Informacja ze sklepu

Ciąża urojona u psa - objawy, powody i sposoby i sposoby leczenia



Ciąża urojona u psa, zwana także ciążą rzekomą, to stan, w którym organizm suki przygotowuje się do porodu, mimo braku zapłodnienia. Problem ten wiąże się z charakterystycznymi zmianami w zachowaniu zwierzaka oraz objawami, które do złudzenia przypominają prawdziwą ciążę. Jakie są objawy ciąży urojonej u psa i co zrobić, by złagodzić jej przebieg? Oto wszystko, co warto wiedzieć o ciąży urojonej!
 

Co to jest ciąża urojona? Na czym polega?

Wbrew powszechnej opinii ciąża urojona nie jest chorobą, a jedynie stanem fizjologicznym organizmu, który wiąże się z zaburzeniami cyklu, zmianami hormonalnymi oraz emocjami zwierzęcia. Problem ten pojawia się u niewysterylizowanych suczek, bez względu na to czy miały już szczenięta, czy też nigdy nie były w ciąży. Pierwsze objawy ciąży urojonej u suczki pojawiają się przeważnie po 2-3 miesiącach od ostatniej cieczki. Jest to związane z cyklem rujowym i wzmożoną aktywnością żeńskich hormonów płciowych.
 
Suka z symptomami ciąży rzekomej, mimo braku krycia i zapłodnienia, wykazuje typowe zachowania macierzyńskie, a jej organizm może nawet produkować pokarm. Stan ten powinien ustąpić samoistnie po około 3 tygodniach. Zdarza się jednak, że problem nasila się i przysparza dolegliwości groźnych dla zdrowia pupila.
 

Urojona ciąża u psa – przyczyny

Rzekome ciąże u suk mogą być efektem zaburzeń hormonalnych, spowodowanych brakiem równowagi pomiędzy progesteronem a prolaktyną. Inna teoria nawiązuje do zwyczajów dzikich psów, żyjących w stadach. Jak wiadomo, wszystkie należące do nich samice biorą udział w wychowaniu i karmieniu szczeniąt, niezależnie od tego, kim są ich biologiczni rodzice. W stadach dzikich psowatych, na przykład wilków, prawo do rozrodu posiada jedynie samica alfa, a rzekome ciąże pozostałych suk mają za zadanie pobudzić ich instynkty macierzyńskie. Dzięki temu suki mogą pomagać alfie w opiece nad jej potomstwem.
 
Do innych przyczyn urojonej ciąży u psa należą:
  • pojawienie się w domu szczeniaka lub kociaka – obecność malucha może pobudzić instynkt macierzyński suki i wzbudzić w niej chęć opiekowania się przybranym potomstwem. Silne emocje oddziałują na organizm i mogą skutkować nawet produkcją mleka,
  • kontakt z inną suką ciężarną lub odchowującą szczenięta – samice mieszkające pod jednym dachem mogą mieć cieczkę w tym samym czasie, a kiedy jedna z nich zajdzie w ciąże, druga miewa objawy fałszywej ciąży,
  • zakończenie długotrwałej terapii hormonalnej,
  • zabieg usunięcia jajników tuż po cieczce lub w trakcie ciąży,
  • niedoczynność tarczycy.
     

Objawy ciąży urojonej u psa. Jak rozpoznać ciążę rzekomą u suczki?

Objawy urojonej ciąży w zasadzie niczym nie różnią się od symptomów tej prawdziwej. Mogą one być różne w zależności od charakteru i temperamentu suczki. Niektóre czworonogi nie przejawiają żadnych szczególnych zmian w zachowaniu, inne stają się nerwowe i pobudzone, a jeszcze inne – spokojne i osowiałe. Wiele suk w rzekomej ciąży domaga się większej uwagi i pieszczot ze strony opiekuna.
 
 
Do najczęstszych objawów fałszywej ciąży zaliczamy:
  • nadmierne pobudzenie, nerwowość, a nawet agresję,
  • moszczenie gniazda w ustronnym, zacisznym miejscu,
  • znoszenie do legowiska różnych przedmiotów, zwłaszcza miękkich i piszczących zabawek – suka może kojarzyć je ze szczeniakami i opiekować się nimi,
  • niechęć do aktywności i opuszczania legowiska – instynkt każe suce pozostawać blisko gniazda, by pilnować potomstwa,
  • wahania nastroju,
  • zmiany apetytu – niechęć do jedzenia lub wzmożony apetyt,
  • pokładanie się i wystawianie brzucha do głaskania,
  • powiększone lub zaczerwienione gruczoły mlekowe,
  • powiększony brzuch,
  • laktacja, czyli pojawienie się mleka w sutkach, często razem z wydzieliną ropną,
  • wymioty,
  • wyższa temperatura ciała.
 
