Informacja ze sklepu

Jak nauczyć kota korzystać z drapaka?



Wszystkie koty mają instynktowną potrzebę drapania. Niestety, w domowym zaciszu to naturalne zachowanie często okazuje się kłopotliwe dla opiekunów. Zniszczone dywany, poszarpane sofy, podrapane szafki – tak wcale nie musi wyglądać mieszkanie zamieszkiwane przez kota. Aby mruczący pupil mógł bez szkody dla domowego wyposażenia realizować swoje potrzeby, należy zapewnić mu odpowiedni drapak. Jakie akcesorium do drapania wybrać dla kota i gdzie je umieścić? Jak nauczyć kota korzystać z drapaka?
 

Dlaczego kot drapie?

Choć powszechnie uważa się, że drapanie to dla kotów forma ostrzenia pazurów, w rzeczywistości pełni ono głównie funkcję komunikacyjną. Na kocich łapach znajdują się gruczoły zapachowe, których wydzielina pozostawiana jest na znakowanych powierzchniach. Drapanie pozwala kotom pozostawić ślady zapachowe i wizualne swojej obecności w otoczeniu. Znakowanie pazurami stanowi czytelny sygnał dla innych zwierząt, że mruczek przebywa na tym terenie. Dzięki temu futrzak może uniknąć kłopotliwych spotkań z innymi kotami z sąsiedztwa. Prawdopodobnie koty kierują swoje komunikaty także do samych siebie – w oznakowanym otoczeniu czują się spokojne i bezpieczne. Z tego powodu potrzebę drapania muszą zaspokoić nawet koty, które mieszkają z dala od innych zwierząt. 
 
Drapanie jest ważne dla kotów również ze względów pielęgnacyjnych i zdrowotnych. Służy utrzymaniu ciała drapieżnego ssaka w gotowości do aktywności łowieckiej. Czynność ta pomaga pozbyć się starej łuski pazura, a w efekcie utrzymać pazury w należytym stanie. Dodatkowo drapiąc, kot ćwiczy ścięgna i mięśnie oraz rozciąga się po wypoczynku. Jest więc gotowy do ataku i obrony.
 
Warto zauważyć, że nie istnieje sposób, by oduczyć kota drapania. Brak możliwości prezentowania tego zachowania może być dla zwierząt domowych źródłem frustracji, a w konsekwencji przyczyną problemów behawioralnych. Można jednak tak przystosować otoczenie, by nauczyć kota drapania w akceptowalnej formie. Jeśli więc chcesz uniknąć zniszczeń, musisz zakupić dla swojego kota atrakcyjny drapak. 
 

Jak wybrać dobry drapak dla kota?

Jak powinien wyglądać idealny drapak dla kota? Aby odpowiedzieć na to pytanie, warto bliżej przyjrzeć się naturalnym upodobaniom kotów tym zakresie. Na zewnątrz zwierzaki najczęściej drapią powierzchnie, na których ślady pazurów są dobrze widoczne (np. drzewa, płoty). Dodatkowo prawdopodobnie przywiązują dużą wagę do samego rytuału – dla pełnej satysfakcji muszą wyraźnie odczuwać rozrywanie drapanego materiału. Koty żyjące w domu do realizacji swoich potrzeb najczęściej wybierają akcesoria o zbliżonych cechach, dlatego niszczą drewniane szafki, dywany czy tapicerowane fotele. 

↓ Drapaki dla kotów ↓ 
 

Jeśli szukasz drapaka dla twojego pupila, zwróć uwagę na jego:

