniej z kuwety reaguje w ten sposób na długotrwały stres, podenerwowanie lub silny niepokój. Do tak skrajnych emocji mogą doprowadzić różne sytuacje, wnoszące istotne zmiany w otoczeniu i codziennej rutynie kota. Posikiwanie jako objaw stresu u kota bywa częstym następstwem przeprowadzki, przemeblowania lub remontu w domu. Zestresowany kot chce w ten sposób przywrócić w otoczeniu znajome zapachy.
 
Równie stresujące dla kota będzie pojawienie się w domu nowego zwierzaka, narodziny dziecka, rozstanie z dotychczasowym opiekunem albo brak należytej uwagi z jego strony. Niektóre koty reagują nerwowo nawet na pozorne drobiazgi, takie jak zmiana karmy czy obcy koci zapach przyniesiony na ubraniach lub butach.
 
Problemy zdrowotne
Pupil może przestać korzystać z kociej toalety pod wpływem dyskomfortu spowodowanego różnymi schorzeniami. Kiedy kot jest chory i odczuwa ból podczas załatwiania swych potrzeb, zaczyna kojarzyć go z kuwetą i w efekcie unika korzystania z niej. Sikanie poza wyznaczonym miejscem może być objawem zapalenia pęcherza moczowego, chorób nerek, syndromu urologicznego kotów, a także cukrzycy i zwyrodnienia stawów.
 
Jeśli kot nie załatwia się w kuwecie, mimo że wcześniej robił to wzorowo, należy udać się po pomoc do weterynarza. Konieczne będzie wykonanie badania moczu oraz kilku innych dodatkowych testów, a później wdrożenie odpowiedniego leczenia.
 

Posikiwanie - jak rozwiązać problem i nauczyć kota korzystania z kuwety?

Co zrobić, by kot nie sikał poza kuwetą? Jeśli udało się wykluczyć wszelkie schorzenia i kot jest zdrowy, to znaczy, że problem leży gdzie indziej. W takiej sytuacji warto przyjrzeć się otoczeniu pupila i zacząć zmiany od podstaw:
 
  1. Zmiana kuwety. Jeśli kuweta dla kota jest zbyt mała albo ma za wysokie ścianki, warto wymienić ją na inną. W przypadku kociaków i kotów starszych lepiej sprawdzają się kuwety o niższych ściankach, do których łatwiej wejść. Pamiętajmy też o regularnym sprzątaniu i czyszczeniu kuwety.
  2. Zmiana żwirku. Najlepiej wybrać ściółkę o neutralnym zapachu, który nie będzie drażnił węchu zwierzaka.
  3. Terapia feromonami. W sklepach zoologicznych dostępne są różne preparaty, do spryskiwania miejsc, w których zaczął sikać się kot. Ich zapach powinien zniechęcić kota do powtórnego załatwienia się w niedozwolonym miejscu. Jeśli za problemami zwierzęcia kryje się stres, to odpowiednie kocie feromony w dyfuzorze od Feliway pomogą mu też wyciszyć się, zrelaksować i odzyskać równowagę.
  4. Pomoc behawiorysty. Jeżeli wszystkie sposoby zawiodą, warto poprosić o pomoc specjalistę. Być może mruczek boryka się z problemami emocjonalnymi, których sami nie potrafimy rozpoznać. Behawiorysta pomoże nam zrozumieć, jaka jest przyczyna tego, że kot nie sika do kuwety i pokaże, jak pomóc pupilowi.

Autorka: Marta Majewska
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
« poprzednia archiwum następna »
Formy płatności, SSL
 
instagram-banner
 
Funpage internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 
Blog internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 

Centrum wiedzy

Przydatne informacje

Przypominacz

Zapominasz o zamówieniu karmy? Podaj nam swój email i wskaż kiedy mamy Ci przypomnieć o zamówieniu.

Newsletter

Aby otrzymywać informacje
o nowościach i ofertach specjalnych wpisz adres e-mail:

 

POKAŻ WIĘCEJ
ZWIŃ
Dostawy
Realizacja zamówień

Zlokalizuj swoją przesyłkę

Odbiór zamówienia w Paczkomacie

Bezpieczeństwo transakcji
Telekarma społecznościowo
Telekarma.pl . Copyright 2025

Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.

Zastrzeżenia prawne
Proponujemy produkty wielu marek
Proponujemy produkty wielu marek: Acana, Animonda, Arion, Bento Kronen, Bosch, Bozita, Brekkies, Brit, Chappi, Classic Cat, Classic Dog, Eukanuba, Evanger's, Felix, Gourmet, Happy Dog, Hills, IAMS, Kitekat, Mera Dog, Nutra Nuggets, Orijen, Pedigree, Profilum, Purina Cat Chow, Purina Dog Chow, Purina Pro Plan, Regal, Rinti, Royal Canin Breed, Royal Canin Feline, Royal Canin Size, Sanabelle, Sheba, Vitapol, Versele-Laga, Whiskas.
Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.
cookie