W przypadku nasilenia dolegliwości warto udać się po pomoc do lekarza weterynarii. Przy zaawansowanych objawach ciąży urojonej mogą pojawić się dodatkowe problemy, zagrażające zdrowiu zwierzęcia. Wizyta w lecznicy będzie konieczna również wtedy, gdy nie mamy pewności, czy jest to w istocie ciąża rzekoma, czy też jednak doszło do zapłodnienia.
 
↓ Witaminy i odżywki dla psów ↓ 
 

Ile trwa ciąża urojona u psa?

Objawy fałszywej ciąży powinny ustąpić samoistnie po około 2-3 tygodniach. Oczywiście musimy pamiętać, że każdy przypadek jest inny i wiele zależy tu od indywidualnych cech czworonoga. Każda suka może przeżywać ten stan nieco inaczej i różnie reagować na zmiany w organizmie albo bodźce płynące z otoczenia. Często objawy ustępują już po tygodniu, ale zdarza się, że trwają znacznie dłużej, nawet ponad miesiąc. Warto wiedzieć, że na czas trwania ciąży urojonej wpływa nie tylko stan psychiczny, ale i kondycja fizyczna psa. Można wyróżnić też kilka czynników, choćby takich jak sposób żywienia, które mogą wpłynąć na przebieg urojonej ciąży.
 

Ciąża rzekoma u psa - jak załagodzić objawy?

Na przebieg rzekomej ciąży u psa mają wpływ emocje zwierzęcia, ale również pewne czynniki zewnętrze. Będzie to między innymi tryb życia, sposób żywienia, poziom aktywności czy relacje z właścicielem. Największą skłonność do ciąży urojonej wykazują suki mało aktywne, przekarmiane i znudzone. Takie czworonogi prawdopodobnie będą też przechodziły ją dłużej i intensywniej niż te, które na co dzień są aktywne i mają więcej zajęć. 
 
Jeśli symptomy fałszywej ciąży już się pojawiły, można załagodzić je poprzez:
  • zapewnienie psu odpowiedniej dawki ruchu i aktywności fizycznej poza domem,
  • angażowanie psa do różnych zabaw, szkoleń czy nauki nowych komend,
  • ograniczenie ilości posiłków u swojego psa lub zmianę karmy na mniej kaloryczną — mniejsza ilość białka w diecie może skrócić czas trwania fałszywej ciąży,
  • ograniczenie suce możliwości budowania gniazda i gromadzenia w nim przedmiotów,
  • chowanie miękkich i piszczących zabawek oraz wszelkich innych rzeczy, które suczka mogłaby adoptować na swoje szczenięta,
  • niegłaskanie i niemasowanie brzucha psa,
  • ograniczenie możliwości wylizywania sutków, które mogłoby stymulować ciało do produkcji pokarmu.
 
Rozwijanie zachowań związanych z wiciem gniazda i pielęgnowaniem szczeniąt może znacznie nasilić symptomy fałszywej ciąży. Aby skrócić czas trwania ciąży urojonej i pomóc pupilowi odzyskać równowagę należy przede wszystkim zapewnić psu więcej ruchu i zabawy. Jeśli jedna mimo naszych starań objawy ciąży utrzymują się dłużej niż 2-3 tygodnie, należy zgłosić się do lekarza weterynarii. W przypadku poważnych zaburzeń hormonalnych lub niedoczynności tarczycy konieczne może być odpowiednie leczenie farmakologiczne.
 

Jak leczyć ciążę urojoną u psa?

Objawy fałszywej ciąży mogą być naprawdę uciążliwe, zarówno dla wszystkich domowników, jak i dla samego psa. Dlatego jeśli utrzymują się zbyt długo, warto zasięgnąć opinii weterynarza. Specjalista prawdopodobnie zechce przebadać suczkę i sprawdzić, co dokładnie powoduje jej stan. W grę mogą wchodzić choroby tarczycy, różnego rodzaju infekcje, a nawet nowotwory przysadki mózgowej. Wstępna diagnostyka opiera się na ustaleniu terminu ostatniej cieczki i upewnieniu się, czy suczka nie została jednak pokryta. Weterynarz może wykonać badanie USG jamy brzusznej oraz sprawdzić stan macicy czworonoga, aby wykluczyć choroby nowotworowe oraz ropomacicze.
 