  • stabilność – drapak dla kota musi być stabilny. Nie może się przesuwać, kołysać ani przewracać. Musi zapewniać odpowiednie podparcie kocim łapkom. 
  • wielkość – akcesorium do drapania powinno być dostosowane do wielkości mruczącego pupila. Kot musi mieć możliwość swobodnego rozciągnięcia się na drapaku. Minimalna wysokość poziomego drapaka powinna być zatem co najmniej równa wielkości kota stojącego na tylnych łapkach. 
  • materiał – drapak powinien być pokryty naturalnym materiałem, który ulega strzępieniu lub rozdzieraniu pod wpływem kocich pazurów. Dobrym wyborem są z reguły akcesoria sizalowe, jutowe i tekturowe. 
  • usytuowanie – przy wyborze akcesorium należy uwzględnić specyficzne preferencje kota dotyczące drapanych powierzchni. W zależności od tego, jaką pozycję przyjmuje podopieczny w trakcie drapania, należy zakupić drapak pionowy (w formie słupka), poziomy (w formie maty) lub skośny.
  • funkcjonalność – niektóre drapaki oprócz swojej podstawowej funkcji spełniają dodatkowe. Akcesoria z platformami, budkami i kryjówkami mogą służyć do zabawy, wspinaczki czy snu i odpoczynku. Wielofunkcyjne drapaki dobrze sprawdzają się zwłaszcza w małych mieszkaniach, gdzie trudno wygospodarować miejsce na kilka osobnych obiektów. 
     

Jak zachęcić kota do korzystania z drapaka?

Zakupiłeś już drapak dla mruczka, ale nie wiesz jak wzbudzić zainteresowanie pupila nowym akcesorium? Nauka używania drapaka to jeden z kluczowych elementów zapobiegania drapaniu mebli przez kota. Nawet najpiękniejsze akcesorium nie spełni bowiem swojej funkcji, jeśli zwierzak nie będzie umiał go wykorzystać. Najłatwiej przyzwyczaić do korzystania z drapaka kocięta, które nie mają jeszcze utrwalonych niepożądanych nawyków. Dorosłego kota trudniej przekonać do nowego akcesorium – wymaga to czasu i cierpliwości.
 
Aby zainteresować mruczącego podopiecznego nowym obiektem, można skorzystać z waleriany lub kocimiętki. Tego typu afrodyzjaki mają nie tylko działanie wabiące, ale również relaksujące. Jednak trzeba pamiętać, że nie każdy kot reaguje na kocimiętkę i walerianę. Dobrym rozwiązaniem może okazać się więc regularne organizowanie kotu zabawy w pobliżu drapaka. Warto tak poruszać zabawką, by kot, chcąc ją chwycić, wbił pazury w materiał drapaka. W pobliżu akcesorium można też położyć jakiś przysmak.
 
Chociaż niektóre koty nie potrzebują specjalnej zachęty, by zacząć korzystać z drapaka, czasami niezbędny bywa krótki trening. Kociakowi warto zademonstrować, do czego służy nowy obiekt. Można oprzeć jego łapki o akcesorium lub samemu chwilę podrapać materiał – powinien wtedy zadziałać instynkt futrzaka. Do drapaka warto ponadto przymocować kawałek tkaniny poszarpanej przez zwierzaka – będzie to dla niego czytelny sygnał, jaką funkcję pełni akcesorium. Nie można zapomnieć też o wzmacnianiu u kota pożądanych zachowań. Za każdym razem, gdy kot drapie słupek, pochwal go i daj mu smakołyk lub pogłaszcz. W ten sposób zachęcisz futrzaka do powtarzania tego zachowania. 
 
Bardzo ważne jest również umieszczenie drapaka we właściwym z kociego punktu widzenia miejscu. Nie powinien on stać w kącie, za kanapą czy szafą. Istotne jest zapewnienie kotu swobodnego dostępu do akcesorium z kilku stron. Drapak powinien być umiejscowiony blisko miejsc, które kot lubi drapać. Z czasem, gdy pupil pokocha nowe akcesorium, można je przestawić w preferowane miejsce.
 
Koty do drapania często wybierają miejsca strategiczne pod względem terytorialnym. Dobrym pomysłem może okazać się więc ustawienie drapaka obok drzwi, okien lub na szlaku komunikacyjnym, gdzie koty spotykają się z innymi zwierzętami lub skąd dochodzą obce zapachy. Futrzaki lubią też drapać zaraz po przebudzeniu, by się rozciągnąć, dlatego akcesorium można umieścić w sąsiedztwie kociego legowiska. 
 