Jeśli uda się wykluczyć przyczyny zdrowotne, możemy poprosić specjalistę pomoc w załagodzeniu objawów fałszywej ciąży. Leczenie może polegać na podawaniu właściwej dawki hormonów, która wyrówna ich stężenie w organizmie i zahamuje gwałtowny spadek progesteronu. Warto też poprosić swojego lekarza weterynarii o zmianę diety na mniej kaloryczną i odpowiednią dla psa. Pomocne mogą być także łagodne preparaty ziołowe, które pomogą suce uporać się z emocjami. Jednak najskuteczniejszym sposobem leczenia rzekomej ciąży u psa jest sterylizacja.
 

Sterylizacja psa - dlaczego warto wykonać zabieg?

Jeden z popularnych mitów głosi, że każda suka przynajmniej raz w życiu powinna zajść w ciąże. Oczywiście nie jest to prawdą. Krycie i zapłodnienie nie sprawi, że suczka będzie zdrowsza ani nie uchroni jej przed symptomami rzekomej ciąży w przyszłości. Cykl rozrodczy i związane z nim hormony pozostają takie same, niezależnie od tego, czy lub jak często suka rodziła.
 
Dużo więcej korzyści dla zdrowia czworonoga ma z kolei sterylizacja. Często przeprowadza się ją w celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia ropomacicza i nowotworów narządów rodnych. Dodatkowo decydując się na sterylizację, zmniejszamy ryzyko pojawienia się nowotworów sutków oraz stanów zapalnych gruczołu mlekowego. Zabieg znacznie zmniejsza też ryzyko wahań hormonalnych i emocjonalnych u psa. Jeśli więc nie planujemy hodowli, to dla dobra zwierzęcia warto poddać go zabiegowi sterylizacji.
 

Rzekoma ciąża u suczki - powikłania i zagrożenia dla zdrowia

Sama ciąża rzekoma nie zagraża życiu czworonoga, nie prowadzi do żadnych poważnych schorzeń, ani nie powoduje bezpłodności. Nie oznacza to jednak, że możemy całkowicie zignorować problem i czekać aż suczka sama sobie z nim poradzi. Trzeba mieć na uwadze, że w organizmie czworonoga zachodzi istna hormonalna burza, która oddziałuje nie tylko na jego samopoczucie, ale i kondycję zdrowotną.
 
Największe zagrożenie dla zdrowia pupila stanowi pokarm wytwarzany przez gruczoły mlekowe. Podczas fałszywej ciąży organizm suczki faktycznie przygotowuje się na wydanie na świat potomstwa i jego wykarmienie. Tymczasem żadne szczenięta nie przychodzą na świat, a pokarm nie jest ściągany z sutków. W efekcie na gruczołach pojawia się obrzęk i stan zapalny, który jest nie tylko niebezpieczne, ale też niezwykle bolesny dla zwierzęcia. Co więcej, bardzo obfita laktacja może zwiększać ryzyko wystąpienia nowotworu listwy mlecznej. Tego typu nowotwory często mają charakter złośliwy, rozwijają się szybko i dają przerzuty na inne narządy.
 
Dlatego właśnie tak ważne jest, aby w miarę możliwości zapobiegać lub ograniczać symptomy rzekomej ciąży. Wszelkie niepokojące oznaki należy konsultować z weterynarzem, a jeżeli to możliwe – poddać suczkę zabiegowi sterylizacji.
 
 
Autorka: Angelika Podgajna
« poprzednia archiwum następna »
Formy płatności, SSL
 
instagram-banner
 
Funpage internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 
Blog internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 

Centrum wiedzy

Przydatne informacje

Przypominacz

Zapominasz o zamówieniu karmy? Podaj nam swój email i wskaż kiedy mamy Ci przypomnieć o zamówieniu.

Newsletter

Aby otrzymywać informacje
o nowościach i ofertach specjalnych wpisz adres e-mail:

 

POKAŻ WIĘCEJ
ZWIŃ
Dostawy
Realizacja zamówień

Zlokalizuj swoją przesyłkę

Odbiór zamówienia w Paczkomacie

Bezpieczeństwo transakcji
Telekarma społecznościowo
Telekarma.pl . Copyright 2024

Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.

Zastrzeżenia prawne
Proponujemy produkty wielu marek
Proponujemy produkty wielu marek: Acana, Animonda, Arion, Bento Kronen, Bosch, Bozita, Brekkies, Brit, Chappi, Classic Cat, Classic Dog, Eukanuba, Evanger's, Felix, Gourmet, Happy Dog, Hills, IAMS, Kitekat, Mera Dog, Nutra Nuggets, Orijen, Pedigree, Profilum, Purina Cat Chow, Purina Dog Chow, Purina Pro Plan, Regal, Rinti, Royal Canin Breed, Royal Canin Feline, Royal Canin Size, Sanabelle, Sheba, Vitapol, Versele-Laga, Whiskas.
Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.
cookie