Koty lubią mieć do dyspozycji własne zasoby. Jeżeli masz w domu kilka futrzaków, pamiętaj o zapewnieniu każdemu z nich swojego drapaka. Ustaw akcesoria w ten sposób, by nie blokowały sobie wzajemnie do nich dostępu. 
 

Co zrobić, gdy kot drapie meble?

Czasami, mimo posiadania drapaka, kot nadal drapie domowe wyposażenie. Co zrobić w takiej sytuacji? Warto zastanowić się, w czym tkwi problem. Być może nowe akcesorium zwyczajnie nie przypadło do gustu futrzakowi. W takiej sytuacji warto wypróbować inny model (np. o poziomej powierzchni). 
 
Niektóre dorosłe koty trudno przekonać do zmiany swoich przyzwyczajeń. Nowy drapak może nie wydawać się im równie atrakcyjny jak drapane przedmioty. Postaraj się więc uczynić dotąd drapane powierzchnie niefunkcjonalnymi. Możesz na pewien czas przykryć je folią aluminiową lub uniemożliwić futrzakowi dostęp do nich. Koty zasadniczo nie znakują pazurami powierzchni, które są już oznakowane. Drapane powierzchnie można więc spryskać syntetycznymi feromonami lub przetrzeć szmatką z wydzieliną gruczołów policzkowych ulubieńca. Na rynku dostępne są także specjalne preparaty odstraszające, którymi można skropić uporczywie drapane obiekty. 
 
Zdarza się, że drapanie mebli wynika z chęci zwrócenia na siebie uwagi. Koty szybko uczą się, że ta czynność silnie przyciąga uwagę ich opiekunów. Gdy więc czują się znudzone i chcą rozładować nagromadzoną energię, często w ten sposób próbują rozpocząć interakcję i wciągnąć domowników w zabawę. Takie zachowania najlepiej więc ignorować lub przekierować. Nie krzycz jednak na kota, gdy drapie domowe sprzęty – zyska wtedy Twoją uwagę. przez co tylko go do tego zachęcisz. 
 
Nierzadko nasilone drapanie wskazuje na problemy lękowe lub zaburzenia w relacjach społecznych. Koty w ten sposób starają się zredukować swój niepokój. Jeśli znakowanie pazurami towarzyszy zaburzeniom lękowym, zwykle nie obejdzie się bez zmian w otoczeniu i konsultacji z behawiorystą.
 
 
Autorka: Agelika Podgajna
« poprzednia archiwum następna »
Formy płatności, SSL
 
instagram-banner
 
Funpage internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 
Blog internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 

Centrum wiedzy

Przydatne informacje

Przypominacz

Zapominasz o zamówieniu karmy? Podaj nam swój email i wskaż kiedy mamy Ci przypomnieć o zamówieniu.

Newsletter

Aby otrzymywać informacje
o nowościach i ofertach specjalnych wpisz adres e-mail:

 

POKAŻ WIĘCEJ
ZWIŃ
Dostawy
Realizacja zamówień

Zlokalizuj swoją przesyłkę

Odbiór zamówienia w Paczkomacie

Bezpieczeństwo transakcji
Telekarma społecznościowo
Telekarma.pl . Copyright 2025

Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.

Zastrzeżenia prawne
Proponujemy produkty wielu marek
Proponujemy produkty wielu marek: Acana, Animonda, Arion, Bento Kronen, Bosch, Bozita, Brekkies, Brit, Chappi, Classic Cat, Classic Dog, Eukanuba, Evanger's, Felix, Gourmet, Happy Dog, Hills, IAMS, Kitekat, Mera Dog, Nutra Nuggets, Orijen, Pedigree, Profilum, Purina Cat Chow, Purina Dog Chow, Purina Pro Plan, Regal, Rinti, Royal Canin Breed, Royal Canin Feline, Royal Canin Size, Sanabelle, Sheba, Vitapol, Versele-Laga, Whiskas.
Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.
cookie